Startują "Lokalni partnerzy"

Stowarzyszenie Szkoła Liderów w Warszawie, przy współpracy ze Stowarzyszeniem "Krosno tętniące życiem", rozpoczyna 3-miesięczny program pn. "Lokalni partnerzy". Program ma na celu wypracowanie stałych mechanizmów współpracy między samorządem, organizacjami społecznymi i biznesem, a także podniesienie kwalifikacji przedstawicieli tych sektorów. Program realizowany jest pilotażowo tylko w dwóch regionach w Polsce.
Zdjęcie z archiwum 1997-2017

- Chodzi o to, że często istnieje jakiś lokalny problem. By go rozwiązać potrzebna jest współpraca między tymi trzema sektorami. Na przykład, władze samorządowe dysponują funduszami czy infrastrukturą. Organizacje społeczne posiadają doświadczenie w działalności społecznej, a w swoich szeregach mają osoby chętne do pomocy innym - często są to wolontariusze. Z kolei, przedsiębiorcy mogą włączyć się w rozwiązywanie lokalnego problemu niekoniecznie przez przekazanie pieniędzy, ale np. użyczenie ciężarówki, podarowanie żywności, itp. Trzy sektory działając razem mogą zmienić pewną niekorzystną sytuację, oddzielnie nie są w stanie często zrobić nic. - wyjaśnia Przemysław Radwan-Röhrenschef, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Szkoła Liderów.

Bezpośrednim odbiorcą programu będą środowiska, które mają wpływ na wprowadzenie idei partnerstwa lokalnego, tzn. przedstawiciele samorządu terytorialnego (zarówno władzy uchwałodawczej, jak i wykonawczej), a także liderzy jednostek pomocniczych samorządów, przedstawiciele organizacji społecznych i osoby zajmujące się działalnością na rzecz swojego środowiska. Trzecia grupa to przedstawiciele biznesu i organizacji przedsiębiorców. Oferta skierowana jest także do przedstawicieli kościołów i mediów. Ogółem w szkoleniach realizowanych w ramach programu weźmie udział ponad 150 osób. Udział w programie jest bezpłatny.

Obie organizacje przeprowadzą cztery główne działania:
9 kwietnia - Konferencja inaugurująca program, na której prezentowane będą przykłady sprawdzonych inicjatyw partnerstwa lokalnego, doświadczenie krajów UE oraz efekty takich działań. W trakcie konferencji odbędą się też prace w grupach.
25 kwietnia - Jednodniowy warsztat dla urzędników i działaczy samorządowych oraz przedstawicieli biznesu, na którym prezentowane byłyby korzyści płynące z harmonijnej współpracy między sektorami, modelowe przykłady takiej współpracy, rozwiązania prawne temu służące. Przedstawiciele inicjatywy ONZ - Global Compact przedstawią ideę odpowiedzialnego biznesu.
22-25 maja - Czterodniowy warsztat dla przedstawicieli organizacji społecznych z zakresu zarządzania projektem oraz pracy zespołowej.
5-6 czerwca - Weekendowy warsztat dla wszystkich uczestników poprzednich szkoleń, z zakresu wprowadzania zmian w środowisku lokalnym, zakończony wypracowaniem wspólnych działań międzysektorowych połączony z oficjalnym zakończeniem programu.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego: formularz.doc (36 kb). Wypełniony formularz należy przesłać na adres: Stowarzyszenie Szkoła Liderów, ul. Sienkiewicza 12/14, pok. 4D19, 00-944 Warszawa do dnia 1 kwietnia (decyduje data stempla pocztowego). Organizatorzy skontaktują się z osobami, które zakwalifikują się do programu najpóźniej do dnia 7 kwietnia.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia Szkoła Liderów. W przypadku pytań lub wątpliwości realizatorzy programu proszą o kontakt pod nr telefonów: (0-22) 828 64 05, 828 64 83.

Program finansuje Fundacja im. Friedriecha Eberta. Program realizowany jest pilotażowo w dwóch województwach - podlaskim i podkarpackim. Na terenie Podkarpacia główne działania programu będą odbywać się w powiecie krośnieńskim i jasielskim. Patronat nad programem objął już m.in. Prezydent Miasta Krosna - Piotr Przytocki.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)