Tańce ziemi krośnieńskiej. Teraz każdy może się ich nauczyć

Jacok, równy i polka haczowska to nieco zapomniane tańce ziemi krośnieńskiej. Postanowiło o nich przypomnieć Etnocentrum w Krośnie. Placówka zrealizowała projekt, w wyniku którego powstały wirtualne lekcje tańca tradycyjnego.
Lekcje prowadzą Piotr i Bogumiła Zgorzelscy z Warszawy, którzy prowadzą warsztaty tańca tradycyjnego
etnocentrum

Powstały trzy filmy, które można znaleźć na kanale Youtube Etnocentrum.

Do współpracy udało nam się nakłonić Piotra i Bogumiłę Zgorzelskich z Warszawy, którzy prowadzą warsztaty tańca tradycyjnego – mówi Ewa Bednarczyk-Strzok, kierownik Etnocentrum. - To oni zinterpretowali tańce na podstawie dostępnych książek i filmów.  

Ewa Bednarczyk-Strzok nie wyklucza, że w przyszłości powstaną kolejne takie filmy.

Jacok – to taniec z okolic Krosna o dowolnej liczbie par na obwodzie koła. Jest tańczony do jednej melodii. Na początku lat 40. XX wieku opisał go w swojej książce Józef Szmyd, muzyk, nauczyciel i kierownik zespołu regionalnego w Suchodole (pisaliśmy o nim tutaj).

Równy – to taniec dowolnej liczby par na obwodzie koła. Nosi taką samą nazwę jak taniec z Wielkopolski, ale podobieństwo między nimi jest niewielkie. Według etnografów krośnieński równy miał imitować pracę kosiarzy. Jej symbolem były długie kroki tancerzy, rytmiczne zwroty w tańcu, które miały naśladować równe, miarowe ruchy kosiarzy na polu. Taniec składał się z dwóch części: wolnym i szybkim tempie. Nazywano go też koszony lub gospodarski.

Polka haczowska – to wariant tańczonej na Pogórzu Krośnieńskim popularnej na Podkarpaciu polki bez nogę. Taniec składa się z dwóch części. Charakterystyczna jest druga, w której tancerze wykonują obroty krokiem liczonym do trzech, czyli do półtora taktu. Polka była wykonywana w dowolną ilość par, które ustawiały się w korowód. Pary wchodząc do tańca wirowały dynamicznie i zatrzymywały się dopiero na końcu korowodu. Oczekując na następna kolejkę wirowania przesuwały się do przodu prostym krokiem chodu, ozdabiając taniec przytupami i okrzykami.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)