Prace archeologiczne będą prowadzone na niezabudowanej części działki historycznego zespołu budynków I Centrum Wyszkolenia Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Krośnie, który został przeniesiony tutaj w 1938 roku z Bydgoszczy. W budynku znajdowała się jadalnia i sala gimnastyczna.
Ze względu na kontekst historyczny krośnieńskiego lotniska i charakter obiektów, badania będą ukierunkowane na uchwycenie i udokumentowanie śladów architektury obronnej związanej z funkcjonowaniem szkoły. Wyniki badań poszerzą wiedzę o budowie, funkcji i rozwiązaniach konstrukcyjnych schronów przeciwlotniczych oraz określą zasięg i charakter tej architektury obronnej.
Podczas prac archeologicznych powstanie kilka wykopów w formie prostokątów o wymiarach od 25 m x 2 m aż do nawet 120 m x 2 m. Archeolodzy będą kopać aż do nienaruszonych warstw ziemi. Łącznie przekopane zostanie prawie 580 m2. Ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia min, pocisków lub innych materiałów wybuchowych z okresu II wojny światowej prace będą prowadzone w stałym kontakcie z patrolem saperskim.
Wyniki prac archeologicznych, które będą kosztować blisko 80 tys. zł, zadecydują o przeznaczeniu tej działki. - Zwrócimy się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie decyzji, czy działka może być przeznaczona na potrzeby budownictwa mieszkaniowego - informuje Joanna Sowa, rzecznik Urzędu Miasta.
Na sierpniowej sesji Rada Miasta Krosna na wniosek uczelni podjęła decyzję o przekazaniu jej zabytkowego budynku Szkoły Lotniczej w formie darowizny. W związku z rozwojem kształcenia na kierunku Mechanika i budowa maszyn władze PWSZ-tu zamierzają zmodernizować i przeznaczyć istniejący budynek na działalność edukacyjną.
Ładnie PWSZ się rozwija. Szkoda tylko że rozrzucony jest po całym Krośnie. A miasto niekoniecznie dba o zapewnienie dobrego połączenia MKS.