Przyłącz się do walki z białaczką

W najbliższą środę i czwartek (26-27.11) w PWSZ odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Trwa to tylko chwilę. Chwilę, od której zależeć może czyjeś życie.
Krótka i bezbolesna rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku może być szansą na uratowanie komuś życia

Z broszury Fundacji DKMS Polska: "W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy".

Fundacja DKMS Polska (Baza Dawców Komórek Macierzystych) działa od 2008 r. Jest organizacją non-profit. W ciągu sześciu lat przebadała i zarejestrowała ponad 585 tys. potencjalnych dawców komórek macierzystych. Jest największą ich bazą w Polsce. Już ponad 1500 osób z tej bazy podarowało chorym cząstkę siebie, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką.

Od czterech lat ambasadorzy fundacji wraz ze studentami organizują akcję "Dwa wymazy & do bazy", w czasie której rejestrują nowych potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku. Najbliższa jej odsłona odbędzie się w dniach 26-27 listopada, w 58 miastach, na 128 uczelniach w całej Polsce. Jedną z nich jest PWSZ w Krośnie.

- Każda osoba, która wierzy w sens idei dawstwa, może się zarejestrować - informuje Mateusz Łachacz z Fundacji DKMS Polska. - Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i ważyć minimum 50 kg, bez dużej nadwagi. Rejestracja trwa tylko chwilę i polega na rozmowie z osobą reprezentującą fundację, wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Odbywa się to bezboleśnie.

Osoby, które chcą się zarejestrować, powinny mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL. - Rejestrując się, należy pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem pacjenta, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia - podkreśla Łachacz.

Akcję poparli członkowie zespołu Curly Heads, którego liderem jest Dawid Podsiadło. - Idea dawstwa szpiku to wielka sprawa - mówi artysta - dlatego i my w Curly Heads podpisujemy się pod nią obiema rękami.

Izabela Pękosz, ambasadorka DKMS Polska na krośnieńskiej uczelni, stara się natomiast obalić mit dotyczący przeszczepów: - Pewna osoba z mojej rodziny nie chciała się zarejestrować, ponieważ była przekonana, że w czasie ewentualnego pobrania komórek lekarze wkłuwają się w kręgosłup, a to wiąże się z ryzykiem zostania kaleką. Nic z tych rzeczy, komórki pobierane są z krwi obwodowej, a szpik z talerza kości biodrowej.

Gdy prosimy ją o jedno zdanie, którym chciałaby zachęcić mieszkańców Krosna do rejestracji w bazie, odpowiada pytaniem: - Gdyby to nas, lub kogoś z naszej rodziny, zaatakował nowotwór krwi, czy chcielibyśmy, aby ktoś nam pomógł?

Rejestracja potencjalnych dawców odbywać się będzie w najbliższą środę i czwartek (26-27.11), w godzinach 11.00-18.00, w Zakładzie Pielęgniarstwa (sala nr 2), na ul. Kazimierza Wielkiego 6. Jest bezpłatna.

Z broszury Fundacji DKMS Polska: "Jeśli dziś przyłączysz się do walki z rakiem krwi, jutro może okazać się, że to właśnie Ty uratujesz komuś życie."

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)