Od 1 września Liceum Plastyczne w Krośnie otwiera nową specjalizację. Obok dotychczas funkcjonujących: snycerstwa i wyrobów unikatowych szkoła będzie kształcić na kierunku aranżacja przestrzeni.
- To odpowiedź na wyzwania współczesności, zainteresowania młodych ludzi i potrzeby rynku pracy - podkreśla Zbigniew Gleń, dyrektor Liceum Plastycznego w Krośnie.
Uczniowie będą poznawać tajniki warsztatu z zakresu aranżacji przestrzeni i projektowania form przestrzennych. - Kształtować będziemy świadomość estetyczną uczniów, umiejętność twórczego myślenia, wyobraźnię przestrzenną i wrażliwość - dodaje Zbigniew Gleń. Uczniowie będą się uczyć w niewielkich, nawet 5-osobowych zespołach ćwiczeniowych.
Kierunek będzie przygotowywał do podjęcia pracy zawodowej oraz studiów na kierunkach: architektura, architektura wnętrz, urbanistyka, projektowanie form przemysłowych, szczegółowe kierunki z zakresu projektowania (tkanina, ubiór, szkło, ceramika, ogrody).
Nowe kierunki uruchamia także Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie. Od września w Technikum Nr 7 młodzież będzie mogła się szkolić na kierunku - fototechnik.
- To zawód, który łączy umiejętności techniczne i wrażliwość estetyczną. Fototechnik pracę wykonuje w atelier fotograficznym, laboratorium lub plenerze - mówi Bożena Cząstka, dyrektor ZSKU.
Fototechnik to kierunek dla młodzieży, ale szkoła ma też nową ofertę dla dorosłych. W szkole policealnej ZSKU uruchamia aż trzy nowe kierunki: florysta, technik archiwista oraz opiekun medyczny.
Florysta po zakończeniu rocznej edukacji będzie mógł podjąć pracę w kwiaciarniach, firmach organizujących wystrój, salonach florystycznych oraz prowadzić własną działalność gospodarczą świadczącą usługi z zakresu aranżacji wnętrz i ogrodów.
- Na tym kierunku słuchacz pozna zasady tworzenia kompozycji z kwiatów suszonych, żywych, doniczkowych lub mieszanych. Nauczy się wykonywać wiązanki na różne okazje, pozna rodzaje materiałów stosowanych we florystyce - wyjaśnia dyrektor ZSKU.
Opiekun medyczny z kolei będzie się uczył pielęgnacji osób chorych i niesamodzielnych, ale też zaspakajania ich potrzeb społecznych. Będzie mógł podjąć pracę m.in. w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-wychowawczych lub otworzyć własną działalność.
- Według wielu prognoz rynku pracy to właśnie opiekun medyczny będzie jednym z najbardziej poszukiwanych pracowników. I to już w niedalekiej przyszłości. Ma to związek z postępującym starzeniem się społeczeństwa. Coraz wyraźniej wzrasta zapotrzebowanie na usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne co pozwala znaleźć zatrudnienie wielu osobom zarówno w kraju, jak i za granicą - twierdzi Bożena Cząstka.
Kształcenie w trzecim z zawodów - technik archiwista - ma na celu przygotowanie osób do organizowania archiwum - gromadzenia, przechowywania i udostępniania zasobów archiwalnych.
Absolwenci mogą podjąć pracę np. w archiwach państwowych, instytucjach gromadzących zasoby historyczne, archiwach zakładowych.
Szkoła dysponuje pracowniami do nauki na nowych kierunkach. Studio fotograficzne, pracownie plastyczne i opieki medycznej wyposażone są w odpowiedni sprzęt i oprogramowania.