Pożary, pogoda i zaufanie

4 maja to dzień patrona strażaków - św. Floriana. Z okazji Dnia Strażaka świętowała także niedawno krośnieńska straż pożarna. Jest to także okazja do podsumowania działalności jednej z najbardziej zaufanych instytucji publicznych.
Artykuł z archiwum 2002-2017

Rozmowa z rzecznikiem prasowym Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie - st. kpt. Mariuszem Kozakiem:

Jak "wypada" Krosno i powiat krośnieński w Waszych statystykach?
- Biorąc pod uwagę charakter naszego powiatu, jak i jego położenie geograficzne, powiat krośnieński w porównaniu z innymi powiatami w kraju nie należy do najbardziej zagrożonych rejonów. Pomimo tego, na przestrzeni lat obserwujemy systematyczny wzrost ilości działań ratowniczych. W 2000 roku po raz pierwszy liczba zdarzeń jakie odnotowaliśmy na naszym terenie, przekroczyła liczbę 1000. W 2001 r. interwencji straży pożarnych było 1583, a w roku ubiegłym 1219. W roku obecnym mamy już 697 zdarzeń. Są to liczby jedne z wyższych jeśli chodzi o województwo podkarpackie.

Zapytam prosto - co najczęściej się pali?
- Ilości powstałych pożarów we wszystkich rodzajach obiektów, tj. obiekty mieszkalne, użyteczności publicznej, produkcyjne, magazynowe itd. występujące w ostatnich czterech latach są porównywalne, za wyjątkiem pożarów powstających w wyniku wypalania suchych traw i pozostałości roślinnych.

Jak duża jest skala tego zjawiska?
- W bieżącym roku odnotowaliśmy aż 385 takich pożarów, z czego 89 pożarów na terenie Krosna. A przed nami niestety, jeszcze okres wypalania ściernisk w lecie i traw znowu w jesieni. Według naszych szacunkowych obliczeń na terenie samego powiatu krośnieńskiego spalonych i pozbawionych na długi okres czasu życia biologicznego, zostało 1160 hektarów powierzchni łąk i pól. Według prowadzonej statystyki co 8 wyjazd samochodów straży pożarnych w tego typu zdarzeniach, jest ratowaniem czyjegoś mienia, zagrożonego przez rozwijający się w sposób niekontrolowany ogień, który powoduje duże zniszczenia w lasach, uprawach krzewów i drzew owocowych, stwarza bardzo duże zagrożenie dla budynków gospodarczych, mieszkalnych i nawet produkcyjnych. W działaniach ratowniczo - gaśniczych brało udział 640 samochodów i prawie 3800 strażaków.

A jak wyglądają statystyki pozostałych pożarów?
- Od 1 stycznia do dzisiaj odnotowaliśmy 21 pożarów w obiektach mieszkalnych, 3 w obiektach produkcyjnych, 1 w obiekcie magazynowym i 8 pożarów samochodów.

W jakich sprawach nasiliły się interwencje?
- Analizując statystycznie wzrosty ilości interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej w poszczególnych grupach ratownictwa, największy przyrost odnotowujemy, przy usuwaniu destrukcyjnych skutków zjawisk przyrody, tj. usuwania skutków nadmiernych opadów deszczu i śniegu, powodzi i silnych wiatrów. Na przykład w 2001 roku, rekordowym pod względem ilości interwencji, odnotowaliśmy w przeciągu dwóch miesięcy 836 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków nadmiernych opadów deszczu i podniesieniem wód gruntowych. W ubiegłym roku pogoda była łaskawsza dla naszego powiatu i jego mieszkańców, dlatego było 55 takich interwencji. A w tym roku już 63 interwencje, a okres większych opadów deszczu dopiero się zaczyna. Ponadto w roku bieżącym odnotowaliśmy 9 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów i 21 interwencji związanych z nadmiernymi opadami śniegu.

Często wyjeżdżacie też do wypadków drogowych...
- Tak, poważny wzrost ilości działań obserwujemy również przy zdarzeniach komunikacyjnych. Wzrastająca liczba samochodów i coraz gorsza jakość dróg w powiązaniu z nieumiejętnością kierowców dostosowania prędkości jazdy do panujących warunków na drogach, powoduje że liczba naszych interwencji przekroczyła liczbę 200 zdarzeń. W tym roku mamy już 94 zdarzenia, powstałe na drogach z udziałem środków transportu.

Czy zdarzają się Wam takie dni, że nie wyjeżdżacie nigdzie?
- Oczywiście, że są, ale ostatnio coraz rzadziej. Tak jak mówiliśmy wcześniej jest to uzależnione od wielu czynników, głównie od panujących warunków atmosferycznych. Spoglądając na statystykę 2002 r. można powiedzieć, że do najbardziej pracowitych miesięcy pod względem ilości interwencji należał miesiąc marzec - 250 wyjazdów (w tym 194 pożary) oraz sierpień - 136 wyjazdów, a do najspokojniejszych okresów należał miesiąc grudzień - 46 wyjazdów. Można również powiedzieć, że pod względem naszych interwencji najspokojniejszym dniem tygodnia w ub. roku była niedziela (123 wyjazdy), a najbardziej pracowitym były: środa i czwartek (po 207 zdarzeń). Tegoroczna statystyka potwierdza ten schemat, ponieważ w ciągu minionych 4 miesięcy, w niedzielę było 60 zdarzeń, a w środę 145. W styczniu br. było 46 zdarzeń, w lutym 66 zdarzeń, w marcu 233 zdarzeń, w kwietniu 305. Do dnia dzisiejszego odnotowaliśmy w sumie 697 zdarzeń.

Życzymy w takim razie jak najwięcej spokojnych dni.
- Dziękuję.

Straż Pożarna cieszy się największym zaufaniem Polaków wśród publicznych instytucji. Pracownia Badań Społecznych w Sopocie przeprowadza co jakiś czas badania na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie osób, oceniając działalność instytucji publicznych. Podczas ostatnio przeprowadzonego badania respondenci ocenili działalność trzydziestu trzech instytucji publicznych i firm. Straż pożarna uzyskała 93% pozytywnych ocen, co pozwoliło jej po raz kolejny na zajęcie pierwszego miejsca w rankingu.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)