Samochód na emeryturze

Masz stary, wyeksploatowany samochód, który nie nadaje się już do jazdy? Nie porzucaj go w lesie - stare auto oddaj do punktu kasacji pojazdów. Recyklingiem zużytych pojazdów zajmuje się krośnieńskie MPGK.
Tak wyglądają auta w trakcie recyklingu

Punkt kasacji zużytych samochodów przy Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Krośnie działa od niedawna. W dni powszednie w godzinach od 7.00 do 15.00 właściciel samochodu może oddać go do demontażu w siedzibie firmy przy ul. Fredry 12 (boczna ul. Żółkiewskego).

MPGK nie pobiera opłaty za przyjęcie samochodu, jeśli pojazd jest zarejestrowany na terytorium kraju oraz jest kompletny i nie zawiera innych odpadów, które nie pochodzą z danego pojazdu. Jeżeli pojazd jest niekompletny, tzn. jego masa jest mniejsza niż 90% masy pierwotnej, właściciel uiszcza opłatę w wysokości 2 zł za kilogram brakującej masy pojazdu.

Stacja demontażu posiada zezwolenie wojewody podkarpackiego na prowadzenie działalności w zakresie przetwarzania wyeksploatowanych samochodów i powstających z nich odpadów. Zakład prowadzi demontaż w sposób zgodny z wymogami ochrony środowiska.

Właściciele zainteresowani oddaniem pojazdu do stacji demontażu mogą się kontaktować z Biurem Obsługi Klienta MPGK w godz. 7.00 do 17.00 lub telefonicznie 436 83 11 wew. 316 lub 360.

Oddanie auta do recyklingu to przede wszystkim ochrona naturalnego środowiska

Obowiązek zezłomowania i wyrejestrowania pojazdu, który nie nadaje się do dalszej eksploatacji, wprowadziła ustawa o recyklingu zużytych pojazdów. Została ona uchwalona w ramach wymagań stawianych przez Unię Europejską.

Szacuje się, że kasacji w Polsce podlega obecnie 300 tys. samochodów rocznie.

Wycofany z eksploatacji samochód to duże zagrożenie dla środowiska, zawiera bowiem wiele różnych szkodliwych materiałów: oleje, płyny chłodnicze, akumulatory, zużyte opony, szkło, metale, tworzywa sztuczne. Dla każdego z nich istnieją różne metody odzysku. Dyrektywy Unii Europejskiej nakazują, że od 2006 r. na składowiska odpadów powinno trafić maksymalnie 15% masy złomowanego samochodu, a po roku 2015 - 5%. Pozostałe materiały powinny być ponownie użyte.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)