Sześciolatki do szkoły jeszcze dobrowolnie

We wrześniu 2012 roku wszystkie sześciolatki obowiązkowo pójdą do pierwszej klasy. Jeszcze w tym roku taką decyzję podejmują rodzice. Aby pomóc im w jej podjęciu Urząd Miasta uruchomił punkt konsultacyjny. Zapisy dzieci do I klasy szkoły podstawowej trwają do końca lutego.
Do przyjęcia sześciolatków szkoły specjalnie się przygotowały - oprócz miejsc do nauki, wydzielone są też miejsca do zabawy

Reforma edukacji wprowadzona w ubiegłym roku postawiła przed rodzicami sześciolatków dylemat: czy zostawić dziecko jeszcze rok w przedszkolu, czy posłać je do szkoły? Rodzice tegorocznych sześciolatków (rocznik 2004) mają jeszcze wybór, jednak już w 2012 roku wszystkie dzieci w tym wieku obowiązkowo rozpoczną naukę w szkole.

Gruntownej zmianie uległ też program nauczania - zarówno w przedszkolu, jak i w pierwszej klasie - dostosowując go do wieku i możliwości dziecka. - Obecne przedszkolaki mają zajęcia dostosowane w taki sposób, by przygotować je do rozpoczęcia nauki w szkole od pierwszego września. Pozostawione jeszcze na rok w przedszkolu będą zmuszone raz jeszcze realizować ten sam materiał - mówi Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta

Jak zapewnia krośnieński magistrat, w naszym mieście każda z 11 ogólnodostępnych szkół podstawowych jest przygotowana na przyjęcie sześciolatków. Dzieci będą uczyć się w specjalnie wyposażonych salach. Kolorowe meble, małe ławeczki i krzesła, wykładziny, zabawki, gry, sprzęt sportowy i pomoce dydaktyczne pozwolą przedłużyć jeszcze dzieciństwo, ale w miłej atmosferze przyswajać też wiedzę. Ponadto do dyspozycji dzieci są pracownie komputerowe i sale gimnastyczne.

Szkoły dysponują też szafkami, dzięki którym przedszkolaki nie będą musiały dźwigać do domu wszystkich książek. W tornistrze będą więc nosić piórnik, zeszyty ćwiczeń, śniadanie i strój sportowy. W niektórych szkołach są też podwójne komplety podręczników.

- Decyzja o posłaniu dziecka do szkoły nie powinna być podejmowana bez dokładnej wiedzy o dziecku, jego możliwościach, wymaganiach w szkole - podkreślają urzędnicy. - By ją podjąć, warto wesprzeć się na zdaniu wychowawcy dziecka, odwiedzić szkołę, porozmawiać z rodzicami dzieci sześcioletnich, które w ubiegłym roku rozpoczęły naukę w pierwszej klasie.

Aby pójść do podstawówki, tegoroczne sześciolatki zostają poddane tzw. diagnozie gotowości do nauki szkolnej. Oceny dokonują nauczyciele wychowania przedszkolnego. Jeżeli test potwierdzi, że dziecko jest gotowe do nauki w szkole, to pozostaje tylko ją wybrać. Wszystkie formalności związane z zapisem do szkoły załatwia się w przedszkolu, do którego chodzi dziecko.

Jeżeli dziecko nie uczęszcza do miejskiego, publicznego przedszkola, zapisu dokonuje się w wybranej szkole. - Jeżeli dziecko w ogóle nie chodzi do przedszkola, a rodzice chcą, by poszło od września do szkoły, koniecznie trzeba udać się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i złożyć wniosek o wydanie opinii, czy dziecko spełnia kryterium dojrzałości szkolnej - informuje Joanna Sowa.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące rekrutacji rodzice znajdą w serwisach www.krosno.pl oraz http://nabor.pcss.pl/krosno. Oferta każdej ze szkół przedstawiona jest w zakładce "szkoły podstawowe". Do dyspozycji są również specjaliści w Miejskiej Poradni Psychologiczo-Pedagogicznej w Krośnie.

Indywidualne porady dotyczące zapisów do szkół i przedszkoli odbywają się w  każdy poniedziałek i wtorek od 14.00 do 16.30 w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Krosna, drogą e-mailową (adresy w zakładce - Kontakt) oraz u dyrektorów szkół podstawowych i przedszkoli.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)