W poniedziałek (14.10) na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której został wybrany Nauczyciel Roku 2013. Wśród 13 nominowanych do tego tytułu znalazł się Zbigniew Suchodolski - nauczyciel z II LO i Zespołu Szkół w Iwoniczu. Do konkursu został zgłoszony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Uroczystą galę prowadziła aktorka Olga Bończyk, natomiast dyplomy wręczała Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas. Była to już 12. edycja konkursu. Organizowany jest wspólnie przez tygodnik "Głos Nauczycielski" oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Za nominacją Zbigniewa Suchodolskiego stoją m.in. sukcesy w pracy nauczyciela. Ponad 20 jego podopiecznych zostało finalistami i laureatami olimpiad i konkursów na szczeblu okręgowym i centralnym, natomiast na szczeblu wojewódzkim znalazło się 15 uczniów.
Zbigniew Suchodolski pracuje w II LO od 2002 roku jako nauczyciel podstaw przedsiębiorczości i ekonomii w praktyce. - Sam byłem uczniem, studentem i wiem ile nieprzydatnej w życiu wiedzy jest w szkole przekazywanej. Ponieważ moje przedmioty nie są maturalne, mogę sobie pozwolić na zmiany w podstawie programowej. Wiem, które zagadnienia są przydatne, a które mniej. Skupiamy się na tych ważnych, jak lokaty, konta osobiste, kredyty, rynek pracy, działalność gospodarcza, biznesplan, jak zdobyć środki na działalność, itp. - wylicza. Zajmuje się też preorientacją zawodową - organizuje wyjazdy uczniów m.in. na uczelnie, targi edukacyjne.
Dla komisji konkursowej równie ważne były jednak tzw. "sukcesy niemierzalne szkiełkiem", czyli osiągnięcia i inicjatywy pozaszkolne, których nie da się zmierzyć i policzyć.
Na szczególne podkreślenie zasługuje działalność wolontariacka. Zbigniew Suchodolski jest członkiem zarządu Koła Hospicyjno-Charytatywnego w Krośnie, ponadto jest założycielem i koordynatorem Szkolnego Koła Wolontariuszy przy II LO: - Wraz z młodzieżą bierzemy udział w wielu akcjach: kwestujemy przy nekropoliach na renowację Starego Cmentarza w Krośnie, zbieramy pieniądze w ramach akcji "Pola nadziei". Pełnimy też dyżury w szatniach RCKP i tak zbieramy datki na hospicjum. Ponadto włączamy się w działania Caritas i KROSNOludzkiego Centrum Wolontariatu. Najważniejsze jest jednak to, że spora grupa młodzieży z II LO regularnie odwiedza chorych w krośnieńskim hospicjum. To jest ten wolontariat najbardziej wartościowy.
Sztandarową imprezą Koła jest ponadto organizacja balu charytatywnego. W tym roku zbliża się jego druga edycja. Pod nazwą Krośnieński Bal Dobroczynny zostanie zorganizowany 23 listopada w Hotelu Krosno-Nafta.
Swój wkład nominowany ma także w ekologię: - Wraz z uczniami zorganizowałem ścieżkę przyrodniczo-historyczną na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Sanu. Zaczyna się w Dwerniku, prowadzi do Chaty Socjologa na Otryt i zejście na Chmiel. 6,5 km długości, 5 przystanków, 2 punkty widokowe.
Nie bez znaczenia dla komisji konkursowej była pasja pana Zbigniewa - od wielu lat interesuje się genealogią rodu Suchodolskich sięgającą XIV wieku. Ma na koncie wiele publikacji na ten temat.
Choć ostatecznie tytuł Nauczyciela Roku zdobył anglista z Tarnowa, to sama nominacja ma dla Zbigniewa Suchodolskiego bardzo dużą wartość: - Niewątpliwie jest to mój największy sukces jako nauczyciela - podkreśla, choć ma na koncie jeszcze inne: odznaczenie resortowe - Medal Komisji Edukacji Narodowej, odznaczenie związkowe - Złota Odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego i odznaczenie państwowe - Srebrny Krzyż Zasługi.
W związku z tą nominacją szkoły: II Liceum Ogólnokształcące w Krośnie, ale także Zespół Szkół w Iwoniczu otrzymały certyfikat "Szkoła na Medal".