PWSZ dostała byłą Szkołę Lotniczą. Archeolodzy zbadają teren

W najbliższych tygodniach rozpoczną się prace archeologiczne na działce, na której znajduje się zabytkowy budynek dawnej Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich przy ulicy Żwirki i Wigury. Budynek szkoły został przekazany krośnieńskiej uczelni.
Na terenie obok budynku szkoły mają powstać nowe mieszkania
Damian Krzanowski

Prace archeologiczne będą prowadzone na niezabudowanej części działki historycznego zespołu budynków I Centrum Wyszkolenia Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Krośnie, który został przeniesiony tutaj w 1938 roku z Bydgoszczy. W budynku znajdowała się jadalnia i sala gimnastyczna. 

Tak obecnie wygląda sala gimnastyczna 
damian krzanowski

Ze względu na kontekst historyczny krośnieńskiego lotniska i charakter obiektów, badania będą ukierunkowane na uchwycenie i udokumentowanie śladów architektury obronnej związanej z funkcjonowaniem szkoły. Wyniki badań poszerzą wiedzę o budowie, funkcji i rozwiązaniach konstrukcyjnych schronów przeciwlotniczych oraz określą zasięg i charakter tej architektury obronnej. 

Prace archeologiczne mają być prowadzone na niezabudowanej części nieruchomości
damian krzanowski

Podczas prac archeologicznych powstanie kilka wykopów w formie prostokątów o wymiarach od 25 m x 2 m aż do nawet 120 m x 2 m. Archeolodzy będą kopać aż do nienaruszonych warstw ziemi. Łącznie przekopane zostanie prawie 580 m2. Ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia min, pocisków lub innych materiałów wybuchowych z okresu II wojny światowej prace będą prowadzone w stałym kontakcie z patrolem saperskim. 

Pozostanie tylko budynek dawnej Szkoły Lotniczej, reszta współcześnie dostawionych budynków zostanie rozebrana
damian krzanowski

Wyniki prac archeologicznych, które będą kosztować blisko 80 tys. zł, zadecydują o przeznaczeniu tej działki. - Zwrócimy się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie decyzji, czy działka może być przeznaczona na potrzeby budownictwa mieszkaniowego - informuje Joanna Sowa, rzecznik Urzędu Miasta. 

Na sierpniowej sesji Rada Miasta Krosna na wniosek uczelni podjęła decyzję o przekazaniu jej zabytkowego budynku Szkoły Lotniczej w formie darowizny. W związku z rozwojem kształcenia na kierunku Mechanika i budowa maszyn władze PWSZ-tu zamierzają zmodernizować i przeznaczyć istniejący budynek na działalność edukacyjną.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person pihumufu
09.09.2019 10:48

Ładnie PWSZ się rozwija. Szkoda tylko że rozrzucony jest po całym Krośnie. A miasto niekoniecznie dba o zapewnienie dobrego połączenia MKS.

person
pihumufu
na forum od grudnia 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5) forward