PSAK zastąpi PPSKAKiB. Od września rusza Policealne Studium Animatorów Kultury

1 września swoją działalność rozpocznie Policealne Studium Animatorów Kultury (PSAK) w Krośnie. Nowa szkoła będzie czerpać z tradycji i doświadczenia poprzedniej. Otworzony zostanie także nowy kierunek: animacja kultury regionalnej - jedyny taki w Polsce.
Policealne Studium Animatorów Kultury zastąpi Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy na ul. Mirandoli Pika 8
Damian Krzanowski

W maju ubiegłego roku pisaliśmy o wstrzymaniu naboru na 2018 do Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy (PPSKAKiB). Placówka działała w Krośnie od 1971. Przez jej mury przewinęło się ponad 3 tys. osób, m.in. reżyser Wojciech Smarzowski, Ada Borek z kabaretu Nowaki i fotograf Andrzej Wiktor.

Decyzję o zniesieniu pomaturalnych szkół tego typu (takie same szkoły działały jeszcze we Wrocławiu i Kaliszu - red.), podjął w czerwcu 2016 Sejm na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 31 sierpnia PPSKAKiB przejdzie do historii. To jednak nie koniec kształcenia przyszłych animatorów kultury na ul. Mirandoli Pika.

- Z dumą i radością chce oznajmić, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał nową szkołę: Policealne Studium Animatorów Kultury. Będziemy więc kontynuować naszą prawie 50-letnią tradycję. Obok istniejących specjalności, tj. animacja tańca, fotografii i działań teatralnych uruchamiamy zupełnie nowy, unikalny kierunek: animację kultury regionalnej – tłumaczy dr Łukasz Szmyd, dyrektor obecnego PPSKAKiB i przyszłego PSAK.

2 lipca odbyła się konferencja prasowa w PPSKAKiB, na której dr Łukasz Szymyd, mgr Danuta Kamińska (w środku) oraz mgr Anna Charzewska zaprezentowali ofertę edukacyjną PSAK
edyta gonet

W 2-letnim studium policealnym zajęcia będą prowadzone bezpłatnie, w systemach dziennym i zaocznym. Osoby zainteresowane nauką w trybie dziennym muszą złożyć w sekretariacie szkoły komplet dokumentów do 4 lipca (więcej informacji na stronie PSAK: tutaj). Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami odbędą się 5 lipca. Rekrutacja na tryb zaoczny rozpocznie się później: do 28 lipca trzeba przynieść wniosek, wywiady zaplanowane są na 30 sierpnia.

- Nasza oferta skierowana jest do wszystkich ludzi zainteresowanych szeroko pojętą kulturą, jej animacją, pracą z drugim człowiekiem i dla drugiego człowieka. Jesteśmy nastawieni przede wszystkim na przekazywanie wiedzy praktycznej, popartej teorią – mówi mgr Danuta Kamińska, nauczycielka studium. - Poprzez otwarcie nowego kierunku chcemy promować dziedzictwo kulturowe całego powiatu krośnieńskiego – dodaje.

Na specjalności: animator tańca, fotografii, działań teatralnych będą przyjmowane osoby do 23 roku życia. Nowy kierunek nie ma żadnego limitu wiekowego.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)