Krośnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa informuje swoich członków, że zmiany dotyczące tzw. stanu osobowego w mieszkaniach, winny być niezwłocznie przekazywane do administracji osiedli. Chodzi o np. narodziny dziecka czy dłuższy wyjazd zagranicę. Spółdzielnia potrzebuje takich informacji, by prawidłowo naliczać tzw. składniki czynszowe, których wysokość zależna jest od ilości zamieszkałych osób.- W praktyce często zmiany te ujawniane są dopiero w momencie uzgadniania książek meldunkowych pomiędzy administracją osiedla, a Działem Ewidencji Ludności Urzędu Miejskiego - twierdzi Zarząd KSM.
Najważniejsze są urodziny dziecka. Zgodnie z regulaminem zasad rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustaleniem opłat za używanie lokali w Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (uchwała nr 13/99 Rady Nadzorczej KSM z dn. 19.04.1999), korekty związane z narodzinami dziecka wprowadza się od dnia urodzin.- Może to oznaczać, że w przypadku nie zgłoszenia w administracji osiedla urodzenia dziecka w danym miesiącu, a ujawnienie tego faktu po upływie np. 12 miesięcy, spowoduje naliczenie przez Spółdzielnię jednorazowo czynszu zależnego od ilości osób za cały ten okres - wyjaśnia Zarząd Spółdzielni.
Jeśli natomiast nieobecność członka rodziny wynosić będzie więcej niż 2 miesiące, należy postarać się o odpowiednie zaświadczenie z zakładu pracy, wojska czy uczelni. Stanowi to podstawę do zwolnienia z opłat naliczanych od osoby. Zgodnie z regulaminem, administracje osiedli honorują udokumentowaną nieobecność członków Spółdzielni, o ile nieobecność wynosić będzie ponad 2 miesiące. O wcześniejszym ponownym zamieszkaniu, należy niezwłocznie powiadomić administrację osiedla.
Jeśli administracja osiedla zauważy, że w danym lokalu zamieszkują osoby nie zameldowane i nie uwzględnione w rozliczaniu opłat czynszowych, administracja skoryguje takie informacje, o ile uda się jej uzyskać co najmniej 2 pisemne oświadczenia od współmieszkańców budynku.