Rekordowe serce i historia piaskiem pisana

Chcesz wziąć udział w ustanowieniu rekordu świata w tworzeniu szklanego serca, jako pierwszy zwiedzić CDS, ale też wesprzeć pewien szczytny cel? Wystarczy już teraz zarezerwować sobie własne małe serduszko, które podczas Lokacji Krosna - Miasta Szkła wraz z innymi stworzy wielkie serce. Wiadomo już również kto wystąpi na wspomnianej imprezie - będzie to Kseniya Simonova - ukraińska artystka tworząca animacje z piasku, znana z ukraińskiej edycji programu "Mam talent".
Występ Kseni Simonovej w Krośnie będzie pierwszym otwartym, dostępnym dla wszystkich pokazem

Akcja "Szklane Serce Krosna" stanowi kolejny element kampanii CDS "Moje Miasto Szkła", której przyświeca idea zaangażowania mieszkańców w budowę Centrum i Miasta Szkła. Punktem wyjścia do jej zorganizowania jest chęć upamiętnienia w szczególny sposób dnia podpisania symbolicznego aktu lokacji Krosna - Miasta Szkła, które obędzie się początkiem czerwca.

CDS chce jednocześnie wybrać osoby, które w pierwszej kolejności zostaną wpuszczone do Centrum. - Staramy się włączyć mieszkańców w projekt, stąd pomysł, aby w przypadku tej akcji nagrodą za zaangażowanie było pierwszeństwo w zapoznaniu się z najważniejszym pomieszczeniem w Centrum - pracownią z piecem hutniczym, w którym odbywać się będzie część akcji - wyjaśnia Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie - obiektu, który ma stanowić serce Miasta Szkła.

Rezerwacja serduszek odbywa się na www.serce.miastoszkla.pl

W ramach akcji powstać ma ogromne szklane serce złożone z 453 małych serduszek. Zostanie ono wykonane wspólnie nie tylko przez mieszkańców Krosna, ale każdego, kto zechce włączyć się w ustanowienie rekordu świata polegającego na tworzeniu wielkiego szklanego serca. Aby wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, wystarczy dokonać rezerwacji serduszka za pośrednictwem strony internetowej www.serce.miastoszkla.pl. Decyduje zasada "kto pierwszy ten lepszy", każda osoba może zarezerwować do 4 serc. Rezerwacja jest bezpłatna i trwać będzie do wyczerpania wolnych miejsc.

Na zarezerwowanych, ale prawdziwych już serduszkach zostanie wygrawerowane imię i nazwisko "wirtualnego właściciela", następnie będą one przyklejane do szklanej tafli dużego serca. Przyklejanie serduszek trwać będzie przez dwa dni, od 1 do 2 czerwca, w głównej pracowni Centrum, a finał akcji nastąpi podczas uroczystości Lokacji Krosna - Miasta Szkła, która odbędzie się na krośnieńskim Rynku. Tego dnia wieczorem zaprezentowane zostanie gotowe Szklane Serce Krosna.

Wartością dodaną akcji ma być wsparcie szczytnego celu. - Jest już wstępny pomysł na dalszy los Szklanego Serca Krosna. Z pewnością nasze serce wspomoże jakąś akcję dobroczynną, póki co nie chcemy jednak zdradzać szczegółów. Wszystko wyjaśni się pod koniec roku, zaś do tego momentu serce zawiśnie w Centrum - zapewnia Dziadosz.

Terminarz Kseni Simonovej pęka w szwach, a początek czerwca to gorący okres ze względu na obecność Kseni w komitecie promocyjnym EURO2012 na Ukrainie. Artystkę ujął jednak temat krośnieńskiej imprezy i jej charakter

Do imprezy zostało już zaledwie kilka dni, organizatorzy odsłonili karty dotyczące zaproszonej na nią gwiazdy - główną atrakcją symbolicznej Lokacji Krosna - Miasta Szkła ma być występ Kseni Simonovej - wybitnej ukraińskiej artystki tworzącej animacje z piasku, która oczarowała świat podczas ukraińskiej edycji programu "Mam talent". Będzie to pierwszy otwarty występ artystki nad Wisłą, pokaz w Krośnie ma się wpisać w szklany charakter imprezy.

Jak podkreślają organizatorzy, wybór Kseni jako gwiazdy uroczystości był wyborem w pewnym sensie naturalnym. - Artystka tworzy historie z piasku, który jest przecież podstawowym surowcem do produkcji szkła, natomiast przedstawia je poprzez rysowanie na tafli szkła. Wpisuje się doskonale w charakter naszej imprezy - wyjaśnia Stefan Dziadosz. Równie duże znaczenie miał fakt, że poszukiwano artysty oryginalnego i prestiżowego.

Pokaz będzie się składał z dwóch części. Scenariusz pierwszej z nich został napisany... 2000 lat temu. Jego autorem jest rzymski pisarz Pliniusz Starszy, który przypisał zasługę wynalezienia szkła kupcom fenickim. Opowieść o żeglarzach z wybrzeża Syrii będzie opowieścią uniwersalną, niemniej jednak nigdy dotąd nie prezentowaną w taki sposób. Druga część będzie bardziej osobista i dotyczyć ma Krosna. Dedykowana będzie wszystkim osobom, które tworzyły i tworzą szklane dziedzictwo miasta i regionu. Scenariusz tej opowieści pozostanie jednak tajemnicą do dnia premiery. Obydwie "szklane historie" w przyszłości będzie można obejrzeć w formie nagrania w Centrum.

Inną dużą atrakcją Lokacji miasta będzie multimedialna prezentacja, nazywana także mappingiem. To światowy przebój - tego typu pokazy uświetniają wydarzenia w Japonii, Chinach, Stanach Zjednoczonych i całej Europie przyciągając tłumy. Na potrzeby imprezy na środku Rynku stanie specjalna instalacja sceniczna w formie sześcianu - centralny punkt uroczystości - umożliwiająca śledzenie poszczególnych wydarzeń z każdego miejsca na płycie. Jest to autorskie rozwiązanie scenograficzne, przygotowane specjalnie na potrzeby Lokacji Miasta Szkła.

- Traktujemy to wydarzenie jako sprawdzian naszych możliwości organizacyjnych, ale także zapowiedź naszej działalności, w której sięgać będziemy po atrakcyjne, oryginalne i nowoczesne rozwiązania, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich, aby tego dnia pojawili się na krośnieńskim Rynku - zaprasza Dziadosz.

Lokacja Krosna - Miasta Szkła to impreza organizowana w związku z powstającym w mieście Centrum Dziedzictwa Szkła. Będzie to pierwszy w Polsce obiekt kompleksowo prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Tradycja produkcji szkła ma stanowić podstawę strategii turystycznej miasta i regionu.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)