Rok 2002 w pigułce

Prezentujemy najważniejsze - według nas - wydarzenia krośnieńskie w roku 2002. Był to rok zmian i skandali w mieście, rok inicjatyw społecznych i imprez kulturalnych, ale i rok pod znakiem internetu. Zapraszamy do dyskusji - chcemy dowiedzieć się, jakie było najważniejsze wydarzenie ubiegłego roku według Was - Czytelników portalu.
Artykuł z archiwum 2002-2017

To był rok zmian w mieście. Najważniejsza zmiana to nowe władze samorządowe. Istotnym wydarzeniem były wybory bezpośrednie Prezydenta Krosna. Zmienił się też Rynek, wyremontowano wiadukt, powstał Armagedon i McDonalds.

To był rok skandali i nieprawidłowości w funkcjonowaniu władz samorządowych. Nieprawidłowości w konkursie na dyrektora I LO, skandal związany z wysypiskiem śmieci, sprawa "Zagórze - Kochanka" - to tylko nieliczne przykłady spraw, które często pojawiały się w naszym portalu.

To był też rok inicjatyw społecznych i organizacji pozarządowych. Tylko przykłady: Stowarzyszenie "Krosno tętniące życiem" zrealizowało projekt edukacyjny "Beskidzkie Strumyki", Unia Przedsiębiorców i Właścicieli Nieruchomości zorganizowała Stół Wielkanocny i Wigilię Bożego Narodzenia dla ubogich, powstało Stowarzyszenie "Portius" mające na celu reaktywowanie historycznego Traktu Węgierskiego...

Rok 2002 upłynął pod znakiem imprez i wydarzeń kulturalnych. Odbyły się dwa festiwale filmowe ("Filmostrada", "Nowe Horyzonty"), szereg wystaw malarstwa (m.in.: Jozef Kaminsky, Ryszard Kryński, Justyna Łuczaj, Barbara Kasprzycka - Łosiak, "Malczewski, Brandt, Fałat i inni"), wystawy fotografii (o Starym Cmentarzu w Krośnie, wystawa "Kobieta i jej twarze", ''Droga na Kaukaz'' - wystawa fotografii Jacka Wnuka i inne), spektakle (m.in. "Nowe czasy miłości", Blaga 2002), koncerty (Bluesmobile, Stachursky, De Press, Golec uOrkiestra, gwiazdy hip-hop, itd.), koncerty jazzowe (''Tesco Value'', kwartet Janusza Muniaka), koncerty Szkoły Muzycznej ProMusica oraz m.in.: II Biennale Lnu, Juwenalia, Spotkania Taneczne, Zala'Art 2002 - wystawa twórców węgierskich w BWA, Gala Operowa (Rynek), Letnie Krośnieńskie Rozmaitości Artystyczne, występ kabaretu Moralnego Niepokoju, Krośnieńska Jesień Muzyczna i wiele innych.

W końcu, był to też rok internetu. Powstał nasz portal, stronę internetową krośnieńskiego "Elektryka" nagrodził Prezydent RP, propozycja nowych rozwiązań organizacji ruchu samochodowego w rynku była konsultowana z mieszkańcami Krosna przez internet, odbyły się internetowe Wieczory Wyborcze, podczas których on-line prezentowaliśmy wyniki wyborów samorządowych...

Teraz już prezentujemy skrót najważniejszych informacji roku 2002. Powspominajmy:

Projekt "Beskidzkie Strumyki"

Stowarzyszenie "Krosno tętniące życiem" ogłasza początkiem roku 2002 rozpoczęcie działań mających na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z terenów wiejskich. Przez ponad 3 miesiące uczniowie z krośnieńskich i jasielskich szkół średnich pracują dla gimnazjalistów ze wsi i małych miasteczek - prowadzą zajęcia edukacyjne, organizują im wycieczki, pomagają w nauce itp. Była to prawdopodobnie największa pozarządowa inicjatywa edukacyjna na Podkarpaciu.

Wielka Orkiestra zebrała 33 tysiące zł

33 tysiące złotych zebrali krośnieńscy wolontariusze podczas dziesiątego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 13 stycznia 2002 r. Było to o 6 tysięcy więcej niż w roku poprzednim.

Rusza portal

5 lutego 2002 r. oficjalnie zostaje udostępniony Krośnieński Portal Internetowy. Portal - właściwie bez większych funduszy - stworzyło kilku pasjonatów ze Stowarzyszenia "Krosno tętniące życiem". Władze miasta nie wsparły inicjatywy finansowo, tymczasem portal szybko zyskuje popularność.

Przybysz najpopularniejszym sportowcem

Adam Przybysz - czołowy zawodnik w biegach ulicznych i maratonie zostaje najpopularniejszym sportowcem miasta Krosna. Tak zdecydowali czytelnicy "Dziennika Polskiego". 12 lutego 2002 r. odbyła się uroczysta gala, na której wręczono statuetki dla najpopularniejszych sportowców i trenerów miasta Krosna.

Lokale dozwolone od lat 18

Na sesji Rady Miasta 26 marca 2002 r. grupa prawicowych radnych proponuje, by osoby niepełnoletnie obowiązywał zakaz wejścia do lokali, w których podawany jest alkohol. Projekt uchwały zostaje odrzucony, ale radni nie poddają się i proponują apel do parlamentarzystów, by ustawowo zakazali niepełnoletnim wejścia do lokali, gdzie podawany jest alkohol. Sprawa staje się tematem satyrycznych rozmów mieszkańców.

Wiadukt zamknięty na 6 miesięcy

13 kwietnia 2002 r. zostaje zamknięty dla ruchu wiadukt na ul. Podkarpackiej. Powodem jest jego remont, który ma potrwać 6 miesięcy. Cały ruch z obwodnicy skierowano na miasto. Okolice dworca PKS i PKP są permanentnie zakorkowane.

''Gracja'' podbija Europę

Formacja Tańca Towarzyskiego "Gracja" z Krosna występuje jako jedyny reprezentant Polski tańca w stylu latynoamerykańskim na Mistrzostwach Europy Formacji Tanecznych w Holandii. Zajmuje aż 13 pozycję na kontynencie promując w ten sposób Krosno.

Powstaje Stowarzyszenie "Portius"

W Krośnie powstaje nowe stowarzyszenie pod nazwą "Portius". Głównym celem tej organizacji ma być nawiązywanie współpracy polsko-węgierskiej. W planach organizacji jest m.in. organizacja festiwali winnych. "Portius" zamierza w ten sposób nawiązać do historycznego Traktu Węgierskiego - czyli trasy z Węgier do Polski, którą przewożono wino.

Nieprawidłowości w konkursie na dyrektora I LO

Jako pierwsi informujemy o nieprawidłowościach w konkursie na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie. Szczegółowo opisujemy zdarzenia, które w mniejszym lub większym stopniu świadczą o "ustawieniu" konkursu. Władze miasta zarzekają się, że konkurs został przeprowadzony uczciwie. Sprawę opisuje lokalna prasa. Wątpliwości pozostały do dziś, część osób odpowiedzialnych za skandal do chwili obecnej piastuje ważne funkcje.

Balony nad Krosnem

W dniach od 1 do 5 maja 2002 r. odbywają się w Krośnie III Górskie Zawody Balonowe. 30 balonów nad miastem, nocne pokazy balonowe, pokaz akrobacyjny samolotów odrzutowych, pokaz ogni sztucznych, koncerty, znakomici goście, prezentacje firm - oto atrakcje, które miały wówczas miejsce.

III Krośnieńskie Juwenalia

Od 15 do 17 maja odbywają się w Krośnie III Juwenalia, w których uczestniczą głównie studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów i Bibliotekarzy w Krośnie. Władze w mieście przejmują symbolicznie na trzy dni studenci.

McDonalds w Krośnie

22 maja 2002 r. otwarto przy ul. Lwowskiej restaurację McDonald's. W restauracji dostało zatrudnienie ok. 60 osób. O tym, że powstanie restauracja McDonald's w Krośnie informowaliśmy jako pierwsi jeszcze w marcu.

WSiZ zdobywa Krosno

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie zapowiada otwarcie wydziału zamiejscowego w Krośnie. Uczelnia zapowiada prowadzenie studiów licencjackich na kierunku ekonomia. Władze WSiZ nie kryją, że chcą odebrać studentów Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie.

Rynek oddany mieszkańcom

29 maja 2002 r. oddano do użytku mieszkańcom Krosna zachodnią część Rynku. Był to ostatni fragment Rynku, który modernizowano. Rynek nie był w całości dostępny dla mieszkańców w okresie czerwiec 1999 - maj 2002. Przy otwarciu Rynku nie było szampana i fajerwerków, choć dla mieszkańców, kupców i turystów było to ważne wydarzenie.

Akcja protestacyjna w krośnieńskim szpitalu

Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie nie chcą nowego dyrektora - Zdzisława Białowąsa z Rzeszowa, który mimo, że przegrał konkurs, został przez Marszałka Województwa - Bogdana Rzońcę nominowany na to stanowisko. Lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy szpitala blokują wejście do pomieszczeń dyrekcji. Kilkudniowy protest kończy się sukcesem - dyrektorem zostaje Antoni Jakubowicz.

Nagrodzono stronę internetową Elektryka

Internetowa strona Zespołu Szkół Elektrycznych w Krośnie zdobyła II miejsce na Podkarpaciu w ogólnopolskim konkursie "EuroSzkoła w internecie". Była to druga edycja konkursu pod patronatem Prezydenta RP - Aleksandra Kwaśniewskiego. "EuroSzkoła" miała na celu przybliżenie młodzieży tematyki europejskiej.

Konsultacje społeczne przez internet

Unia Przedsiębiorców i Właścicieli Nieruchomości (UPiWN) postanowiła rozwiązać problem miejsc parkingowych w śródmieściu. Organizacja ta zaproponowała konkretne propozycje, które przedstawiono w formie mapy geodezyjnej i symulacji komputerowej. Unia postanowiła przedyskutować te propozycje z mieszkańcami Krosna. Po raz pierwszy w historii Krosna, propozycje konsultowano z mieszkańcami poprzez internet - w naszym portalu.

Studnia na Rynku

Jako pierwsi publikujemy projekt zadaszenia studni we wschodniej części krośnieńskiego Rynku. Projekt obudowy studni wykonano w oparciu o dostępną ikonografię placu - chodzi o m.in. kartkę pocztowa wydaną przez B. Fischbeina w 1900 r. Studnię ukończono początkiem lipca 2002 r. W ten sposób powstaje element architektury, przy którym większość turystów robi sobie zdjęcie.

Krośnieńskie wysypisko bombą ekologiczną i toksykologiczną!

Krośnieńskie wysypisko stanowi "bombę ekologiczną i toksykologiczną z opóźnionym zapłonem". Tak twierdzą dwaj naukowcy z Poznania, którzy badali składowisko od listopada 2001 r. do maja 2002 r. Redakcja portalu dotarła do raportu z badań. Związki chemiczne, które powstają na wysypisku są rakotwórcze, działają embriotoksycznie, uszkadzają płód ludzki, nerki, narząd wzroku, układ nerwowy, wątrobę i działają alergizująco. Naukowcy alarmują: "składowisko odpadów w Krośnie wymaga natychmiastowego zamknięcia, a następnie efektywnej rekultywacji".
Początkowo władze miasta (ale i np. Telewizja Rzeszów) próbują podważyć wiarygodność badań, naukowców i portalu. Jak się okazało, to jednak portal podważył wiarygodność władz miasta i zarządzających wysypiskiem publikując relację z "wycieczki" po składowisku odpadów. Ostatecznie, władze miasta dziękują pisemnie naukowcom, twierdząc, że wyniki badań pozwolą im łatwiej uzyskać dofinansowanie na budowę nowoczesnego Zakładu Utylizacji Odpadów.

''Armagedon'' czyli rusza największa dyskoteka na Podkarpaciu

Jako pierwsi informujemy o klubie-gigancie, który powstał w dawnych halach Zakładu Przemysłu Lniarskiego "Krosnolen" przy ul. Pużaka. Ponad tysiąc miejsc siedzących, przestronny "parkiet" do tańca, restauracja, nowoczesne oświetlenie, m.in. lasery, nagłośnienie i profesjonalny sprzęt grający - oto co zaproponował 25-letni szef klubu - Mirosław Zarzycki mieszkańcom Krosna.

Rozpoczyna się kampania wyborcza

Powstają komitety wyborcze, trwają rozmowy przedwyborcze, mieszkańcy spekulują, kto będzie kandydował na prezydenta Krosna. Ostatecznie listy kandydatów do Rady Miasta zgłasza 8 komitetów wyborczych. O 21 mandatów radnych walczyć będzie aż 252 kandydatów. O fotel prezydenta - 7 kandydatów. Portal szczegółowo informuje o przebiegu kampanii. Według przeprowadzonego później sondażu, okazało się, że robiliśmy to "obiektywnie".

Prezydent Ryszard Kaczorowski Honorowym Obywatelem Krosna

20 i 21 września 2002 r. odbywają się w Krośnie uroczystości związane z wręczeniem tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krosna dla Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Odbyła się m.in. uroczysta sesja Rady Miasta. Prezydent odsłonił też tablicę "W hołdzie ofiarom terroru komunistycznego" na budynku byłego aresztu śledczego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Portiusa w Krośnie.

''Elektryk'' ma 50 lat

W dniach od 27 do 29 września trwają obchody 50-lecia Zespołu Szkół Elektrycznych w Krośnie, noszącego od 1 września br. nazwę Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5. W trakcie obchodów zostaje też odsłonięta tablica poświęcona pamięci Franciszka Wójtowicza, z inicjatywy którego doszło do utworzenia szkoły, a następnie rozbudowy obiektów szkolnych.

Sprawa ''Zagórze - Kochanka'':

Portal opisuje szczegółowo z pozoru prostą sprawę - nazwanie bezimiennej ulicy nazwą Stanisława Kochanka (wybitny artysta malarz krośnieński). Władze miasta wykazują jednak niekompetencję i całkowicie gmatwają prostą sprawę, która zresztą ciągnie się do dziś. By opisać wszystko musieliśmy przekopać całe sterty dokumentów. Kolejne pisma w tej sprawie czekają na publikację.

Wiadukt na Podkarpackiej otwarty

1 października 2002 r. zostaje otwarty wyremontowany wiadukt na ul. Podkarpackiej. Koszt prac wyniósł 3 miliony 200 tys. zł, z czego 900 tys. zł pochodziło z Generalnej Dyrekcji Dróg zaś 2 miliony 300 tys. zł z budżetu miasta.

Ostatnia sesja Rady kadencji 1998-2002

7 października 2002 r. po raz ostatni odbyła się sesja Rady Miasta kadencji w latach 1998-2002. Zdominowana przez prawicę Rada chwaliła się dokonaniami i sukcesami.

BSA ostrzega

Początkiem października 2002 r. do wielu przedsiębiorców w naszym regionie dostarczono przesyłki nadane przez Business Software Alliance Polska (BSA) - organizacji, która walczy z pirackim oprogramowaniem. Jako pierwsi, opublikowaliśmy szczegóły akcji antypirackiej BSA.

Ludzie kultury nagrodzeni

Renata Zajdel - dyrygentka chórów, ex aequo: Anna Muzyczuk i Jan Gancarski - archeolodzy, oraz Jan Tulik - poeta i prozaik, otrzymali 10 października 2002 r. z rąk Prezydenta Krosna nagrodę dla twórców i animatorów kultury. Nagroda została przyznana po raz pierwszy w historii Krosna.

Debaty prezydenckie

20 października, a następnie 6 listopada 2002 r. odbywają się Debaty Prezydenckie. Ponieważ mieszkańcy Krosna po raz pierwszy mają okazję wybrać Prezydenta Miasta w wyborach bezpośrednich, Stowarzyszenie "Krosno tętniące życiem" postanawia przybliżyć Krośnianom sylwetki kandydatów na to stanowisko. Według socjologów, Debaty były najważniejszymi elementami kampanii wyborczej.

Wybory samorządowe

27 października 2002 r. odbywają się wybory samorządowe. W 21-osobowej Radzie Miasta Krosna większość zdobywa Komitet Wyborcze Wyborców Jerzego Borcza "Twoje Krosna". Do drugiej tury wyborów prezydenckich przechodzą zaś Jerzy Borcz i Piotr Przytocki. Frekwencja wyniosła 43%.

Wieczór Wyborczy II

10 listopada 2002 r. przeprowadzamy w portalu spektakularny Wieczór Wyborczy II. Dzięki sztabowi wolontariuszy i zaawansowanej technologii "na żywo" w portalu publikujemy wyniki głosowania w poszczególnych komisjach wyborczych. Na koniec kierujemy anty-podziękowania dla byłych władz miasta za to, że nie wsparły nas finansowo, choć w sposób praktyczny budujemy w Krośnie społeczność obywatelską i informacyjną. Tylko w ciągu kilku wieczornych godzin portal odwiedziło ponad 3 tysiące osób!

Piotr Przytocki Prezydentem Krosna

10 listopada 2002 r. Krośnianie powierzają władzę miasta Piotrowi Przytockiemu. Kandydat Komitetu Wyborczego "Porozumienie Wyborcze Krosno 2002", związanego z Unią Przedsiębiorców i Właścicieli Nieruchomości, zdobywa ponad 7,5 tysiąca głosów. Jego rywal - Jerzy Borcz "jedynie" 5,2 tysiąca głosów. Piotr Przytocki jest pierwszym w historii Krosna Prezydentem wybranym w wyborach bezpośrednich.

Pierwsza sesja nowej Rady

19 listopada 2002 r. odbyła się pierwsza sesja IV kadencji Rady Miasta Krosna. Nowo wybrani radni oraz Prezydent-elekt złożyli ślubowanie. Przewodniczącym Rady został Stanisław Słyś. Początkowo wydaje się, że koalicja rządząca to Klub Samorządowy i SLD (15 radnych), a prawica jest w opozycji (6 radnych). Ostatecznie jednak okazuje się, że Klub Samorządowy sprawuje władzę samodzielnie (11 radnych).

Bronisław Baran wiceprezydentem Krosna

Prezydent Krosna Piotr Przytocki mianował 25 listopada 2002 r Wiceprezydenta. Został nim Bronisław Baran - dotychczasowy dyrektor SP 14. Ma zajmować się m.in. sprawami edukacji. Prezydent zapowiedział, że będzie to jedyny wiceprezydent.

Radni nie chcą zmian w Urzędzie Miasta

Podczas II sesji Rady Miasta, która odbyła się 30 listopada 2002 r, radni nie odwołali dotychczasowego Sekretarza Miasta - Janusza Bundza. Nie wsparli tym samym Prezydenta Krosna i jego propozycji, by stanowisko to objął Krzysztof Smerecki - osoba doświadczona i przygotowana merytorycznie do wprowadzenia procedur pozwalających na uzyskanie certyfikatu jakości ISO 9001 w Urzędzie Miasta. Była to pierwsza polityczna potyczka nowych władz miasta.

Wolny wjazd do Rynku

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Urząd Miasta zmienił zasady wjazdu do Rynku. Po pierwsze, zniesiono opłaty. Po drugie, wjeżdżać może każdy - kiedy chce i na jak długo chce. Są tylko dwa ograniczenia: 1) pojazd nie może być cięższy niż 2,5 tony; 2) trzeba sobie znaleźć wolne miejsce parkingowe. Decyzja wywołuje kontrowersje.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)