Do Krosna przybyło ponad 650 ultrasonografistów z całej Polski. Znaleźć wolne miejsce w hotelach w tych dniach graniczyło z cudem. "Witamy w Krośnie, mieście szkła, w mieście w którym według wielu ocen żyje się i mieszka najlepiej w Polsce" - napisał w materiałach zjazdowych przewodniczący zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Ultrasonografistów, prof. dr hab. n. med. Wiesław Jakubowski.
Dlaczego ultrasonografiści przyjechali akurat do Krosna? Bezpośrednim sprawcą "zamieszania" był dr n. med. Paweł Guzik - specjalista ginekologii i położnictwa z Krosna. Swego czasu zasłynął on już w Krośnie tym, że stał się twarzą akcji firmy Avon, która zachęcała kobiety do bezpłatnych badań USG piersi. - Działam w Polskim Towarzystwie Ultrasonograficznym i jestem wykładowcą w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii. Towarzystwo organizuje co jakiś czas zjazdy. Uznaliśmy, że czas odejść od dużych miast akademickich na rzecz mniejszych, ładnych miast. 4 lata temu na walnym zjeździe delegatów wybraliśmy Krosno. Naszą konkurencją był wtedy Wrocław. Na 56 delegatów 55 było "za" Krosnem, tylko jedna osoba się wstrzymała. Była z Wrocławia.
Czym w ogóle jest USG? Jest to technika badań wykorzystująca ultradźwięki. - Nie można sobie już wyobrazić obecnej medycyny bez USG. Mówi się, że głowica USG jest jak stetoskop [popularne słuchawki doktorskie - przyp. red.]. W każdej dziedzinie medycyny jest już wykorzystywana, nawet w takich jak: okulistyka, dermatologia, ginekologia, kardiologia, badaniach ogólnych jamy brzusznej, tarczycy, piersi, naczyń. Większość gabinetów lekarskich ma USG i pierwsza diagnoza zawsze zaczyna się od przyłożenia głowicy w trzech miejscach. Tzw. kompaktowe USG jest nawet na wyposażeniu większości zespołów wyjazdowych ratowniczych - mówi Paweł Guzik, dla którego USG jest również narzędziem codziennej pracy.
Do Krosna przyjechała sama "śmietanka" polskiej i zagranicznej ultrasonografii, wykładowcy i lekarze z całego kraju. - Wykładowcy dzielą się swoimi spostrzeżeniami, swoją wiedzą i doświadczeniem, a słuchacze mogą potem tę wiedzę stosować w swoich praktykach lekarskich. Jest to najlepsza forma nauki - słuchanie tych, którzy coś dobrego i pożytecznego na dobrym poziomie robią. Jest to jedna z form szkoleń w medycynie - wyjaśniają organizatorzy zjazdu.
Wykładom i spotkaniom towarzyszy wystawa sprzętów i aparatów do USG wszystkich firm działających na polskim rynku. Większość urządzeń to same nowinki techniczne, w tym USG 3D i 4D wykorzystywane nie tylko w położnictwie i ginekologii. - Są też urządzenia do badań oceny sprężystości tkanek - w głowicy wbudowany jest mechanizm uciskowy, który na zasadzie analizy twardości porównuje do wzoru prawidłowego i ocenia czy zmiana jest podejrzana - jak na przykład w przypadku piersi, tarczycy, wątroby, węzłów chłonnych - opowiada Paweł Guzik.
Taki zjazd w Krośnie to ogromna promocja miasta. - Wiele osób przyjechało tu z osobami towarzyszącymi, aby lepiej poznać ten region. Zorganizowaliśmy dla nich szereg wycieczek fakultatywnych, między innymi po Krośnie i okolicach oraz w Bieszczady - mówi główny organizator Zjazdu. Najazd specjalistów od USG widoczny był w mieście gołym okiem. Goście zwiedzali muzea, CDS, wieżę farną, gościli w lokalach i ogródkach gastronomicznych, wzrost sprzedaży zanotowały sklepy ze szklanymi pamiątkami.