Taki będzie dziedziniec PWSZ

Kończą się prace związane z remontem części budynków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Kazimierza Wielkiego, w pobliżu Rynku. Zagospodarowany zostanie także teren wokół nich - wkrótce przy uczelni powstanie reprezentacyjny dziedziniec.
Prace na dziedzińcu przy budynkach PWSZ na ul. Kazimierza Wielkiego

Adaptacja i remont budynków przy ul. Kazimierza Wielkiego to jedna z największych inwestycji PWSZ w ostatnim czasie. Szkoła przejęła te obiekty kilka lat temu i były one bardzo zaniedbane. Władze uczelni jeszcze w 2001 r. podjęły decyzję o ich kompleksowym remoncie. Prace remontowe trwają już prawie 5 lat.

Tak będzie wyglądał dziedziniec PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego. Kliknij na projekty, aby zobaczyć ich powiększenia

Najpierw wyremontowane zostały budynki po Szkole Podstawowej Nr 2, później po Szkole Podstawowej Nr 1 (dawne Kolegium Jezuickie). Zmodernizowana została także elewacja w dawnym Zespole Szkół Tkackich. Obecnie realizowany jest ostatni etap prac - zagospodarowanie otoczenia tych budynków. - Mamy nadzieję, że dzięki tym inwestycjom ta część miasta odzyska swoją dawną świetność - mówi Franciszek Tereszkiewicz, kanclerz PWSZ.

Plac przed budynkami zmieni swoją funkcję. Nie będzie to już wielki parking, ale reprezentacyjny dziedziniec z niewielką ilością miejsc parkingowych. Ma pełnić funkcję spotkań studentów - codziennie przechodzi tamtędy ponad 1500 młodych osób.

Wizualizacje dziedzińca - widok z lotu ptaka. Kliknij na projekty, aby zobaczyć ich powiększenia

Na placu pojawi się nowa nawierzchnia, zieleń, ławeczki i aranżacja plastyczna przygotowana przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. - To miejsce ma zachęcać do tego, żeby tam przebywać, usiąść i w dobrym otoczeniu porozmawiać - mówi kanclerz PWSZ.

W piwnicach jednego z budynków funkcjonuje klub studencki (mały bar). Z klubu będzie prowadzić wyjście na skarpę, gdzie znajdować się będzie kilkanaście stolików. - Nie ukrywamy, że marzy nam się zorganizowanie takiego miejsca, gdzie w otoczeniu zieleni, na ławeczkach studenci będą mogli spokojnie wypoczywać, pracować, spotykać się, prowadzić życie towarzyskie - wyjaśniają władze PWSZ.

Jeden z odrestaurowanych budynków PWSZ - widok od ul. Czajkowskiego

Środki finansowe na remonty budynków i zagospodarowanie dziedzińca pochodzą z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu (40%), z budżetu miasta (30%) i środków własnych PWSZ (30%).

W zespole budynków przy ul. Kazimierza Wielkiego mieszczą się dwa instytuty - Instytut Humanistyczny (filologia polska, angielska, germańska i pedagogika) oraz Instytut Gospodarki i Polityki Społecznej (rolnictwo i pielęgniarstwo). Sporadycznie odbywają się tam również zajęcia innych kierunków - mieści się tam bowiem aula dla 200 studentów.

Wejście do kompleksu uczelni - wizualizacja. Kliknij na projekt, aby zobaczyć jego powiększenie

Początkiem października PWSZ planuje nadać Kolegium Jezuickiemu, czyli dawnej Szkole Podstawowej Nr 1, imię prof. Stanisława Pigonia. Prof. Pigoń żył w latach 1885-1968, był historykiem literatury polskiej, wychowawcą i pedagogiem. Pochodził z Komborni koło Krosna.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)