Od 12 września na Starówce obowiązywała nowa organizacja ruchu - wprowadzono zakaz przejazdu po wschodniej pierzei Rynku (obok rektoratu PWSZ). Zmiana ta nie trwała jednak długo, od czwartku (27.09) ruch na odcinku od ul. Słowackiego do Franciszkańskiej został przywrócony.
Choć wprowadzona zmiana miała swoich zwolenników, mieszkańcy i przedsiębiorcy prowadzący interesy na Starówce zbuntowali się i w petycji do prezydenta zażądali przywrócenia ruchu. "Wprowadzone rozwiązanie dyskryminuje niektórych przedsiębiorców i ogranicza dostępność do ich punktów prowadzenia działalności. Wprowadza komunikacyjny chaos na i tak już ciasnej ulicy Spółdzielczej" - argumentowali. Poparł ich Zarząd Dzielnicy Śródmieście.
Teraz mogą czuć się usatysfakcjonowani, bo miasto wycofało się z ograniczania w ten sposób ruchu na Starówce. Zmianę decyzji tłumaczy tak:
- Znak zakazu przejazdu został usunięty po dwóch tygodniach obserwacji zmian wynikających z wprowadzonych ograniczeń, po rozmowach z mieszkańcami i przedsiębiorcami - informuje Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
- Bardzo zwiększyło się natężenie ruchu na ul. Piłsudskiego i Słowackiego, wszystkie samochody nawracały i tam nie można było swobodnie się poruszać. A z założenia ul. Piłsudskiego ma być traktem pieszym, spacerowym - tłumaczy rzecznik. - Okazuje się jednak, że mniejszym złem jest przejazd wschodnią pierzeją niż spiętrzenie ruchu samochodów na ul. Piłsudskiego.
Urząd Miasta nie wycofuje się jednak zupełnie z planów wprowadzenia ograniczeń w ruchu na Starówce. Najprawdopodobniej nastąpi to po wymianie nawierzchni na kolejnych, przylegających do Rynku uliczkach: Sienkiewicza, Spółdzielczej, Ordynackiej, Kazimierza Wielkiego i Szczepanika. Jeśli pozwolą na to finanse prace ruszą w przyszłym roku. - Po ich zakończeniu będziemy rozmawiać o zmianach w organizacji ruchu - potwierdza Joanna Sowa.
Utrzymane zostały pozostałe wprowadzone zmiany. Nadal na odcinku ul. Franciszkańskiej od płyty Rynku do skrzyżowania z ul. Spółdzielczą obowiązuje "zakaz zatrzymywania się". Z kolei na zachodniej pierzei Rynku postój możliwy jest jedynie do 10 minut.