Tyle hałasu... o ubikacje

Urząd Miasta zamierzał zlikwidować z targowicy kontener sanitarny będący jego własnością. Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Krośnie - Bolesław Nowak - twierdził bowiem, że dla budżetu miasta nie ma jakichkolwiek pożytków z terenu targowicy. Zaprotestowali przedsiębiorcy. Zarząd Miasta oczekuje propozycji od zainteresowanych stron i ponownie rozpatrzy sprawę.
Artykuł z archiwum 2002-2017

7 marca, w siedzibie Krośnieńskiego Stowarzyszenia Żużlowego zostało zorganizowane spotkanie, w którym wzięli udział m.in. Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Krośnie - Bolesław Nowak, przedstawiciel Krośnieńskiego Stowarzyszenia Żużlowego - Kazimierz Bobusia, przedstawiciel S.C. Janstap (spółka, która jest gospodarzem targowicy), przedstawiciel Rodziny Królikowskich (właściciele części gruntów targowicy), Prezes Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług - Stanisław Głogowski, były Senator - Jerzy Borcz oraz Prezydent Unii Przedsiębiorców i Właścicieli Nieruchomości - Józef Guzik. Tak szacowne grono spotkało się, by rozwiązać problem pozbawienia osób handlujących w obiektach handlowych targowicy kontenera sanitarnego, będącego własnością Urzędu Miejskiego, a usytuowanego na prywatnej działce.

Według sprawozdania przedsiębiorców, z wypowiedzi Naczelnika Bolesława Nowaka wynikało, że przygotowywana decyzja jest wynikiem braku jakichkolwiek pożytków dla budżetu miasta z terenu targowicy, dlatego usunięcie pawilonu jest uzasadnione. Uczestnicy spotkania zaprotestowali: - Budżet miasta pobiera pożytki z tego terenu i z działalności tam prowadzonej, poprzez podatki i opłaty pośrednie. Fakt istnienia wielu stanowisk pracy w tym miejscu pozwala na zatrudnianie wielu rodzin i rozwój tych przedsięwzięć powinien być wspierany przez władze miejskie - argumentowali. - Uważamy, że likwidacja kontenera sanitarnego z uwagi na niebezpieczeństwo likwidacji stanowisk prac, a także wymogi dla placów handlowych Inspektora Sanitarnego oraz straty z tym związane będą daleko poważniejsze, aniżeli iluzoryczny zysk wynikły z usunięcia pawilonu.

Oficjalne pismo do Zarządu Miasta wystosował Józef Guzik - Prezydent UPiWN: - Unia Przedsiębiorców i Właścicieli Nieruchomości wnioskuje, aby Zarząd Miasta w ramach wspierania rozwoju przedsiębiorczości pozostawił do dyspozycji ludzi pracujących, jak również klientów kontener sanitarny jako szalety miejskie na gruncie prywatnym. Pozostaje jedynie rozwiązanie problemu utrzymania tego obiektu wspólnymi siłami przez zainteresowane strony.

Cytat z "Planu wspierania przedsiębiorczości dla miasta Krosna w latach 2002 - 2003"

PODSTAWOWE ZAGADNIENIA STRATEGICZNE DLA ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI:
M.in.:
- Współdziałanie samorządu i biznesu dla rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
- Infrastruktura dla rozwoju przedsiębiorczości (m.in.: dostęp do kanalizacji, wodociągu, gazociągu, odpowiedniej mocy energii elektrycznej).

Poprosiliśmy Zarząd Miasta o komentarz do całej sprawy: - Zarząd Miasta Krosna jest otwarty na propozycję omówienia problemu. Sprawa dotycząca pawilonu sanitarnego może być rozpatrywana przez Zarząd Miasta na posiedzeniu w dniu 3 kwietnia. Oczekujemy pisemnych propozycji, od zainteresowanych stron, dotyczących zasad prowadzenia pawilonu sanitarnego na targowicy.

Co mówi Ustawa o samorządzie gminnym?

Rozdz. 2 "Zakres działania i zadania gminy"
Art. 7. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
(...)
3. wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku, oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz,
(...)
11. targowisk i hal targowych.

Będziemy przyglądali się dalszym losom ubikacji na targowicy.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)