PWSZ będzie uczyła górnictwa i geologii

Od października PWSZ w Krośnie wprowadza nowy kierunek studiów: górnictwo i geologia. - Nie chodzi o tradycyjnie rozumienie tych dziedzin, ale o poszukiwanie i pozyskiwanie surowców położonych płytko - tłumaczą władze uczelni. 3,5-letnia nauka ma otworzyć absolwentom szerokie perspektywy zatrudnienia.
Do 16 września trwa rekrutacja na nowy kierunek studiów w PWSZ - górnictwo i geologia

- Chcemy, aby nasza oferta edukacyjna była nie tylko atrakcyjna dla studentów, lecz także zwiększała ich konkurencyjność na rynku pracy. Dlatego stale poszerzamy nasz katalog studiów i specjalizacji - w ten sposób Franciszek Tereszkiewicz, kanclerz PWSZ w Krośnie, wyjaśnia decyzję uczelni o uruchomieniu od października nowego kierunku studiów: górnictwa i geologii.

"Kierunek ma przygotować absolwenta do pracy w przemyśle górniczym, geologicznym, geotechnicznym oraz w innych gałęziach gospodarki, w których przydatna jest znajomość zagadnień z zakresu górnictwa i geologii. Studia inżynierskie trwają siedem semestrów i odbywają się w trybie stacjonarnym lub zaocznym. W obrębie kierunku każdy ze studentów wybiera jedną z dwóch specjalności: górnictwo odkrywkowe oraz górnictwo otworowe" - czytamy w komunikacie PWSZ.

Kanclerz uzupełnia jego treść o szczegółowe wyjaśnienia idei studiów: - Kierunek odbiega od tradycyjnego rozumienia górnictwa. Skoncentrowaliśmy się mianowicie na poszukiwaniu i pozyskiwaniu kopalin płytko położonych. Mam na myśli surowce ze żwirowisk czy kamieniołomów, a także wykonywanie płytkich wierceń za woda. Obejmował będzie również prowadzenie badań mających na celu rozpoznanie osuwisk oraz projektowanie ich zabezpieczeń.

PWSZ sprofilowało naukę górnictwa tak, aby młodzi inżynierowie mieli jak największe szanse na znalezienie pracy

PWSZ zapewnia, że posiada odpowiednie zaplecze techniczne do uruchomienia kierunku. Podpisała bowiem umowy gwarantujące praktyki w firmach działających w branży górnictwa naftowego i poszukiwawczego. Praktyki to zresztą główny filar studiów. - Będziemy kształcić kompetencje studentów, a nie tylko przekazywać wiedzę - deklaruje Franciszek Tereszkiewicz.

Jego zdaniem, po 3,5-letniej nauce młodzi inżynierowie będą mieli duże perspektywy znalezienia pracy, także na miejscu: - W naszym regionie występują chociażby zalegające płytko wody mineralne. Poza tym warto podkreślić, że tacy fachowcy potrzebni są w budownictwie. Każdą inwestycję, drogową czy budowę obiektu, muszą przecież poprzedzać badania geologiczne i geotechniczne.

Poszukiwanie wody to element kształcenia, który do toku nauki dopisało życie. - Wystarczy spojrzeć na tegoroczne lato, aby przekonać się, że w przyszłości możemy mieć problem z wodą - mówi Franiszek Tereszkiewicz

Krośnieńska uczelnia będzie jedną z bardzo nielicznych placówek kształcących inżynierów górnictwa. - Poza krakowską AGH, Politechniką Śląską i Politechniką Lubelską, więcej górnictwa w Polsce nie ma. Wpisujemy się więc w dobry obszar kształcenia inżynierskiego - uważa Franciszek Tereszkiewicz.

Inną nowością w ofercie dydaktycznej PWSZ są studia inżynierskie z zakresu produkcji i bezpieczeństwa żywności. Będą one przygotowywać do podjęcia pracy w zakładach wytwarzających i przetwarzających żywność lub w instytucjach zajmujących się kontrolą zdrowia i żywności.

Rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną, poprzez stronę PWSZ w Krośnie. Trwa do 16 września.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)