„Pracy nie brakuje”. Jak funkcjonuje krośnieńska policja w czasie epidemii

Mniej zdarzeń drogowych, kradzieży w sklepach i awantur na ulicach. Za to dodatkowe obowiązki, jak nadzór osób objętych kwarantanną i większa ostrożność w codziennej pracy. Sprawdziliśmy, jak koronawirus wpłynął na pracę policji.
Asp. sztab. Paweł Buczyński, rzecznik krośnieńskiej komendy był gościem wieczornego programu live w Krosno24.pl
Damian Krzanowski

- Wyjątkowa sytuacja to wyjątkowe warunki pełnienia służby – mówi rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Krośnie asp. sztab. Paweł Buczyński.

Zamknięte kina, restauracje, puby, dyskoteki i galerie handlowe to mniej ludzi na ulicach i mniejszy ruch na drogach, a z tym wiąże się również mniejsza liczba interwencji policji w miejscach publicznych. – Pomimo zmniejszenia się ilości kradzieży sklepowych i przypadków zakłóceń porządku, codziennie obsługujemy zdarzenia drogowe, eliminujemy z ruchu nietrzeźwych kierowców –  podaje rzecznik.

Bez zmian pozostaje liczba interwencji domowych. – Zdarza się, że wielogodzinne przebywanie domowników w jednym miejscu, bez możliwości wyjścia na spacer czy zakupy, może generować nieporozumienia rodzinne. Drobne kłótnie przeradzają się w poważne awantury, niejednokrotnie z alkoholem w tle, co powoduje, że interwencja policyjna staje się wówczas niezbędna – tłumaczy.

Jednocześnie zwiększyła się aktywność oszustów w sieci, którzy łamią zabezpieczenia kont internetowych. Dodatkowym obowiązkiem policji jest także nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową.

Epidemia koronawirusa wpłynęła także na pracę funkcjonariuszy policji
damian krzanowski

Zwiększona ostrożność

- Policjanci wyposażeni są w kombinezony ochronne, rękawiczki, gogle, płyny dezynfekujące. Wszystko po to, by zwiększyć ich poziom bezpieczeństwa podczas służby– zapewnia rzecznik.

Nie powinniśmy się również dziwić, gdy w przypadku interwencji, zostaniemy zapytani o nasz stan zdrowia i prawdopodobieństwo zarażenia koronawirusem. Jeśli osoba nie wykazuje zagrożenia, stosowane są podstawowe środki ostrożności: rękawiczki ochronne (np. przy sprawdzaniu dokumentów) i zachowanie bezpiecznej odległości.

Natomiast w przypadku, gdy uczestnik interwencji mógł mieć kontakt z osobą zarażoną, policjanci stosują dodatkowo kombinezony ochronne. Stałym środkiem ostrożności, stosowanym niezależnie od sytuacji, jest np. jednorazowy ustnik przy sprawdzaniu trzeźwości. Jest on hermetycznie zapakowany i otwierany tuż przed badaniem.

Szczegółowy wywiad przed podjęciem działań ważny jest również w przypadku interwencji domowych. Policja musi upewnić się, czy w tym miejscu jest bezpiecznie i nie przebywa w nim osoba objęta kwarantanną. – Mamy listę adresów, pod którymi trwa kwarantanna, jednak dynamiczna sytuacja sprawia, że lista wymaga stałej aktualizacji – dodaje aps. sztab. Paweł Buczyński.

Policjanci stosują maseczki i rękawiczki, a w wyjątkowych sytuacjach również gogle i kombinezony
KMP krosno

Nowe obowiązki

Dodatkowym zadaniem policji w czasie trwania epidemii koronawirusa jest nadzór osób objętych kwarantanną. W tej chwili na terenie Krosna i powiatu krośnieńskiego takich osób jest w sumie 600 (stan na 29 marca).

 - Zadanie policji polega na tym, aby przynajmniej raz w ciągu 24 godzin patrol pojawił się w okolicy ich miejsca zamieszkania, nawiązał kontakt telefoniczny i ustalił, czy we właściwy sposób stosują się do rygorów kwarantanny.  Upewniamy się również, czy osoby te nie potrzebują pilnej interwencji lekarskiej, czy mają wystarczający zapas żywności i leków. Policjanci nie mają bezpośrednio kontaktu z osobami podlegającymi kwarantannie, w związku z tym ich zdrowie nie jest zagrożone – tłumaczy rzecznik.

Nadzór zleca Inspektorat Sanitarny. To tam policja zgłasza wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i spostrzeżenia.

Pomocna jest aplikacja „Kwarantanna domowa” udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji, która w znaczny sposób upraszcza nadzór nad osobą objętą kwarantanną, bez konieczności angażowania policji. - To stosunkowo nowe narzędzie i podejmujemy wysiłki, aby jak najbardziej rozpowszechnić możliwość jego stosowania – dodaje aps. sztab. Paweł Buczyński, który był gościem programu informacyjnego: Jak Krosno zapobiega epidemii.

Całą rozmowę można zobaczyć tutaj.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
rozbratel
31.03.2020 10:10

Pracy dla policjantów na pewno nie zabraknie, nie wiadomo tylko jak długo sektor finansów publicznych, wciąż będzie mógł nam zapewnić ten ocieplony wizerunek automatycznie uśmiechniętego, służącego pomocą, stróża prawa.

rozbratel
na forum od lutego 2020
WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)