Rusza Narodowy Spis Powszechny. Każdy musi wziąć udział - sprawdź jak [DYŻUR W URZĘDZIE 24.04]

Od czwartku (1.04) w całej Polsce rusza Narodowy Spis Powszechny. Od tego dnia każdy z nas powinien spisać się przez Internet. Jeżeli z różnych przyczyn nie będziemy mogli tego zrobić samodzielnie, to możemy skorzystać z infolinii lub liczyć na pomoc rachmistrzów. Swoją pracę zaczną od 4 maja.
Narodowy Spis Powszechny organizowany jest w Polsce co 10 lat
Archiwum

Narodowy Spis Powszechny to najważniejsze badanie statystyczne w większości krajów. W Polsce odbywa się co 10 lat. Udział w nim jest obowiązkowy i dotyczy wszystkich Polaków mieszkających w Polsce, bądź czasowo przebywających za granicą oraz cudzoziemców, którzy mieszkają w naszym kraju na stałe lub czasowo.

- Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny – przestrzegł krośnieński Urząd Miasta.

O co będą pytać?

Przy spisie powszechnym najpierw podajemy swoje dane osobowe (imię, nazwisko, nr PESEL). Następne pytania dotyczą kwestii zamieszkania. Nie tylko adresu, ale także samego budynku (np. czy jest to dom czy blok i w jaki sposób jest ogrzewany) i osób, z którymi mieszkamy. Warto przygotować sobie ich numery PESEL.

Kolejne pytania posłużą do charakterystyki demograficzno-społecznej. Dotyczą m.in. wykształcenia, wyznawanej religii, posiadanych schorzeń czy niepełnosprawności i aktywności zawodowej. Formularz elektroniczny wsparty jest listą m.in. adresów, zawodów, rodzajów działalności, języków i wyznań, która ułatwia udzielnie odpowiedzi.  

Na część pytań nie musimy odpowiadać. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiedzi posłużą później na potrzeby statystyki publicznej. Dzięki spisowi można porównywać, jak pewne kwestie różnią się względem regionu lub z biegiem lat.  

Główny Urząd Statystyczny zapewnia, że dane będą należycie chronione, a w przypadku statystyki publicznej prezentuje się jedynie wyniki, których nie można powiązać z konkretną osobą.

Szczegóły dotyczące pytań dostępne są tutaj, można też zapoznać się z wersją demo formularza. Czas, by na nie odpowiedzieć, kończy się 30 września.

Po pierwsze samospis

Podstawową metodą Narodowego Spisu Powszechnego będzie spis internetowy, czyli samospis. Dokonuje się go na stronie spis.gov.pl na własnym komputerze lub telefonie poprzez interaktywny formularz. Będzie on dostępny od 1 kwietnia.

Metody uzupełniające – telefon i wizyta

Osoby, które nie będą mogły z różnych przyczyn samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, mogą skorzystać z:

  • infolinii spisowej - dzwoniąc pod numer 22 279 99 99;
  • spisu w Urzędzie Miasta Krosna - w godzinach pracy urzędu przy ul. Lwowskiej na parterze w pokoju nr 02 zostanie udostępnione pomieszczenie wraz ze sprzętem komputerowym z zainstalowanym oprogramowaniem do samospisu. Należy umówić się na konkretny termin dzwoniąc pod numer 605 449 880;

Ze względu na dynamiczną sytuację związaną z epidemią koronawiusa dodatkowe opcje spisu zostały przeniesione na maj. Dotyczy to:

  • spisu telefonicznego - rachmistrz może do nas zadzwonić od 4 maja i przez telefon przeprowadzić spis metodą wywiadu;
  • spisu osobistego – rachmistrz terenowy może do nas zapukać od 4 maja i przeprowadzić wywiad bezpośredni.

W przypadku gdy nie życzymy sobie wizyty osobistej w domu, należy poprosić o wywiad telefoniczny. - Możemy poinformować rachmistrza, który przyjdzie do nas do domu, że wolimy, aby przeprowadził spis przez telefon. W momencie, gdy do nas zadzwoni i próba przeprowadzenia spisu będzie podjęta po raz drugi, nie możemy już mu odmówić – podkreśla Dorota Zajdel, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego UM Krosna.

Dodatkowo każdy rachmistrz spisowy będzie wyposażony w specjalną legitymację, dzięki czemu będzie można go odróżnić od potencjalnych oszustów. - Legitymacja zawiera zdjęcie, imię i nazwisko rachmistrza oraz jego indywidualny numer. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić, korzystając z zakładki "sprawdż rachmistrza" na stronie GUS, wpisując jego dane oraz nr legitymacji lub dzwoniąc na infolinię spisową 22 279 99 99 - mówi Barbara Michna z Wydziału Promocji i Turystyki UM Krosna.

Aktualizacja z 21.04.2021:

Osoby, które nie posiadają w domu sprzętu komputerowego, dostępu do internetu lub mają problem z wypełnieniem formularza, mogą przyjść do Punktu Spisowego. W najbliższą sobotę (24.04) w godz. 9:00 - 13:00 w budynku Urzędu Miasta Krosna przy ul. Lwowskiej 28a, członkowie Gminnego Biura Spisowego będą pełnić dyżur, podczas którego, mieszkańcy Krosna mogą wziąć udział w spisie. 

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
abajurek33
31.03.2021 13:14

Istnieje obawa, że pod rachmistrzów mogą podszywać się różnego rodzaju oszuści, którzy mogą okraść osoby starsze.

abajurek33
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (17)