Ranking miast. "Rz" rozliczyła samorządy

Krosno zajęło szóste miejsce w prestiżowym Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" w kategorii "Najlepsze Miasto na prawach powiatu". Natomiast w kategorii "Najlepsza gmina w dziedzinie wykorzystywania Funduszy unijnych" nasze miasto sklasyfikowane zostało na drugim miejscu. Ze wszystkich miast Podkarpacia zaistniały tylko dwa. Oprócz Krosna, Rzeszów.
Krosno zostało wysoko ocenione w wielu rankingach. Docenili je też eksperci "Rzeczpospolitej"

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" to jeden z ważniejszych rankingów. Od początku jego istnienia, czyli od dziewięciu lat, na czele kapituły ekspertów oceniających miasta stoi Jerzy Buzek, były premier, za którego rządów przeprowadzono reformę samorządową.

Tegoroczna edycja rankingu, podobnie jak w poprzednich latach wyłoniła te mia­sta i gminy, które najbardziej dba­ją o roz­wój i standard życia mieszkańców, nie zapominając przy tym o bez­pie­czeń­stwie finan­so­wym.

"Czas spowolnienia gospodarczego to najlepszy okres do oceny dokonań władz samorządowych. Co pozostało z ostatnich lat względnej prosperity? Czy potrafiły wykorzystać pieniądze unijne? Czy efektem inwestycji są drogi i zakłady pracy, czy słabo wykorzystywane obiekty, na utrzymanie których nie stać lokalnych budżetów? Jak po tych kilkunastu latach samorządności wygląda zadłużenie gmin? Pozycja w naszym rankingu doskonale pokazuje osiągnięcia dotychczasowych władz wielu polskich miast i wsi" - czytamy w artykule Pawła Jabłońskiego, zastępcy redaktora naczelnego "Rz". To jeden z tekstów dotyczących rankingu.

Samorządy zostały sklasyfikowane w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie, gminy wiejskie. Oceniane były w dwóch etapach. W pierw­szym pod lupę wzięto finanse. Mia­sta i gmi­ny były oceniane za to w jaki spo­sób za­rzą­dzały swoimi fi­nan­sa­mi w latach 2009-2012. Brano pod uwagę m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych na jednego mieszkańca, wartość środków unijnych, które wpłynęły na rachunek miasta, stan zadłużenia, wielkość nadwyżki operacyjnej oraz nakłady inwestycyjne.

Na podstawie danych z Mi­ni­ster­stwa Fi­nan­sów wyłoniono 564 samorządy, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu. W tej części brano pod uwagę dane dostarczone przez samorządy. Te informowały m.in. o stopie bezrobocia, nakładach na gospodarkę mieszkaniową, ale też o wynikach testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów, czy liczbie nowych podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy.

Krosno oceniane było w kategorii "Najlepsze Miasto na prawach powiatu". Znalazło się na 6. miejscu za Sopotem, Gdańskiem, Poznaniem, Płockiem, Szczecinem. Tuż za Krosnem, na 7. miejscu uplasował się Rzeszów. Nasze miasto poprawiło wynik z poprzedniego roku awansując z 19. miejsca. Za nami jest Wrocław, Gdynia, Kraków czy Katowice.

"- Laureaci naszego konkursu to w gruncie rzeczy zbiór najlepszych praktyk - powiedział w rozmowie z Aleksandrą Fandrejewską Jerzy Buzek. - Najlepiej robiły te samorządy, które postawiły na przedsiębiorców i budowanie infrastruktury ułatwiającej rozwój biznesu lokalnego czy globalnego, ale usytuowanego w danym regionie."

W rankingu "Najlepsza gmina w dziedzinie wykorzystywania funduszy unijnych" Krosno uplasowało się jeszcze wyżej, bo na 2. miejscu. Lepszy jest tylko Gdańsk. Tuż za Krosnem - stolica Podkarpacia. W stosunku do ubiegłego roku Krosno znów zaliczyło awans z 8. miejsca. W pierwszej dziesiątce mieści się jeszcze Wrocław, a daleko w tyle Poznań i Kraków.

Twórcy tego rankingu wykorzystali dane z Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Zestawienie powstało m.in. na podstawie danych o wielkości wsparcia unijnego przyznanego z krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Punktowane były: przychód z UE w budżecie za 2012 rok oraz łączna wartość umów o dofinansowanie w przeliczeniu na mieszkańca.

Pierwsza dziesiątka nagrodzonych w kategorii miast na prawach powiatu. Prezydent Piotr Przytocki w towarzystwie włodarzy nagrodzonych samorządów, ale też Elżbiety Bieńkowskiej - minister rozwoju regionalnego, Jerzego Buzka, byłego premiera, przewodniczącego kapituły rankingu oraz Bogusława Chraboty - redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej"

"- Samorządy są, obok przedsiębiorstw, najaktywniejszym beneficjentem pieniędzy europejskich. Prawie jedna trzecia wartości wszystkich realizowanych w Polsce projektów dotowanych z UE to inwestycje jednostek samorządu terytorialnego. Dofinansowanie unijne tych przedsięwzięć sięgnęło już 73 mld zł. Z reguły to bardzo dobre, rozwojowe projekty, poprawiające jakość życia mieszkańców" - mówiła Elżbieta Bieńkowska - minister rozwoju regionalnego w wywiadzie przeprowadzonym przez Artura Osieckiego.

Więcej o rankingu w "Rzeczpospolitej".

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)