Do tegorocznej matury w Krośnie przystąpiło 1250 osób. Maturzyści obowiązkowo musieli napisać egzaminy z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka angielskiego i matematyki. Aby zdać, należało uzyskać 30% punktów.
Wyniki zostały opublikowane na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Łącznie ze wszystkich krośnieńskich szkół średni wynik z języka polskiego na poziomie podstawowym wyniósł 54%, natomiast zdawalność – 92%, z języka angielskiego odpowiednio 77% i 95%, zaś z matematyki 62% i 85%.
Szczególnie dobrze na tle kraju i województwa wypadł obowiązkowy egzamin z matematyki, gdzie krośnieńscy maturzyści uzyskali średni wynik na poziomie 62% punktów, przy 56% na poziomie kraju, 58% na poziomie województwa oraz 44% w powiecie krośnieńskim.
Wśród absolwentów liceów ogólnokształcących średnia zdawalność w Krośnie wyniosła 87,0%, w województwie podkarpackim 84,1%, a w kraju 81,0%. Najlepszy wynik uzyskał Kopernik, gdzie zdawalność wyniosła 99%, na drugim miejscu znalazł się II LO im. Konstytucji 3 Maja (98%), zaś na trzecim Plastyk (93%).
Natomiast wśród absolwentów techników średnia zdawalność w Krośnie wyniosła 71,1%, w województwie podkarpackim 62,3%, a w kraju 64,0%. Najlepiej poradzili sobie uczniowie Elektryka – tam zdawalność wyniosła 93%, drugie miejsce to Naftówka i Mechanik (oba po 68%), natomiast trzecie – Technikum nr 1 im. Jana Szczepanika (55%).
Krosno, którego zdawalność szkół łącznie wyniosła 80%, okazało się lepsze nie tylko od powiatu krośnieńskiego (54% zdawalności), ale również województwa podkarpackiego (74,4%) oraz Polski (74,5%).
Jak przedstawiają się średnie wyniki z obowiązkowych przedmiotów w krośnieńskich liceach?
Jak przedstawiają się średnie wyniki z obowiązkowych przedmiotów w krośnieńskich technikach?
Maturzyści, którym nie udało się zdać egzaminu dojrzałości, mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego. W tym celu do 12 lipca należy złożyć do dyrektora szkoły pisemne oświadczenie. Egzamin poprawkowy odbędzie się 24 sierpnia.
Świetnie to wygląda. Gratuluję uczniom i nauczycielom. Wyniku. Wiedzy? No nie wiem... 30 lat temu zdwałem maturę. Żeby zdać musiałem mieć z każdego przedmiotu conajmniej 50%. No to jak teraz średni wynik w większości szkół jest poniżej 50%, tzn. że większość uczniów by nie zdała tamtej matury?
Porównanie średnich krośnieńskich do średnich krajowych i wojewódzkich jest bałamutne ,bo te ostatnie obejmują zarówno większe miasta,jak i całą powiatową resztę,pozostającą zazwyczaj daleko w tyle.Widać to doskonale na przykładzie Krosna i powiatu.Należało porównać Krosno z innymi miastami średniej wielkości,by nie popadać w samozachwyt nie oparty na faktach.