Tej nocy zaćmienie Księżyca

W czwartek (21.02) nad ranem miłośników astronomii w Krośnie znowu czeka "kosmiczna uczta". Po prawie czterech latach będzie można zaobserwować na nocnym niebie całkowite zaćmienie Księżyca. O ile pozwolą na to warunki atmosferyczne.
Zaćmienie Księżyca będzie widoczne, o ile nie zakryją go chmury

Księżyc, nasz naturalny satelita, krążący wokół Ziemi w średniej odległości 384,4 tysięcy kilometrów, wejdzie w cień rzucany przez naszą planetę w przestrzeni kosmicznej. - Dla obserwatorów w Krośnie początek zaćmienia rozpocznie się o godz. 2.43. W tym czasie Srebrny Glob będzie przebywał na wysokości +36 stopni nad horyzontem - wyjaśnia Grzegorz Kiełtyka z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, oddział Krosno.

O godz. 4.00 Księżyc całkowicie wejdzie w cień Ziemi. Rozpocznie się faza całkowitego zaćmienia. Potrwa ona do godz. 04.51. Po tym czasie Księżyc zacznie odzyskiwać swój normalny blask. O godz. 6.09 całe zjawisko zakończy się tuż przed zachodem Księżyca. Wschód Słońca w Krośnie nastąpi o godz. 6.33.

Podczas zaćmienia kolor Księżyca ulegnie zmianie. Zabarwienie tarczy Księżyca zależy od stanu zachmurzenia ziemskiej atmosfery. Im więcej pary wodnej w atmosferze, tym bardziej krwawa wydaje się tarcza. W czasie zaćmienia całkowitego, na powierzchni Srebrnego Globu, gwałtownie spadnie temperatura. Gdyby w tym czasie na Księżycu przebywał astronauta, to z jego powierzchni obserwowałby całkowite zaćmienie Słońca przez Ziemię. - Być może niedługo ten opis przestanie być tylko fantazją, bo NASA zamierza wybudować załogową bazę na Księżycu. Pomyślmy o tym obserwując to przepiękne zjawisko astronomiczne. Spróbujmy je sfotografować lub uwiecznić przy pomocy kamery. Trzymajmy tylko kciuki za pogodę - mówi Grzegorz Kiełtyka.

Zaćmienie Księżyca można obserwować gołym okiem lub zwykłą lornetką. Następny taki kosmiczny spektakl odbędzie się 21 grudnia 2010 r.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)