Po wielu latach starań, początkiem roku Miastu udało się doprowadzić do przejęcia zabytkowego budynku dworca PKP przy ul. Mielczarskiego. Obiekt jest w fatalnym stanie, zrujnowany. Zniszczoną elewację od kilku lat zasłaniają siatki.
Prezydent ma pomysł na zagospodarowanie tego obiektu. Chce, by w przyszłości funkcjonowało w nim Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Takie przedsięwzięcie Krosno miałoby zrealizować w ramach tzw. Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli na podstawie porozumienia i we współpracy z sąsiednimi gminami.
- To ma być coś nowego, atrakcja dla ludzi, którzy tu przyjeżdżają, pojawiają się na dworcu w Krośnie i szukają czegoś ciekawego. Ten projekt ma pokazywać i promować Krosno i okolicę w nieco innym kontekście - nie historii i zabytków, ale bardziej odnoszącym się do kwestii etnograficznych, kulturowych, bo to obecnie zanika - twierdzi Piotr Przytocki. - Ci sami muzycy grają jednocześnie w trzech kapelach, nie ma młodego narybka, nie ma kultywowania zwyczajów, obrzędów. Chcemy współpracować z gminnymi ośrodkami kultury, z kołami gospodyń. Wtedy można coś ciekawego wykreować i zaoferować turystom, nawet młodzieży - przekonuje.
- Chodzi o to, żeby w jednym miejscu skoncentrować pełną informację dotyczącą etnografii, kultury, gastronomii, ale także pełną informację turystyczną o tym co ciekawego w danej chwili w Krośnie czy w sąsiednich gminach się dzieje - dodaje prezydent Krosna.
- Musi to być ciekawe, zbieramy pomysły, patrzymy też na te zgłoszone na platformie dobrepomysly.krosno.pl - mówi dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna. - Od wielu miesięcy prowadzone są rozmowy koncepcyjne z osobami, które zajmują się kulturą, dziedzictwem kulturowym, etnografią.
Uruchomienie Etnocentrum nie oznacza, że budynek zupełnie zostanie pozbawiony funkcji, jaką przez dziesięciolecia pełnił. - Będzie zapewniał funkcje publiczne związane z obsługą podróżnych, czyli będzie tam informacja o połączeniach, kasy biletowe - raczej automatyczne - informuje Przytocki.
Etnocentrum będzie stanowiło instytucję kultury, odrębną lub w ramach istniejących już w Krośnie RCKP czy Muzeum Rzemiosła.
Już w przyszłym roku Miasto chce zlecić opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej na to przedsięwzięcie, a na realizację całego pomysłu uzyskać dofinansowanie.
- Stworzenie Etnocentrum to jedyny sposób, żeby uzyskać dofinansowanie na rewitalizację tego budynku. Oglądaliśmy już pomieszczenia, zastanawialiśmy się, jak je zagospodarować. Chcemy wreszcie zdjąć te siatki, sprawić, by ten budynek dobrze wyglądał, został przywrócony do czasów świetności - dodaje Tomasz Soliński.