Skoki ze śmigłowca. Wojsko na dłużej zagościło w Krośnie videocam

Już ponad setka żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej oddała swoje skoki w Krośnie. A to jeszcze nie koniec. Przez cały tydzień (od 24.06) w powietrzu będzie można zobaczyć i usłyszeć wojskowy śmigłowiec Mi8. Zobaczcie niesamowity film.
Wojsko szkoli się w Krośnie. Przez ostatnie tygodnie to częsty widok na niebie
Aneta Stachnik

Przez ostatnie tygodnie po niebie latał wojskowy samolot PZL M28 Bryza. Żołnierze z pododdziałów rozpoznawczych zabezpieczenia desantowania przechodzili szkolenie spadochronowo-desantowe oraz zwiadowcze. Skoki odbywały się m.in. w grupach i polegały na precyzyjnym nawigowaniu na punkt lądowania. - Doskonalili umiejętności nawigowania i podejścia do lądowania. Skoki zwiadowców odbywały się w zwartej grupie blisko siebie, tak żeby jak najmniej miejsca zajmowali w powietrzu - mówi kpt. Agata Niemyjska, oficer prasowy 6. Brygady Powietrznodesantowej.

Ponad 100 żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej oddało swoje skoki w Krośnie
 Aneta Stachnik

Kolejne szkolenie odbywać się będzie z wojskowego helikoptera Mi8. W tym tygodniu (od poniedziałku, 24.06) szkolić się będą instruktorzy spadochronowi. - Skoczkowie opuszczają statek powietrzny i, nie mając nawet małego spadochronu nad sobą, muszą doskonalić układanie swojej sylwetki w powietrzu, żeby kierować swoje ciało w miejsce docelowe - dodaje rzecznik.

Częsty widok na krośnieńskim niebie
 Aneta Stachnik

Skoki ze śmigłowca Mi8 mogą być oddawane z maksymalnej wysokości 4 tys. metrów, ale wszystko będzie uzależnione od warunków atmosferycznych.

Przygotowanie żołnierzy do skoku na spadochronie
 Aneta Stachnik

Wojsko jest bardzo zadowolone ze współpracy z lotniskiem. Naszymi atutami jest m. in. pas startowy, na którym może lądować samolot M28, infrastruktura lotniskowa, dobre warunki atmosferyczne, ukształtowanie terenu i brak komunikacyjnego ruchu lotniczego. - Żołnierze już kilka razy w tym roku byli na lotnisku. Zapowiada się dłuższa współpraca. Jesteśmy w trakcie rozmów, chodzi m. in. o możliwość stacjonowania wojska na miejscu. Przez najbliższe miesiące na pewno będzie się coś działo - informuje Katarzyna Bęben, prezes spółki Lotnisko Krosno.

Obecnie 6. Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego z Krakowa, Gliwic i Bielska-Białej jest jedynym przedstawicielem wojsk powietrznodesantowych w Wojsku Polskim.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person panSebastian
25.06.2019 08:00

Świetny news! 6 brygada skakała w Krośnie ( Targowiskach i chyba też Moderówce) w latach osiemdziesiątych, lata później chciałem do nich dołączyć ale na komisji po serii żartów  ze spadajacym parawanem sierżant orzekł, że na skoczka jestem za wysoki. No cóż poszedłem na studia, zostałem inżynierem :) 

P.S. Wydaje mi się, że skacze się ze spadochronem a nie na spadochronie ale to szczegół ( kolejny to taki, że mówi się skoczek a nie spadochroniarz).

person
panSebastian
na forum od listopada 2017
star
person Gitman
24.06.2019 19:54

Super, że chłopaki podnoszą swoje umiejętności.  Mam nadzieję, że częściej nasze lotnisko będzie wykorzystywane w tak potrzebny sposób. Oby był to stały powrót do tradycji bo przecież zorientowani wiedzą jaka jest historia naszego lotniska.

person
Gitman
na forum od listopada 2017
person polmos
24.06.2019 18:18

Szkoda że nieskończono budowy, a obecnie zlikwidowano "lotnisko Iwonicz" w Targowiskach. Tam mieliby idealne warunki i nikomu nie wadzili. To było z resztą planowane jako obiekt szkoleniowy dla wojska. Ale z drugiej strony, komu właściwie przeszkadzają "letadła" na krośnieńskim niebie? Przecież to frajda dla dzieci. Budzą w nich ambitne marzenia, które napędzają potem piękne lotnicze kariery, albo pasje "trzymające" się ich przez całe życie. Każdy rodowity krośnianin od małego zdążył przywyknąć do dźwięku silnika lotniczego i z sympatią patrzy w niebo - "o, dziś znowu latają". Niestety nie mamy już własnej floty samolotów - nawet "Antków". To był dopiero piękny "gulgot" ;-) podobnie jak "latającego traktorka" CSS-13. A gdzie się podziały 4 nowiutkie szybowce i 2 motoszybowce, własność Technikum mechanicznego? Nie widzę ich od 2 sezonów.

person
polmos
na forum od listopada 2017
star
person kurnachata
24.06.2019 17:05

Krosno Miasto skoków na spadochronie. Kiedyś skoki w Krośnie to była codzienność i tak bardzo częsta że nawet wydarzały się tragiczne wypadki z nieotwartym spadochornem.

person
kurnachata
na forum od listopada 2017
starstarstar
person kinia321
24.06.2019 14:22

świetny film, brawo dla Was ! 

person
kinia321
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (13) forward