Rusza szczepienie lisów. Z powietrza i lądu

W czwartek (27.09) rozpoczyna się jesienna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki będą zrzucane z samolotów na terenie całego województwa. Dodatkowo, na obszarze Krosna będą wykładane ręcznie. Znalezionego pojemnika nie wolno dotykać, nie należy też wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.
Podczas jesiennej akcji zrzuconych będzie blisko 500 tys. porcji przynęty ze szczepionką

Rusza kolejna akcja uodparniania wolno żyjących lisów. Jak informuje Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, szczepienie obejmie cały teren województwa podkarpackiego.

Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty doustnej szczepionki z samolotów. - Łącznie wyłożonych zostanie 483 990 dawek szczepionki w postaci przynęt zawierających w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik - informuje lek. wet. Janusz Ciołek, zastępca Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Przynęta w postaci okrągłego plastra koloru brązowo-szarego wydaje specyficzny zapach, zawiera w środku płynną szczepionkę, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Dodatkowo, na terenach bytowania lisów, położonych w obszarze administracyjnym Krosna, szczepienie odbędzie się poprzez ręczne wykładanie szczepionki. Prowadzić je będą pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej oraz przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego.

Tak wygląda porcja szczepionki. Nie należy jej dotykać, bo takiej szczepionki lis już nie zje

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy. Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej.

W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się, by nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane (szczepionka nie stwarza dla nich zagrożenia, ale jej działanie uodparniające dotyczy wyłącznie lisów) i wstrzymać się od polowań.

Akcja szczepienia lisów potrwa do 4 października.

Od początku tego roku na terenie województwa odnotowano ponad 100 przypadków wścieklizny. Akcje szczepienia lisów są jednak prowadzone regularnie od ponad 10 lat, na wiosnę i jesienią.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)