Rusza przebudowa "Ronda". Na Staszica stanie nowy blok

Na osiedlowym skwerze na ul. Staszica wycięto wszystkie drzewa. Dwa miesiące później ogrodzono teren i zaczęły się prace budowlane. Za rok przy Placu Monte Cassino stanie nowy blok, co będzie początkiem przebudowy całego "Ronda".
Nowy budynek będzie stanowił kontynuację już istniejącej zabudowy
form architekci / krosno24.pl

17 maja na osiedlu na ul. Staszica zostały wycięte wszystkie drzewa rosnące na skwerze między blokiem z lokalami usługowymi a przystankiem na Placu Monte Cassino. Mieszkańcy byli oburzeni i zdezorientowani. - Gdy dzieci były małe, miały się gdzie bawić, rosły drzewa i dużo zieleni. A teraz wszystko wycinają - mówiła ze smutkiem jedna z mieszkanek.

Jak się okazało, teren został w ten sposób przygotowany pod budowę nowego bloku, który ma być pierwszym krokiem do przebudowy całego „Ronda” (o planach magistratu pisaliśmy tutaj).

W ostatnich dniach lipca inwestor – Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) - przekazał plac budowy generalnemu wykonawcy, którym została wybrana firma AL - MAR z Krosna.

Zamiast zieleni - parkingi. Tak będzie wyglądała ta część miasta po wybudowaniu nowego bloku
form architekci / krosno24.pl

Teren od razu ogrodzono, uniemożliwiając wyjście z osiedla w stronę przystanku. Szczególnie starsi mieszkańcy byli wzburzeni. Niepoinformowani o zamkniętym przejściu, często musieli wracać sprzed samego ogrodzenia.

Ogrodzenie terenu budowy uniemożliwiło okolicznym mieszkańcom bezpośrednie dojście do przystanku i sklepu z pieczywem
małgorzata habrat

Kilka dni później został odsunięty fragment siatki tuż przed chodnikiem przy ogrodzeniu banku. Mieszkańcy ucieszyli się, że znowu nie muszą obchodzić całego osiedla, by dojść chociażby do budki z pieczywem. Jednak w niedługim czasie przejście zostanie całkowicie zamknięte, a wspomniany punkt usługowy rozebrany. - Wzdłuż ogrodzenia banku będą prowadzone prace związane z przyłączem mediów, więc ten teren musi zostać wyłączony z ruchu pieszego – informuje zarząd TBS.

Teren budowy znajduje się za przystankiem MKS i sklepem z pieczywem "Guzik"
damian krzanowski

Planowo budowa ma trwać 15 miesięcy, zatem zostanie ona skończona na przełomie października i listopada 2020 roku. Nowy, czterokondygnacyjny blok ma mieścić 21 mieszkań przeznaczonych na wynajem, 4 lokale usługowe i jeden gastronomiczny. Do dyspozycji lokatorów oraz usługodawców będzie łącznie 31 miejsc parkingowych, w tym 5 dla osób niepełnosprawnych.

Tak będzie wyglądał front nowego budynku przy starym rondzie
form architekci

Budynek został tak zaprojektowany, by wykorzystać jak najwięcej niezagospodarowanej jeszcze przestrzeni. Tym samym zajmie niemal cały skwer, który jest jedynym większym terenem z zielenią w tej części osiedla. Co prawda sąsiaduje z nim trawnik przy banku Pekao, jednak nie jest on ogólnodostępny.

Nowy blok będzie miał kształt odwróconej litery „L”. W wyższych kondygnacjach będzie przyłączony do wschodniej ściany kamienicy przy ul. Staszica 25 (znajduje się w niej m. in. sklep Żabka). Projektanci przewidzieli też przewiązkę, która umożliwi wjazd z Placu Monte Cassino na planowany parking za budynkiem.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person jolka101010
11.08.2019 23:23

Betonowe Krosno!!!!!!!! Kolejna zieleń zabrana i postawione mury, kostka, beton....co za bezmózgi są w tym urzędzie??? Gdzie w tym miejscu stawiać blok , ludzie czy wy naprawdę nic nie myślicie? Pan Przytocki zastał Krosno zielone a zostawi betonowe;/

person
jolka101010
na forum od listopada 2017
person Stefan_N
11.08.2019 18:25

Gdyby zaprojektowano parking podziemny to zosało by trochę miejsca na zieleń. Szkoda.

person
Stefan_N
na forum od listopada 2017
person zbych
10.08.2019 08:17

Dobry pomysł z ta architektoniczna dziurą-i to wcentralnym punkcie miasta. Czekam na remonty elewacjii i dachów starowki.!

person
zbych
na forum od listopada 2017
star
person jb
09.08.2019 15:39

Żałosne to przedsięwzięcie, jak widać na wizualizacji, kolejny koszmarek zamykający obecnym mieszkańcom "okno na świat" i odrobinę zieleni. Przyszli mieszkańcy owego tworu będą mieć z przodu ruchliwe, hałaśliwe rondo a z tyłu studnię z widokiem na asfaltowy parking. Do takich standardów dąży się w Krośnie?

person
jb
na forum od listopada 2017
person are
09.08.2019 12:43

Miasto powinno się wstydzić żeby kawałek zieleni zabrać pod blokowisko małym zieciom i osobom starszym nie jestem z krosna ale z okolic i zawsze tam odpoczywałem w cieniu a teraz chyba pujdę do blokowiska szukać kawałka cienia ,jest tyle miejsc na obrzeżach miasta tylko trawa na dwa metry rośnie i niema komu skosić jeszcze raz wstyd panie Prezydencie .

person
are
na forum od listopada 2017
person shadow1965
09.08.2019 10:12

Dobrze się dzieje, że w końcu zauważono zapotrzebowanie na lokale pod wynajem na terenie Krosna... tylko z tego artykułu tak do końca nie wiadomo kto buduje i czy te mieszkania będą pod wynajem z TBS - bo jak w samym centrum to pewnie nie socjalne - a właśnie na tanie mieszkania ludzie liczą. Wiem, że zaraz będzie fala hejtu, że każdy by chciał za darmo itp. itd, ale wystarczy spojrzeć na poprzedni artykuł o pracownikach ZUO... chyba każdy przyzna, że ich pensja 4-ech liter nie urywa. Skąd ludzie mają brać pieniądze na wynajem rzędu 1000 - 1500 PLN plus media?

person
shadow1965
na forum od listopada 2018
star
person adaba
09.08.2019 09:33

Ciekawy projekt .Dotychczas skwerek był wybiegiem dla piesków...

Gdzie bedzie przeniesiony przystanek MKS ???

person
adaba
na forum od listopada 2017
person buczo85
09.08.2019 00:00

Dla śródmieścia Krosna, które urbanistycznie jest dziurawe jak sito to bardzo dobra inwestycja. Trzymam kciuki, żeby elewacja przewyższała jakością standardowe styropianowe bloczki.

person
buczo85
na forum od listopada 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (21) forward