W Karpackiej Troi stanie wieża widokowa

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja wzbogaci się o nową atrakcję turystyczną. Muzeum Podkarpackie w Krośnie zdobyło pieniądze na budowę ponad 40-metrowej platformy widokowej. Będzie gotowa za niespełna rok.
Z góry będzie można obejrzeć całą Karpacką Troję, ale nie tylko - malownicze okolice, a przy dobrej pogodzie nawet szczyty Tatr

Karpacka Troja mieści się w Trzcinicy, ale jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen o powierzchni około 8 hektarów został udostępniony dla zwiedzających w czerwcu 2011 roku. Składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje dwóch wiosek: otomańskiej i słowiańskiej oraz nowoczesny pawilon wystawowy.

W połowie przyszłego roku Karpacka Troja wzbogaci się o dodatkową atrakcję. - Otrzymaliśmy dofinansowanie projektu "Dziedzictwo archeologiczne regionów szansą na rozwój turystyki". W Trzcinicy wybudowana zostanie platforma widokowa - informuje Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Projekt realizowany jest wspólnie ze słowackim partnerem - Krajoznawczym Muzeum w Hanuszowcach nad Toplą. Jego wartość wynosi ponad 880 tys. euro. Projekt zakłada utworzenie dwóch nowych atrakcji turystycznych. W Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy wybudowana zostanie platforma widokowa, zaś w Hanuszowcach - park archeologiczny.

- Platforma widokowa w Karpackiej Troi będzie wybudowana w najwyżej położonej części skansenu, kilkadziesiąt metrów na zachód od Wałów Królewskich - mówi Jan Gancarski. - Jej wysokość sięgać będzie 44 m, zaś poziom obserwacyjny dostępny dla turystów znajdować się będzie na wysokości 33 m.

- Wejście na platformę stanowić będzie integralną część zwiedzania skansenu, co pozwoli turystom całościowo spojrzeć na Karpacką Troję, podziwiać monumentalizm grodziska i geniusz inżynieryjny naszych przodków - dodaje dyrektor.

Jan Gancarski - dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

Platforma będzie gotowa i udostępniona zwiedzającym już w czerwcu 2014 r. Ze względu na położenie oraz walory krajobrazowe regionu, platforma stanowić będzie doskonały punkt obserwacyjny pozwalający podziwiać rozległe obszary Beskidów, Pogórzy Karpackich i Dołów Jasielsko-Sanockich. Przy dobrej pogodzie i odpowiedniej przejrzystości powietrza turyści będą mogli dostrzec nawet odległe o ponad 100 km pasmo Tatr.

Ponadto, umieszczona na wieży kamera internetowa umożliwi obserwowanie tego, co dzieje się w Skansenie z każdego punktu na świecie. Piękno Podkarpacia będzie też można podziwiać przez zainstalowane tam lunety.

W Hanuszowcach projekt zakłada wybudowanie Archeoparku, obejmującego rekonstrukcje budownictwa mieszkalnego i obronnego, którego zakres chronologiczny sięga od epoki kamienia po średniowiecze. Zostanie w nim zrekonstruowanych pięć domostw, które będą wyposażone w przedmioty codziennego użytku, charakterystyczne dla danej epoki. Całość otoczona zostanie palisadą.

W Archeoparku zorganizowany zostanie festyn archeologiczny. Przedsięwzięcie podsumuje wspólna konferencja naukowa, której pierwszy dzień odbywać się będzie w Słowacji, drugi w Polsce. Realizacja projektu zakończy się w październiku 2014 roku.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)