Przyłącze do kanalizacji. Możesz mieć taniej

Mieszkańcy Krosna mogą ubiegać się o dofinansowanie na podłączenie budynków do kanalizacji. Zaoszczędzą blisko połowę kosztów, niż gdyby robili to na własną rękę. Muszą tylko do 30 marca złożyć stosowną deklarację.
Kary za nielegalne odprowadzanie ścieków mają być coraz bardziej dotkliwe, warto więc skorzystać z możliwości tańszego wykonania przyłącza do kanalizacji

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie realizuje specjalny program, w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na podłączenia budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego.

Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków w tym programie są jednostki samorządu terytorialnego lub spółki komunalne świadczące usługi kanalizacyjne. O dofinansowanie w tym programie nie mogą występować osoby fizyczne - np. właściciele posesji, choć są oni tzw. beneficjentami ostatecznymi. Oznacza to, że wspomniani właściciele posesji wypełniają tylko stosowną deklarację, natomiast w imieniu wszystkich zainteresowanych zbiorczy wniosek złoży Urząd Miasta lub Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie.

Aby wniosek miał szansę realizacji, do włączenia w sieć kanalizacyjną powinno znaleźć się minimum 50 chętnych właścicieli posesji.

Zgodnie z programem, maksymalna wysokość dofinansowania wynosi do 90% tzw. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji, przy czym do 45% w formie pożyczki i do 45% w formie dotacji. Mówiąc prościej, właściciel biorący udział w tym programie, wykona przyłącze mniej więcej o połowę taniej, niż gdyby robił to sam. - Zakładając, że np. 8 metrów bieżących kanału kosztuje około tysiąc złotych, to można się spodziewać, że dofinansowanie wyniesie około 400 złotych - mówi Krzysztof Ronowski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krośnie. - Kwota dofinansowania zależy jednak od wielu czynników, m.in. ilości wniosków, ale jakkolwiek by nie było, jest to atrakcyjniejsze niż gdyby właściciele sami wykonywali podłączenie do kanalizacji - podkreśla.

Służby komunalne zachęcają do skorzystania z takiej oferty tym bardziej, że ciągle zaostrzają się kryteria środowiskowe czystości oraz przepisy dotyczące kontroli odprowadzania ścieków.

Pomoc finansowa w ramach tego programu dotyczy jednak wyłącznie obszarów, na których istnieje możliwość podłączenia się do już istniejącego lub będącego w trakcie budowy systemu kanalizacyjnego. - Program nie dotyczy terenów, na których sieć jest dopiero planowana - podkreśla Krzysztof Ronowski. - Ciąg kanalizacyjny musi już istnieć, bo to jest furtka dla osób, które są do niej niepodpięte, a musiałyby to zrobić z własnych środków.

Jeśli właściciel posesji jest zainteresowany włączeniem się do tego przedsięwzięcia, a nie wie czy w rejonie jego domu istnieje sieć kanalizacyjna, może zasięgnąć wiedzy na ten temat w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji MPGK. Jednak jak informują przedstawiciele przedsiębiorstwa, złożone deklaracje i tak będą jeszcze poddane weryfikacji, a z właścicielami posesji będą zawierane umowy cywilno-prawne.

Minusem całego przedsięwzięcia może być czas realizacji. Ze względu na procedurę oceny wniosków może potrwać to nawet kilka miesięcy. Jest też ryzyko, że dofinansowania nie uda się uzyskać.

Zainteresowani możliwością wykonania przyłączenia do kanalizacji sanitarnej przy wsparciu NFOŚiGW wszelkie informacje mogą uzyskać: w Biurze Obsługi Klienta MPGK w Krośnie,  ul. Fredry 1, tel.: 13 47 48 316 lub 13 47 48 360 od 7.00 do 17.00 oraz w Urzędzie Miasta Krosna - Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, tel.: 13 47 43 656, w godzinach pracy urzędu.

Termin składania deklaracji przystąpienia do projektu mija 30 marca 2012 roku.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)