Poszukiwana jest krew rzadkiej grupy AB Rh-. Potrzebuje jej 4-letnia Nadia

Nadia Pelczar to 4-letnia dziewczynka, która pochodzi z Krościenka Wyżnego, a mieszka w Rzeszowie. Właśnie okazało się, że choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Potrzebuje rzadkiej grupy krwi AB Rh-.
4-letnia Nadia pochodzi z Krościenka Wyżnego k. Krosna
archiwum rodzinne

Wszystko zaczęło się dość niepozornie. Dziewczynka jak co dzień spędzała czas na zabawie w przedszkolu wraz ze swoimi rówieśnikami. Nic nie zapowiadało, że ten stan ulegnie tak drastycznej zmianie.

Nadia zaczęła uskarżać się na ból nóżek, był on tak duży, że dziewczynka nie dała rady samodzielnie stać. - Myśleliśmy, że nogi mogły ją boleć po tym, jak całą sobotę i niedzielę przejeździła na rowerku - relacjonują jej rodzice. Ale sytuacja powtarzała się, pojawiła się też wysypka na plecach i brzuchu.

Rodzice zabrali ją do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Rzeszowie. Badania krwi okazały się bardzo niepokojące. U Nadii zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. Obecnie dziewczynka jest w trakcie intensywnej chemioterapii w Klinice Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Ból nóżek w przedszkolu był pierwszym objawem ciężkiej choroby u dziewczynki
archiwum rodzinne

Nadia jest rozbrykaną jedynaczką o wszechstronnych zainteresowaniach. Bardzo lubi zajęcia manualne, malowanie, lepienie i nawlekanie kolorowych koralików. Lubi też tańczyć. Jak tylko usłyszy swoją ulubioną piosenkę, nogi jej same chodzą. Często prosi żeby ubrać spódniczkę, która się mocno kręci i szaleje w rytm muzyki. Nadia ma głowę pełną dziecięcych marzeń, które są bardzo zróżnicowane, od nowych zabawek, przez kotka, wspólne wyjście na lody aż po nowe mieszkanie z ogromnym balkonem.

Dziewczynka będzie miała przetaczaną krew. Posiada najrzadszą grupę krwi AB Rh-. Osoby z taką grupą proszone są o oddawanie krwi w punktach krwiodawstwa, np. w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krośnie, które mieści się w szpitalu przy ul. Korczyńskiej 57 (wejście główne do szpitala).

Rejestracja dawców odbywa się w godzinach 7.00-12.00. Dawca powinien wziąć ze sobą dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy zjeść śniadanie. Podczas rejestracji można zgłosić fakt, aby krew była przekazana konkretnej osobie - Nadia Pelczar.

Osoby, które chciałyby wesprzeć finansowo leczenie dziewczynki mogą wpłacać środki na specjalne subkonto Fundacji Iskierka, która zbiera fundusze na leczenie dziewczynki:

Fundacja Iskierka na rzecz dzieci z chorobą nowotworową
02-047 Warszawa, A. Pługa 1/2
ING Bank Śląski nr konta:
50 1050 0099 6781 1000 1000 0755
1% KRS: 0000248546
cel szczegółowy: „Nadia PELCZAR”

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1) forward