Ulica Krośnieńska również na Ukrainie

Kolejne miasto ma u siebie ulicę Krośnieńską. Tym razem nie chodzi jednak o polskie miasto, a zagraniczne. W Użgorodzie na Ukrainie taką nazwę nadano jednej z nowo powstałych ulic.
Rzeka Uż przepływająca przez Użgorod

Nadanie ulicy takiej nazwy to wynik długoletniej współpracy pomiędzy Krosnem a Użgorodem. W ubiegłym roku kontakty te zostały sformalizowane, w marcu 2008 roku doszło do podpisania umowy partnerskiej. Miasta wspólnie realizowały m.in. projekt "Podkarpackie Trójmiasto", w którym uczestniczyły: Jasło, Krosno, Sanok (po stronie polskiej), Lwów, Truskawiec i Użgorod (po stronie ukraińskiej). Idea tego projektu zakładała promocję tych miast, a także zacieśnianie między nimi współpracy przy realizacji kolejnych wspólnych unijnych projektów.

W tym roku Użgorod obchodzi 1116 rocznicę lokacji. Z tej okazji Rada Miasta Użgorod, postanowiła uhonorować miasta partnerskie zasłużone dla Użgorodu, nadając nazwy ulic nazwami miast partnerskich. W tym wyróżnionym gronie znalazło się także Krosno.

I tak od 3 października jedna z ulic w Użgorodzie nosi nazwę Krośnieńskiej. Akt nadania nazwy odebrał Piotr Przytocki, prezydent miasta podczas uroczystości z okazji rocznicy lokacji Użgorodu, które odbyły się początkiem października (2-4.10).

- Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy w ten sposób wyróżnieni przez naszych przyjaciół z Ukrainy - mówi Piotr Przytocki. - Do tej pory ulicę Krośnieńską spotkać można było m.in. w Rzeszowie czy Krakowie. Po raz pierwszy nasze miasto ma swoją ulicę poza granicami kraju. To piękny gest i z pewnością duża promocja Krosna - podkreśla.

Akt nadania nazwy ulicy Krośnieńskiej wręczył obecnemu na uroczystościach prezydentowi Krosna, mer Użgorodu - Sergyi Ratushniak

Ulica Krośnieńska mieści się w nowo powstałej dzielnicy mieszkalno-usługowej miasta.

Użgorod to 120 tysięczne, stale rozwijające się miasto. Stolica obwodu (odpowiednik polskiego województwa) zakarpackiego, graniczącego z kilkoma państwami: Polską, Rumunią, Słowacją i Węgrami. To przygraniczne miasto przemysłowo-handlowe, o ogromnym bogactwie architektury. Zimowa stolica Ukrainy. To także największe słowacko-ukraińskie przejście graniczne. Znane także jako geograficzny środek Europy.

Nazwa "Krośnieńska" dla ulicy funkcjonuje w kilku miastach Polski, m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Suwałkach, Poznaniu, Wrocławiu, Gdyni, Łodzi, Bydgoszczy, Jeleniej Górze i w pobliskich miejscowościach: Korczynie, Odrzykoniu oraz Miejscu Piastowym. Za granicą - w Koszycach na Słowacji.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)