Wyłoniony w drodze przetargu wykonawca wszedł już na plac budowy, rozpoczął od przygotowania terenu, wycinki drzew. Zanim ruszy z przewidzianymi w projekcie robotami budowlanymi, konieczne będą prace ziemne.
Inwestycja musi spełniać odpowiednie warunki sanitarno-epidemiologiczne, teren pod cmentarz musi zostać zdrenowany, wyposażony w pełen zakres sieci kanalizacji deszczowej, sanitarnej, ale też wodociąg. Powiększony teren cmentarza otoczony zostanie ochronną strefą sanitarną - do jej przygotowania konieczne będzie usunięcie kilkunastu altanek po sąsiadujących z cmentarzem ogródkach działkowych.
Najważniejsze to jednak miejsce na pochówki. Jesienią ubiegłego roku zarządca cmentarza alarmował, że teren na groby kurczy się w zastraszającym tempie. Już wtedy pozostało zaledwie pół kwatery, na której może zmieścić się około stu pojedynczych grobów. To dlatego inwestycja była tak pilna, a ze względu na problemy z wykupem działek, przygotowania do niej ciągnęły się wiele lat.
Jak informuje magistrat, po rozbudowie przybędzie ponad 6 tys. miejsc na pochówki. W części przyległej do istniejącego terenu cmentarza komunalnego od strony południowej i wschodniej planuje się grobowce i groby ziemne.
Zgodnie z zapowiedziami, inwestycja obejmuje budowę naziemnego kolumbarium, czyli miejsca na urny z prochami. Na ten cel przeznaczony będzie zespół 19 murowanych ścian z niszami na urny. Kolumbarium powstanie w terenie położonym w trójkącie pomiędzy pomnikiem Jana Pawła II a ulicą Podkarpacką.
Projekt rozbudowy nekropolii przewiduje ponadto budowę trzech pawilonów handlowo-usługowych, toalet publicznych oraz budynku gospodarczego. W pawilonach skoncentruje się handel kwiatami, zniczami oraz wszelkimi akcesoriami związanymi z przeprowadzeniem pogrzebu. Znajdzie się też miejsce dla pracowni kamieniarskich. Będą to obiekty o niewielkich gabarytach, wtopione w ogrodzenie, oddzielą teren cmentarza od nowo powstałego parkingu przy placu papieskim, od strony ul. Podkarpackiej.
Na nowym placu zmieści się kilkadziesiąt samochodów osobowych, będzie też miejsce dla autokarów. Wjazd na parking będzie wymagał przebudowy skrzyżowania ul. Podkarpackiej, Lwowskiej i Bieszczadzkiej. Dla jadących od strony Jasła, jak również Sanoka, odbywać się będzie z dodatkowego pasa. Ze względu na natężenie ruchu na głównej drodze, na pewno utrudniony będzie wyjazd z parkingu, dlatego docelowo zaplanowano tam dodatkowy sygnalizator świetlny.
Teren cmentarza zostanie ogrodzony. Powstaną dodatkowe wejścia od strony placu "papieskiego" oraz pawilonów usługowych. Przewiduje się też renowację istniejącego ogrodzenia. Teren cmentarza, ale też plac przy pomniku będzie oświetlony, wyposażony w elementy małej architektury, czyli ławki i kosze na śmieci. Dodatkowe reflektory oświetlą pomnik i krzyż.
Podczas prac przygotowawczych wykonawca wyciął kolidujące z inwestycją drzewa. W projekcie uwzględniono jednak nowe nasadzenia. Na terenie cmentarza oraz w rejonie pawilonów handlowych będą zasiane trawniki, posadzone zostaną drzewa i krzewy.
Prace zostały podzielone na etapy, najważniejsze - obejmujące te, które pozwolą na grzebanie zmarłych na przyłączonym terenie - zostaną wykonane w tym roku. Miejsca na pochówki będą udostępniane systematycznie, w ramach postępu prac. Na pozostałe roboty wykonawca ma czas niemal do końca 2014 roku.
Rozbudowa nekropolii kosztuje budżet miasta blisko 5 mln zł.
Z dodatkowych środków sfinansowane zostanie zagospodarowanie terenu placu wokół pomnika Jana Pawła II i krzyża. Pozwoli to na wykonanie m.in. sieci podziemnych, oświetlenia, miejsc parkingowych. Na to zadanie w budżecie miasta zarezerwowano 400 tys. zł.