Świetnie zdane matury podnoszą rangę szkoły

Krośnieński "Kopernik" znów pnie się w górę w rankingu szkół ponadgimnazjalnych organizowanym przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy". Po ubiegłorocznej 55. pozycji, teraz "wskoczył" na miejsce 42. w Polsce. Po raz pierwszy pod uwagę wzięto wyniki matur.
O miejscu w rankingu decyduje m.in. liczba laureatów i finalistów olimpiad

Tegoroczny ranking został opublikowany w środę (12.01). W ogólnopolskim rankingu I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika zajęło 42. miejsce, w klasyfikacji wojewódzkiej 2. miejsce. To lepszy wynik niż w ubiegłym roku, kiedy to "Kopernik" uplasował się na 55. pozycji, co dawało mu wówczas trzecią pozycję w województwie podkarpackim.

Ranking publikowany jest już po raz 13. Ma dostarczyć informacji o tym, jak oceniane są polskie szkoły ponadgimnazjalne - licea ogólnokształcące i technika. Adresatami rankingu są gimnazjaliści, którzy będą wybierać kierunek dalszej edukacji. Muszą podjąć ważną decyzję, wybrać szkołę, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.

Podstawowym kryterium, niezmiennym od wielu lat, jest liczba laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych i tematycznych w przeliczeniu na liczbę uczniów szkoły. W tym roku doszły jednak jeszcze nowe kryteria - wśród nich wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych.

- Poprzednia formuła trochę się zużyła, była krytykowana - Ryszard Józefczyk, dyrektor I LO popiera decyzję o wprowadzeniu kryterium maturalnego do klasyfikacji szkół. - Wydaje się, że kapituła rankingu wyszła naprzeciw oczekiwaniom gimnazjalistów i ich rodziców.

- Jesteśmy zadowoleni z naszego wyniku - kontynuuje dyrektor. - On pokazuje, że nasza strategia sprawdza się. Działamy wielokierunkowo, indywidualizujemy pracę z uczniem zdolnym i są tego efekty, a z drugiej strony nie zaniedbujemy tej pracy zwyczajnej, przygotowującej uczniów do matury. Mamy prawo mieć satysfakcję, bo widzimy, że szkoły, które nastawiały się tylko i wyłącznie na pracę z grupką uczniów najzdolniejszych, znalazły się poza pierwsza setką.

Ranking ma pomagać gimnazjalistom w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej

Ryszard Józefczyk podkreśla jednocześnie, że wzięcie pod uwagę matur, utrudniło zdobycie wysokiej pozycji w rankingu, bo na wynik końcowy musi zapracować cała szkoła. Widać też, że nowa formuła spowodowała spore przemieszanie w rankingu. - Ubiegłymi laty w pierwszej setce bywało nawet 10 szkół z Podkarpacia, teraz są właściwie tylko dwie - dodaje dyrektor.

Kontrowersyjne jest natomiast wprowadzenie innego kryterium - tzw. opinii akademickiej. Powstaje ona na bazie ankiet przeprowadzanych na wyższych uczelniach, pokazuje opinię studentów o szkole ponadgimnazjalnej, którą ukończyli. - Będziemy się domagać wyjaśnień, na jakiej zasadzie obiektywizuje się te opinie, bo taka ocena absolwentów wydaje się być subiektywnym kryterium, nie nadającym się do mierzenia jakości pracy - twierdzi Ryszard Józefczyk.

W ostatnich latach "Kopernik" odbudowuje swoją pozycję w rankingu. Największe sukcesy notował w latach 2002-2004, kiedy plasował się w pierwszej dwudziestce w kraju. Potem była tendencja spadkowa, choć i tak I LO ciągle było jedną z najlepszych szkół na Podkarpaciu. Czy obecne 42. miejsce to szczyt możliwości tej szkoły? - Wygląda na to, że zbliżamy się do pewnej granicy nieprzekraczalnej. Może moglibyśmy podejść jeszcze kilkanaście oczek do góry, ale potem zaczyna się ścisła czołówka szkół, w których wprowadzone są daleko idące innowacje w postaci ścisłej współpracy szkoły z uczelniami, a to powoduje, że te szkoły w środowiskach wielkomiejskich znacząco odbiegają poziomem od pozostałych - twierdzi Ryszard Józefczyk.

Z podkarpackich szkół I LO z Krosna wyprzedza tylko LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek z Rzeszowa, które w rankingu ogólnopolskim plasuje się na 12. miejscu. Drugą szkołą z Krosna, która znajduje się w rankingu jest Katolickie LO im. ks. Bronisława Markiewicza - zajmuje ono jednak 213. pozycję.

W tegorocznym rankingu techników bardzo wysokie, 9. miejsce zajmuje technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5, tzw. Elektryk.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)