Świętowali policjanci, również "niewidoczni"

Krośnieńscy policjanci obchodzili swoje święto (21.07). Policja to nie tylko umundurowani funkcjonariusze widoczni na ulicach i w radiowozach. To także służby operacyjne i cywilne.
Komenda Miejska Policji w Krośnie mieści się w wieżowcu przy ul. Lwowskiej

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, podobnie jak ich koledzy z całej Polski, obchodzili Święto Policji. Podczas uroczystości, która odbyła się w komendzie przy ul. Lwowskiej, 47 policjantów garnizonu krośnieńskiego otrzymało odznaczenia resortowe oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Dwóch policjantów odznaczono odznakami resortowymi "Zasłużony Policjant", trzech - medalami "Za Zasługi Dla Pożarnictwa", pięciu awansowano na wyższe stopnie oficerskie, szesnastu - na wyższe stopnie w Korpusie Aspirantów Policji i dwudziestu jeden - w Korpusie Podoficerów Policji.

Komendant Miejski Policji podsumował najważniejsze sukcesy krośnieńskiej jednostki: - Najbardziej cieszy fakt spadku liczby przestępstw stwierdzonych, co zawsze wskazuje na skuteczność działań policyjnych. W pierwszym półroczu br. zanotowaliśmy zmniejszenie liczby przestępstw kryminalnych o 30%, przy jednoczesnym uzyskaniu wysokich wskaźników wykrywalności. Wykrywalność ogólna wyniosła ponad 71%, a wykrywalność przestępstw kryminalnych kształtowała się na poziomie 60%. Wykryto wszystkich sprawców najpoważniejszych przestępstw, takich jak zabójstwa, rozboje, bójki i pobicia - mówił insp. Wiesław Nowak.

- Chcemy ułatwić kontakt mieszkańców z dzielnicowymi - podkreślił komendant. W tym celu na terenie Krosna powstało osiem punktów przyjęć dzielnicowych. - W praktyce oznacza to, że na terenie każdego osiedla w określonych dniach pełni dyżur dzielnicowy - mówi szef krośnieńskiej policji.

Policja to nie tylko umundurowani funkcjonariusze widoczni na ulicach i w radiowozach. W biurowcu przy ul. Lwowskiej pracują także "niewidoczni" dla mieszkańców policjanci. Są to np. funkcjonariusze Sekcji ds. Walki z Przestępczością Gospodarczą (tzw. wydział PG). Naczelnik tego wydziału - nadkomisarz Bogdan Jaklewicz otrzymał brązowe odznaczenie "Zasłużony Policjant" przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Czym zajmują się funkcjonariusze wydziału PG? "Ujawnianiem i ściganiem sprawców przestępstw gospodarczych, czyli sprawców takich czynów, których popełnienie narusza interesy uczestników obrotu gospodarczego i interesy instytucji publicznych, które zajmują się redystrybucją środków publicznych". Chodzi np. o pranie brudnych pieniędzy, przestępstwa skarbowe, korupcję, czy nieuczciwą konkurencję.

Nadkomisarz Bogdan Jaklewicz - jeden z "Zasłużonych Policjantów"

- Naszym zadaniem jest dotarcie do tych ludzi, którzy mają jakąkolwiek wiedzę o popełnieniu takich przestępstw, a z pewnych względów organy ścigania tej wiedzy nie mają. Staramy się pogłębiać wiedzę o sprawcach tych przestępstw, a później przekwalifikować zebrane materiały, czy uzyskane informacje, by nadać tym sprawom bieg procesowy - wyjaśnia nadkom. Bogdan Jaklewicz.

- Pracy mamy bardzo dużo, dlatego, że docierają do nas różne sygnały z zewnątrz - mówi szef sekcji PG.

Kilkanaście osób zatrudnionych w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie stanowi służbę cywilną. - Ludzie ci wykonują bardzo ważne zadania. Zajmują się informatyką, łącznością, czy transportem. Dzięki nim policjanci mogą skutecznie realizować swoje zadania. Bardzo wysoko oceniam pracę tych ludzi. Służbę cywilną nazywam "nerwem" naszej komendy - mówi insp. Wiesław Nowak.

W Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie oraz podległych komisariatach w Dukli, Jedliczu i Rymanowie zatrudnionych jest ok. 275 policjantów (w tym kilkanaście kobiet).

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)