Obydwa widowiska są ze sobą związane, odbędą się tego samego dnia – 30 lipca. Widowisko nawiązujące do tragicznej historii miłości Anny i Stanisława Oświęcimów zaprezentowane zostanie podczas uroczystego wjazdu Jego Królewskiej Mości Jana Kazimierza do Krosna. Do aktywnego udziału w tej wielkiej plenerowej imprezie Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza mieszkańców miasta.
Do widowiska przedstawiającego historię Oświęcimów można będzie przygotować się podczas wakacyjnych warsztatów teatralnych Teatr Na Bruku, które powracają do Krosna po jednorocznej przerwie.
- Forma, którą przybierze prezentacja widowiska, to popularna w XVII w. commedia dell’arte. Ten rodzaj sztuki scenicznej wyróżnia jego plastyka i oparta na scenariuszu improwizacja. Tu w grze aktorskiej ważniejsze niż słowo są gest, ruch, ekspresja całego ciała, ze skłonnością do błazeńskich i akrobatycznych popisów. Choć większość postaci tradycyjnie pojawiających się w commedii dell'arte przedstawiana jest w maskach, to para zakochanych – Anna i Stanisław Oświęcimowie – już ich nie będzie posiadała – formę spektaklu opisuje Paweł Fiejdasz z RCKP w Krośnie.
Do widowiska potrzebni są jednak aktorzy – tak młodzież, jak dorośli. Zajęcia przygotowujące do spektaklu ruszają już w poniedziałek (18-29.07), będą się odbywać w godzinach 10:00 – 14:00 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.
- Warto spróbować, bo z pewnością Jego Królewska Mość Jan Kazimierz przybędzie obejrzeć opowieść o parze zakochanych – zachęcają organizatorzy.
W tym samym terminie (18-29.07), ale w późniejszych godzinach 17:30 – 20:30 w RCKP odbędą się warsztaty rekonstrukcyjne przygotowujące tych, którzy zdecydują się wziąć udział w widowisku historycznego wjazdu Króla Jegomości Jana Kazimierza do Krosna.
- Mogą się w to włączyć nie tylko dorośli, ale również dzieci, na pewno wszyscy, którzy noszą w sobie Krosno – zachęcają organizatorzy.
Podczas zajęć będzie można nabyć umiejętności aktorskie, przygotować strój nawiązujący do XVII w. Warsztaty poprowadzą aktorzy i doświadczeni animatorzy.
Zajęcia - zarówno aktorskie, jak i rekonstrukcyjne - są bezpłatne, a wcześniejszych zgłoszeń (będą przyjmowane aż do rozpoczęcia warsztatów) można dokonywać pod numerem telefonu: 13 432 18 98 lub poprzez e-mail: p.fiejdasz@rckp.krosno.pl.
- Jeśli chodzi o ilość osób na warsztatach, to raczej nie ma ograniczeń. Chcemy, by jak najwięcej osób wzięło udział w całym widowisku. Nawet nie tyle występowało w charakterystycznej, czy mówionej roli, ale przebrało się w stroje, było obecnych w całym mieście, szło w pochodzie z królem, uczestniczyło w widowisku dotyczącym Oświęcimów. Myślę, że każdy kto przyjdzie powinien znaleźć pomysł na siebie – podkreśla Paweł Fiejdasz.