W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Biennale Fotografii "Miasto i ludzie" wzięło udział 44 uczestników, którzy zgłosili 111 prac, w tym 36 cykli - ogółem 223 fotografie. Wszystkie prace spełniły wymogi regulaminu i zostały zakwalifikowane do konkursu. W tym roku odbył się on pod hasłem "Relacje" i w swej idei wrócił do Krosna.
Nagrody i wyróżnienia wręczono uroczyście podczas wernisażu wystawy, który odbył się w czwartek (12.01) w Piwnicy PodCieniami. Zaprezentowane na niej prace konkursowe będzie można oglądać do 21 stycznia.
Grand Prix 6. OBF zdobyła Agnieszka Krupa z Rzeszowa za pracę pt. "Odpoczynek". Autorka jest słuchaczką I roku Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie, na kierunku Fotografia. - Zdjęcie zostało wykonane w Hucie Józefina, dokąd wybraliśmy się z naszym profesorem. Spędziliśmy tam blisko 4 godziny, polując na takie ujęcia. Zdjęcie nie było jednak robione z myślą o konkursie. To właściwie uchwycony ułamek sekundy - piec się pali, praca wre, a człowiek tylko na chwilę odszedł, by odpocząć - mówi zwyciężczyni. OBF to pierwszy konkurs, w którym wystartowała. Agnieszka Krupa z fotografią wiąże swoje plany na przyszłość.
I nagrodę otrzymał Piotr Wilusz za cykl "Bez tytułu", II - Witold Śliwiński za "Cykl 1", III - Marcin Pawiński za cykl "Synowie Hefajstosa".
Jurorzy przyznali także honorowe wyróżnienia dla: Macieja Jaźwieckiego, Piotra Trznadla, Artura Ciuby, Andrzeja Świebody oraz Tomasza Okoniewskiego. Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna otrzymał Tomasz Okoniewski, Nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Krosna - Marcin Pawiński, Nagrodę Dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie - Edyta Dufaj. Najlepszą pracę wybrali także goście zgromadzeni na wernisażu, przyznając Nagrodę Publiczności - zdobył ją Marcin Pawiński.
- Z roku na rok prace są coraz lepsze, widzi się inne spojrzenie na miasto, doskonalsza jest technika. Mnie jako jurora najbardziej cieszy fakt, że tak dużo młodych ludzi fotografuje i chce wystawiać swoje prace. Mają świeże spojrzenie na nasze miasto, pokazują jego piękno, czasem w dowcipny sposób - mówił Jan Grudysz, jeden z jurorów. - Posiedzenie jury trwało dosyć długo, mieliśmy duże trudności z wytypowaniem najlepszej fotografii głównie ze względu na mnogość tematów, bo może trudno mówić o wyrównanym poziomie. W pierwszej kolejności ocenialiśmy kompozycję, temat, sposób ujęcia miasta. Sprawy techniczne zostały w tyle.
Organizatorem Ogólnopolskiego Biennale Fotografii jest Muzeum Rzemiosła.