Uwaga, te informacje mogą wam się przydać

Uległy zmianie przepisy dotyczące wycinki drzew, a w szczególności te związane z uzyskaniem zezwolenia na wycinkę na prywatnych posesjach. W mieście działa już koroner stwierdzający zgon w niecodziennych przypadkach.
Zanim wytniesz drzewo, sprawdź jakich formalności musisz dopełnić

Zmiany w przepisach dotyczących wycinki drzew obowiązują od początku roku. W myśl nowych przepisów procedura związana z wycinką drzew i krzewów na posesjach prywatnych znacznie się uprościła.

- Do tej pory jeżeli chcieliśmy usunąć drzewo lub krzew na swojej posesji, potrzebowaliśmy zezwolenia wydawanego przez urząd miasta. Od 1 stycznia br. jeśli chcemy wyciąć drzewa lub krzewy, na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie potrzebujemy już takiego zezwolenia. Nadal obowiązują nas inne przepisy dotyczące wycinki – informuje magistrat. Zezwolenia na wycinkę w postaci decyzji wydanej przez Wydział Ochrony Środowiska UM w Krośnie wciąż potrzebują jednak przedsiębiorcy i firmy.

Urzędnicy podkreślają jednocześnie, że brak obowiązku uzyskania przez osoby prywatne zezwolenia na usuwanie drzew i krzewów nie zwalnia ich z obowiązku przestrzegania zakazów związanych z ochroną przyrody. Zakazane jest zatem m.in. niszczenie, usuwanie i uszkadzanie gniazd, umyślne zabijanie lub płoszenie ptaków czy niszczenie jaj. W przypadku stwierdzenia występowania gatunków chronionych należy uzyskać stosowne zezwolenie na ich usunięcie z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

W dalszym ciągu należy się także starać o zgodę na wycinkę drzew rosnących na terenach objętych formami ochrony przyrody, np. użytkiem ekologicznym, Naturą 2000 czy pomnikiem przyrody, oraz z nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków.

Dodatkowo w Krośnie, w dzielnicy Suchodół, od 2004 roku funkcjonuje użytek ekologiczny "Dolina Potoku Badoń". - Jest to obszar bezwzględnie chroniony i w jego obrębie zabronione jest m.in. niszczenie, uszkodzenie lub przekształcenie wszelkich elementów użytku, w tym także drzew i krzewów. W przypadku zamiaru usunięcia składników zieleni w obrębie użytku ekologicznego należy zwrócić się do urzędu miasta z prośbą o uzgodnienie zamierzonych czynności. Umyślne naruszenie zakazów i ograniczeń obowiązujących w granicach użytku ekologicznego jest czynem karalnym jako wykroczenie, za naruszenie którego grozi kara grzywny lub nawet aresztu – przestrzegają urzędnicy.

Szczegółowe informacje dotyczące wycinki uzyskać można tutaj.

W Krośnie całodobowy dyżur pełnią już koronerzy

Stwierdzenie zgonu, ustalenie jego przyczyn oraz wystawienie karty zgonu to czynności, które muszą zostać wykonane po śmierci bliskiej osoby. Wykonuje je lekarz. Zazwyczaj jest to lekarz rodzinny albo osoba pełniąca dyżur w przychodni lub szpitalu.

- Czasami zgon następuje jednak w nietypowych okolicznościach lub w momencie, gdy nie ma lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu. Wówczas zgon stwierdzają lekarze powołani przez miasto – koronerzy – informuje magistrat.

Całodobowy kontakt z koronerami możliwy jest pod numerami telefonów: lek. med. Jerzy Ślosarczyk – tel. 602 336 882 oraz lek. med. Marcin Steliga – tel. 606 477 179

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)