Końcem marca - z inicjatywy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie - doszło do spotkania przedstawicieli Wydziału Dróg i Zieleni Urzędu Miasta Krosna, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego, Rady Dzielnicy Śródmieście oraz Unii Przedsiębiorców i Właścicieli Nieruchomości w Krośnie. Celem spotkania było wypracowanie wniosków, które dotyczyć miały likwidacji utrudnień w ruchu komunikacyjnym w kompleksie krośnieńskiego Rynku staromiejskiego.
Dlaczego zorganizowano takie spotkanie? - Przeprowadziliśmy w centrum miasta ćwiczebny przejazd samochodów pożarniczych - mówi st. kpt. Mariusz Kozak, rzecznik prasowy PSP w Krośnie. - I okazało się, że samochody napotkały na bardzo duże utrudnienia w dojeździe do miejsc potencjalnych pożarów.
Jednak nie tylko podczas ćwiczeń Straż miała problemy z przejazdem przez centrum miasta. Niedawno, podczas prawdziwej akcji, pojazdy PSP nie były w stanie dojechać do budynku przy ul. Piłsudskiego 10.
Straż pożarna nagrała film z ćwiczebnego przejazdu przez Rynek. Podczas jego prezentacji PSP zwróciła uwagę na następujące problemy:
- parkowanie pojazdów na zakazach zatrzymywania na ul. Ordynackiej, Franciszkańskiej, Słowackiego, Pawła z Krosna,
- parkowanie na płycie Rynku,
- parkowanie na skrzyżowaniach ulic,
- niewłaściwa organizacja parkingów na ul. Franciszkańskiej i ul. Portiusa,
- rozstawione kosze na śmieci uniemożliwiające dojazd służb ratowniczych do budynków poprzez płytę Rynku,
- brak dostatecznej ilości miejsc parkingowych w Rynku.
- Największe problemy stwarzają kierowcy parkujący na skrzyżowaniach ulic. Uliczki w centrum miasta są i tak wąskie, więc skręty na takich skrzyżowaniach są dla dużych pojazdów Straży wręcz niemożliwe - mówi Mariusz Kozak. - Na taki problem napotkaliśmy na przykład przy przejeździe z ul. Pawła z Krosna na ul. Piłsudskiego.
Podczas spotkania, w wyniku dyskusji zebranych przedstawicieli instytucji i organizacji, wypracowano szereg wniosków, które przedłożone zostały następnie Prezydentowi Miasta Krosna. Do najważniejszych z nich należą:
- podjęcie starań w celu udrożnienia przejezdności ulic krośnieńskiego Rynku poprzez właściwe oznakowanie możliwych miejsc postoju (zarówno pionowymi znakami drogowymi, jak również poziomymi znakami malowanymi na jezdni),
- bezwzględne egzekwowanie przez Policję i Straż Miejską przestrzegania przepisów ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem znaków zakazu zatrzymywania na ulicach i płycie rynku.
Władze miasta zaczęły już wdrażać część wypracowanych wniosków. Na przykład, z polecenia Prezydenta, policja i Straż Miejska bardzo rygorystycznie pilnują, aby kierowcy nie parkowali na płycie Rynku. - Jestem zszokowany skalą tego zjawiska - mówi Marek Toropolski, komendant Straży Miejskiej. - Tylko w ciągu pierwszych czterech dni kwietnia nałożyliśmy 48 mandatów za parkowanie w niedozwolonych miejscach, głównie na obrzeżach płyty Rynku - mówi komendant. Policjanci w Rynku tak wyjaśniają to zjawisko: - Kierowcom się wydaje, że jak już wjadą do zespołu staromiejskiego, to mogą sobie stanąć gdzie chcą. Wjeżdżają nawet między donice.
- Przyczyną tego problemu jest m.in. zbyt mała liczba miejsc parkingowych w centrum miasta. Dlatego postanowiliśmy, że będziemy zwiększać ilość miejsc parkingowych na obrzeżach zespołu staromiejskiego - mówi Ryszard Sokołowski, naczelnik Wydziału Dróg i Zieleni Urzędu Miasta Krosna.
W tym celu przeorganizowane zostaną przystanki MKS na ul. Podwale i Legionów. Obecna zatoka z przystankami na ul. Legionów zostanie przeznaczona w całości na parkingi. Autobusy MKS zatrzymywać się będą na tym pasie, gdzie znajduje się przystanek PKS. Z kolei przystanki MKS przy ul. Podwale zostaną zorganizowane w innej konfiguracji niż dotychczas, miejsca w ten sposób wygospodarowane zostaną przeznaczona na miejsca parkingowe. Najprawdopodobniej, ze względu na brak środków finansowych, zmiany te nie zostaną wdrożone wcześniej niż w przyszłym roku.
Natomiast już w czerwcu Wydział Dróg i Zieleni Urzędu Miasta Krosna przystąpi do malowania nowych oznakowań. Przy skrzyżowaniach zostaną zaznaczone początki i końce parkingów (patrz infografika). W celu uporządkowania parkingów w obrębie zespołu staromiejskiego zostaną wyznaczone konkretne miejsca dla samochodów. - Tak stanie się np. na parkingu przy ul. Franciszkańskiej. Jest tam bałagan z autami, bo kierowcy różnie się ustawiają, byle tylko zaparkować - mówi Ryszard Sokołowski. - Wyznaczenie przez nas konkretnych miejsc parkingowych na pewno spowoduje, że mniej aut będzie mogło tam się zatrzymać - przyznaje naczelnik.Kolejne spotkanie przedstawicieli instytucji i organizacji zainteresowanych ruchem w Rynku wyznaczono wstępnie na 17 czerwca. Wcześniej, straż pożarna zamierza ponownie zrobić ćwiczebny przejazd przez centrum miasta. - W ten sposób zbadamy, czy sytuacja z przejazdem przez Starówkę poprawiła się - mówi st. kpt. Mariusz Kozak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.