Badania realizowane są w ramach "Programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego", finansuje je Ministerstwo Zdrowia.
Mogą z nich skorzystać osoby:
- w wieku 50-65 lat, niemające objawów raka jelita grubego,
- w wieku 40-65 lat, bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) ze stwierdzonym rakiem jelita grubego,
- w wieku 25-65 lat pochodzące z rodzin z wywiadem w kierunku polipowatości rodzinnej lub dziedzicznym rakiem jelita grubego niezwiązanym z polipowatością.
Do badań nie kwalifikują się osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat miały wykonywaną kolonoskopię.
- Zachęcamy mieszkańców do korzystania z bezpłatnych badań kolonoskopowych, gdyż odpowiednio wcześnie wykryte i usunięte łagodne zmiany mogą zapobiec temu nowotworowi i tym samym uratować życie. Wykrycie raka jelita grubego we wczesnym stadium zazwyczaj umożliwia całkowite wyleczenie - podkreśla Iwona Barud z krośnieńskiego szpitala. - Jak wynika z podawanych danych statystycznych, rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Rozwija się ze zmian określanych jako polipy - gruczolaki, a liczba przypadków tego nowotworu rośnie wraz z wiekiem. Największa zachorowalność notowana jest wśród osób po 65 roku życia, przy czym ryzyko zachorowania jest dwukrotnie wyższe u mężczyzn.
Skierowaniem na badanie jest ankieta, którą można pobrać ze strony internetowej Szpitala www.krosno.med.pl, bądź otrzymać ją w Pracowni Endoskopii Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.
Wypełnioną czytelnie ankietę podpisaną dodatkowo przez lekarza rodzinnego należy dostarczyć do realizującej program badań Pracowni Endoskopii.
Rejestracja:
- telefoniczna pod numerem telefonu 13 43 78 407,
- osobista od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00 w Pracowni Endoskopii.
Ilość miejsc ograniczona.
- Zamknięto już listę na badania kwietniowe, a zapisy na kolejne miesiące będą dokonywane na początku każdego następnego miesiąca. Dostępnych jest jeszcze około 250 badań - informuje Iwona Barud.