Ministerstwo Finansów wyszło z akcją popularyzującą składanie zeznań podatkowych drogą elektroniczną pod nazwą Szybki PIT. 2013 jest piątym z kolei rokiem, w którym każdy może przesłać rozliczenie podatkowe przez internet.
- Niemalże od początku, kiedy zaistniała taka możliwość, staramy się przekonać podatników do tej formy rozliczeń - informuje Ewa Kuchta, naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie. - Efekty tych działań były dobrze widoczne już w tamtym roku. Około 20 % formularzy rocznych rozliczeń PIT w 2012 r. zostało złożonych w formie elektronicznej. To o 10 procent więcej niż jeszcze rok wcześniej.
- Podatnicy korzystający z "Szybkiego PIT-a" doceniają przede wszystkim wygodę tej formy rozliczenia oraz szybkie zwroty nadpłaty podatku. "Szybki PIT" to również bezpieczeństwo przesyłanych danych, zmniejszenie ilości wezwań do urzędów skarbowych z powodu błędów rachunkowych, oszczędność czasu i kosztów np. wysłania listu z rozliczeniem papierowym. "Szybki PIT" wysłany przez internet już po kilku godzinach znajduje się w naszym systemie komputerowym, dlatego możemy rozpoczynać procedury realizacji zwrotu - tłumaczy Ewa Kuchta.
W Urzędzie Skarbowym w Krośnie w 2012 roku samodzielnie rozliczyło się 79 tys. osób, które złożyły 103 tys. formularzy zeznań podatkowych wraz z załącznikami. Coraz więcej osób wypełniając swojego PITa zamiast żmudnych ręcznych obliczeń wykorzystuje do tego celu domowy komputer.
Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatne aplikacje umożliwiające wypełnienie i przesłanie deklaracji. W serwisie internetowym www.e-deklaracje.gov.pl poza samymi aplikacjami dostępnych jest wiele praktycznych i użytecznych informacji dotyczących rozliczeń PIT. Są to między innymi objaśnienia dotyczące sposobu wypełnienia deklaracji, broszury informacyjne dotyczące ulg i odliczeń oraz instrukcje opisujące krok po kroku w przystępny sposób instalację aplikacji i przesłanie rozliczenia do Ministerstwa Finansów. Na stronie znaleźć można również wyszukiwarkę Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionych do otrzymania 1 % podatku.
Przesłanie zeznań o uzyskanych dochodach nie wymaga posługiwania się kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W tym przypadku obowiązuje forma uproszczona - podpis stanowią dane: imię, nazwisko, data urodzenia, pesel oraz kwota przychodu z rozliczenia za poprzedni rok. Dla rozliczeń za 2012 r. (składanych w 2013) będzie to kwota przychodu z 2011 r.
Kwota ta podana nieprawidłowo jest jednocześnie najczęstszą przyczyną błędu uniemożliwiającą prawidłowe przesłanie rozliczenia - wynika ze statystyk Ministerstwa Finansów. Podatnicy wypełniający rozliczenia roczne z miejscem zamieszkania w Krośnie często mają ponadto problem z prawidłowym odszukaniem w słowniku gminy Krosno. Słowniki terytorialne dostępne na formularzach elektronicznych są tzw. kaskadowe (województwo > powiat > gmina). W polu "powiat" należy wskazać więc m. Krosno (powiat grodzki), a następnie w polu "gmina" również pojawi się m. Krosno.
W tym roku Urząd Skarbowy w Krośnie udostępnił komputer, za pomocą którego podatnicy, bez oczekiwania w kolejce, mogą wypełnić i wysłać własne rozliczenie na miejscu w Urzędzie Skarbowym.
- Osoby nieposługujące się biegle komputerem mogą liczyć na pomoc techniczną ze strony pracowników urzędu. Podatnicy mogą również liczyć - po weryfikacji tożsamości - na udostępnienie prawidłowej kwoty przychodu z poprzedniego roku, która jest niezbędna do prawidłowego przesłania rozliczenia - zapewnia naczelnik.
Kilkuletnią tradycję mają również dni otwarte organizowane we wszystkich urzędach skarbowych w całej Polsce. W tym roku taka akcja będzie mieć miejsce 16 marca. - Dni otwarte, podczas których zwykle jest mniej niż zazwyczaj klientów, są doskonałą okazją na uzyskanie pomocy w wypełnieniu i złożeniu rozliczenia - zaprasza Ewa Kuchta.
Zeznania podatkowe za rok 2012 można składać do 30 kwietnia.