Rozwiązuj zadania i poznaj swoje miasto. Gra miejska o Krośnie

Który z krośnieńskich budynków znajduje się na starym zdjęciu? Jakiego rodzaju wykończenie zdobi elewację Kampusu Humanistycznego krośnieńskiej uczelni? Wystarczy chwila wolnego czasu i karta startowa gry turystycznej, by poznać ciekawostki z naszego miasta.
1 lipca odbyła się rozgrywka dla mieszkańców. Zwycięzcy dotarli na metę sporo przed czasem. Na co dzień grę można rozwiązywać we własnym zakresie
Berenika Kochan

Stoję przed budynkiem, intensywnie wczytując się w informacje na niebieskiej tablicy. Jaka dama ufundowała odbudowę tego dawnego Pałacu Biskupiego? To jedno z pierwszych pytań w krośnieńskiej grze miejskiej, które skierowało mnie pod fasadę Muzeum Podkarpackiego. Łącznie odwiedzę 9 miejsc, zlokalizowanych w obrębie starówki. W każdym z nich kryje się część rozwiązania hasła związanego z Krosnem.

Gra turystyczna to forma zabawy połączonej ze zwiedzaniem miasta, miejscowości lub okolicy. Gracz rozwiązuje zadania, zamieszczone na karcie startowej lub w aplikacji mobilnej. Odpowiedzi szuka w terenie – na tabliczkach z opisami obiektów, napisach wyrytych na wiekowych budowlach czy w przestrzeni miejskiej. Krosno własną grę zaprezentowało początkiem lipca.

Fasada kościoła Franciszkanów kryje rozwiązanie jednej z zagadek
berenika kochan

Wytęż wzrok na zabytki

 - To, że dołączyliśmy do grona miast, które mają grę miejską pod patronatem gryturystyczne.pl, jest wartością dodaną dla Krosna – mówi Bartłomiej Kielski z Muzeum Rzemiosła. Na Podkarpaciu gry tego typu nie ma żadne inne miasto. W niektórych miejscowościach można zrobić questy. To gry w formie wierszowanych opowieści, oprowadzające po ciekawych miejscach w okolicy (najbliżej w Haczowie, w Rogach i w Sanoku, więcej na stronie questy.org.pl). Grę turystyczną tej samej marki, co Krosno, mają natomiast Tarnów, Gorlice czy Nowy Sącz.

Autorką gry jest Agnieszka Przybyszewska, specjalistka od tworzenia gier miejskich, grafikę natomiast opracował Damian Dankowski. To twórcy z Wielkopolski, którzy pracują dla marki gryturystyczne.pl.

Gra przeznaczona jest dla użytkowników powyżej 12 lat, jednak najmłodsi mogą ją rozwiązywać z pomocą rodziców
gryturystyczne.pl

Gra powstała przy współpracy z Muzeum Rzemiosła i Punktem Informacji Kulturalno-Turystycznej w Krośnie. - Przewodnikami rozgrywki są postacie, które swoim życiem były związane z Krosnem. Są to Ignacy Łukasiewicz, Jan Szczepanik, Robert Wojciech Portius i Michał Mięsowicz - mówi Bartłomiej Kielski. W trakcie rozwiązywania zadań z trzech kategorii („Zastanów się”, „Rozejrzyj się”, „Porównaj”) odwiedzamy miejsca związane z tymi postaciami, a także inne obiekty, charakterystyczne dla naszego miasta.

Odkrywanie Krosna na nowo

 - Nawet jeśli gracz jest z Krosna, niekoniecznie wie o wszystkich prezentowanych miejscach, a już na pewno o ciekawostkach z nimi związanych – mówi Zuzanna Dzwonkowska z PIKT.  - Gra pozwala lepiej przyjrzeć się miastu. Wykonywana w spokojnym tempie turystycznym, zajmuje ok. 2 godzin – jeśli wziąć pod uwagę wchodzenie do środka miejsc "proponowanych" przez znane krośnieńskie postaci. Po znalezieniu hasła, można je zarejestrować na stronie gry.

Gra jest dostępna w Punkcie Informacji Turystycznej w Krośnie (ul. Blich 1). Można ją również wydrukować ze strony gryturystyczne.pl.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
wokol_krosna
10.07.2023 17:38

Świetny pomysł! Bardzo dobry sposób na aktywne poznawanie miasta - także swojego, przez mieszkańców, którzy czasem niewiele o Krośnie wiedzą - ale także dobra rozrywka dla tych, którzy mają dużą wiedzę.Dobrze by było dotrzeć z tą grą do szkół, urządzać ją w ramach zwiedzania Krosna dla zorganizowanych grup. Rozgrywki w ramach klasy są mobilizujące :)

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)