Działalność ZSKU w Krośnie opiera się na haśle "Na naukę nigdy nie jest za późno". Szkoła funkcjonuje od 1975 roku. W skład zespołu wchodzi: szkoła dla młodzieży - Technikum nr 7 oraz CKU ze szkołami dla dorosłych: ponadgimnazjalnymi i policealnymi.
Od września 2013 roku w szkole funkcjonować zaczną dwa nowe kierunki: Opiekun osoby starszej i Opiekun w domu pomocy społecznej.
- Z danych statystycznych wynika, że jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, stąd wzrost zapotrzebowania na nowe zawody, specjalności w branży usług dla starszych - mówi Bożena Cząstka, dyrektor ZSKU w Krośnie.
- Mając w rodzinie starsze osoby, pracując, nie jesteśmy w stanie zapewnić im fachowej opieki - twierdzi. - Często okazuje się też, że osoby udzielające pomocy nie mają odpowiednich kwalifikacji. A opiekunowie potrzebni są nawet w szpitalu - mogą świadczyć pomoc pacjentom pomiędzy izbą przyjęć a oddziałem. Wiadomo, że przyjęcie na oddział wiąże się ze stresem, człowiek jest chory, zagubiony, potrzebny jest ktoś, kto taką osobę wesprze. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie takich kierunków.
W obydwu przypadkach obowiązywał będzie dwuletni cykl kształcenia w trybie zaocznym. Zajęcia będą bezpłatne, prowadzone dwa razy w tygodniu.
Opiekun osoby starszej będzie pomagał w codziennych czynnościach domowych, organizacyjnych, także tych związanych z higieną pacjenta. Ma również starać się mobilizować podopiecznego do aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijania zainteresowań i zwiększania samodzielności życiowej. Jak podkreśla dyrektor szkoły, często opieka może sprowadzać się tylko do samej rozmowy, wsparcia psychicznego starszej osoby.
Opiekun w domu pomocy społecznej z kolei ma pełnić rolę osoby pierwszego kontaktu dla osób niesamodzielnych, chorych, niepełnosprawnych, potrzebujących stałej opieki i pielęgnacji przebywających w instytucjach całodobowych, osób oderwanych od codziennych kontaktów z rodzinami i bliskimi. Opiekun ma za zadanie zorganizować podopiecznemu czas wolny w miejscu pobytu, umożliwiać samorealizację, rozwój zainteresowań.
Absolwenci mogą podjąć pracę w domach pomocy społecznej, hospicjach, placówkach opieki paliatywnej lub innych instytucjach opiekuńczych. Nauka w ZSKU skończy się egzaminem zewnętrznym potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.
- Nie każdy będzie się nadawał do tych zawodów. Kandydaci muszą mieć odpowiednie predyspozycje, muszą mieć empatię, potrafić rozmawiać z takimi osobami, nawiązywać z nimi kontakt, potrafić rozwijać ich zainteresowania. Uczymy tego, żeby umieć wczuć się w tego starszego, bo za chwilę sami będziemy wymagać opieki - dodaje Bożena Cząstka.
Rekrutacja ruszyła, już można składać dokumenty. - Jest to szkoła, policealna. Wymagane jest ukończenie szkoły średniej, ale nie matura - podkreśla dyrektor. Nie ma ograniczenia wiekowego, mile widziane są zarówno panie, jak i mężczyźni.
Słuchacze będą uczyć się organizacji opieki nad starszymi, otrzymają wskazówki, jak takie osoby pielęgnować, ale też wspierać psychicznie. W ramach każdego z tych zawodów występuje dwumiesięczna praktyka zawodowa. Uczniowie nauczą się ponadto języka migowego i języków obcych.
Jak podkreśla Bożena Cząstka, wykładowcy ZSKU mają odpowiednie przygotowanie do nauczania przedmiotów wskazanych w podstawach programowych, ukończyli studia i kursy andragogiczne - przygotowujące do pracy z osobami dorosłymi.
Dyrekcja przekonuje, że absolwenci nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy. Tak było w przypadku słuchaczek działającego już od roku kierunku Opiekunka środowiskowa.
- Już w trakcie nauki panie znalazły pracę. Jest zapotrzebowanie na takie zawody - twierdzi Bożena Cząstka. Zdradza, że kontakt ze szkołą nawiązała agencja rekrutująca opiekunki dla osób starszych w Niemczech. - Dlatego też językiem zawodowym na tym kierunku był język niemiecki. Jeśli nie uda się w tym zawodzie znaleźć pracy na miejscu, to jest szansa wyjechać. A trzeba przyznać, że panie bardzo chętnie uczyły się języka niemieckiego, bardzo dużo mówiły, skrzętnie notowały - takiego zaangażowania brakuje często uczniom szkół ponadgimnazjalnych - podkreśla.
Łącznie w ZSKU w Krośnie uczy się blisko tysiąc osób - młodzieży i dorosłych, nawet emerytów.
Od 2005 roku w szkole funkcjonuje Regionalny Ośrodek Kształcenia na Odległość, w związku z czym istnieje możliwość prowadzenia zajęć on-line. Ponadto szkoła ma możliwość organizowania nieodpłatnych kwalifikacyjnych kursów zawodowych, uprawniających do zdobycia tytułu technika w zawodach objętych szkoleniem. Przeprowadzanie kursów mogą zlecać pracodawcy.
Cała oferta szkoły przedstawiona zostanie podczas dnia otwartego ZSKU, który zaplanowano na poniedziałek (13.05).