Uzdolnieni uczniowie. Jak oni to robią?

Choć trwają już wakacje, powracamy do zakończenia roku szkolnego. Przy okazji gali dla najlepszych uczniów (26.06) okazało się, że wśród nich są szczególne osobowości.
Władze miasta od 12 lat doceniają najlepszych uczniów szkół krośnieńskich

Tradycyjnie już po raz dwunasty z okazji zakończenia roku szkolnego zostały wręczone nagrody prezydenta Krosna dla uczniów, którzy w mijającym roku szkolnym sięgnęli po tytuły nie tylko w olimpiadach, ale i konkursach naukowych, artystycznych i sportowych. W tym roku przyznanych zostało 167 nagród i wyróżnień.

W tym roku po raz piąty przyznano także tytuł Ucznia Roku. Statuetkę Mądrej Sowy otrzymał Maciej Głowacki, tegoroczny absolwent I LO im. Kopernika, laureat trzech ogólnopolskich olimpiad: astronomicznej, fizycznej, biologicznej oraz finalista olimpiady chemicznej. Końcem roku szkolnego przebywał na obozie naukowym, gdzie przygotowywał się do Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która odbędzie się w Rumunii. Dlatego w jego imieniu nagrodę odebrali jego rodzice: Beata i Wojciech Głowaccy.

Beata i Wojciech Głowaccy - rodzice Maćka Mądrej Sowy

- Nie mamy jakiejś specjalnej recepty na wychowanie zdolnego ucznia. Jego nauczycielka z podstawówki, pani Marta Krupa z Rymanowa-Zdroju powiedziała nam podczas pierwszej wywiadówki, że syn w przyszłości będzie geniuszem. Można się pochylić nad dalekowzrocznością, przenikliwością i umiejętnością rozpoznania ucznia - mówi Wojciech Głowacki, tato Maćka.

Jego mama opowiada z kolei, że Maciek nie zadowala się tylko czytaniem i nauczeniem definicji i wzorów: - On pyta dlaczego tak jest. Stąd bierze się jego pasja - pęd do wiedzy. Czasami nie odzywa się przez wiele godzin. To znaczy, że nad czymś myśli - dopiero jak mu wpadnie jakiś pomysł do głowy, to się tym z nami dzieli. Jest szczęśliwy, że coś odkrył, coś nowego zauważył.

Z kolei Lena Helińska, absolwentka Gimnazjum Katolickiego w Krośnie, była w minionym roku szkolnym laureatką dwóch konkursów na poziomie województwa: języka francuskiego oraz matematyki, ale także finalistką wojewódzkiego konkursu geograficznego.

Lena Helińska

- Jestem typem osoby, która raczej lubi uczyć się samodzielnie. Trzeba mi tylko wskazać kierunek, a dalej sama potrafię się rozwijać. Nie lubię nauki na pamięć, bo ważniejsze jest studiowanie zagadnienia, zrozumienie - mówi Lena Helińska.

- Przede wszystkim należy pamiętać, że nauka nie jest celem, nauka jest środkiem. Tak samo sukcesy - to jest taki miły przystanek na drodze życia, a nie jakiś wyznaczony cel. Trzeba uczyć się z przekonaniem, a nie dlatego, że ktoś mówi, że należy się uczyć. I do tego nie zaniedbywać życia pozaszkolnego. Wtedy na pewno się uda - Lena opowiada o recepcie na sukces naukowy.

Rada Miasta uchwaliła właśnie nowy system stypendialny - na stypendium mogą też liczyć nie tylko ci, którzy mają świetne wyniki w nauce

Władze miasta już od dawna wspierają uzdolnionych uczniów poprzez przyznawanie im stypendiów. System stypendialny został właśnie rozbudowany - nowy program został uchwalony przez radnych (27.06).

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą liczyć nie tylko na stypendia za wybitne wyniki w nauce, ale także za znaczące osiągnięcia edukacyjne, artystyczne lub sportowe. Dyrektorzy szkół będą mogli też przyznawać stypendium dla najlepszych uczniów w zawodzie.

Bronisław Baran - zastępca prezydenta Krosna, któremu podlegają sprawy oświaty

Nowością są stypendia za osiągnięcia w obszarze kształcenia zawodowego. Obejmują one zarówno uczniów techników, jak i zasadniczych szkół zawodowych. - W konkursie na najlepszą szkołę samochodową w Polsce okazało się, że w pierwszej dziesiątce jest uczeń z krośnieńskiego "Mechanika". Chcemy też takie talenty znajdować, doceniać i rozwijać - mówi Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Gratyfikacje będą przyznawane przez 10 miesięcy w kwocie od 100 do 300 zł.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)