Poszukiwali zbyt młodych piwoszy

W czwartek i piątek (27-28.11) odbyła się policyjna akcja pod kryptonimem "Alkohol". Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Krośnie odwiedzali bary i puby w poszukiwaniu niepełnoletnich konsumentów alkoholu.
Nieletni

W akcji brał udział specjalista ds. nieletnich, oficer prasowy i dzielnicowi KMP. Działania miały charakter prewencyjny, odwiedzano miejsca sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Były to sklepy, lokale gastronomiczne, bary, puby itp.

W ciągu dwóch dni policja odwiedziła 8 sklepów i 7 lokali. Osobom sprzedającym i podającym napoje alkoholowe przekazano specjalne ulotki informujące o zakazach wynikających z przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. - Szczególną uwagę zwracano na to, aby nie sprzedawać i nie podawać alkoholu nieletnim. Ostrzegano przed konsekwencjami łamania przepisów Ustawy - informuje sierż. sztab. Alojzy Pasiowiec, rzecznik prasowy krośnieńskiej policji.

W trakcie prowadzonych działań nie spotkano nieletnich, którzy kupowaliby lub którym podawano by napoje alkoholowe.

Miesiąc wcześniej, podczas podobnej akcji, w dwóch pubach na terenie Krosna policjanci zauważyli, że piwo jest sprzedawane i podawane nieletnim. Na "gorącym uczynku" nakryto osiem osób w wieku 16 i 17 lat, uczniów szkół ponadgimnazjalnych. - Podczas rozmowy przyznali, że piwo zakupili w barze bez przeszkód. W tej sprawie prowadzone jest dochodzenie w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie. Ponadto wystosowano pisma do Urzędu Miasta, wydającego koncesje na sprzedaż alkoholu, a także do dyrektorów szkół oraz rodziców - mówi policyjny rzecznik.

Artykuł 43 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

Rozdział 3
Przepisy karne.
Art. 43. 1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie.
2. Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.
3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.
4. Orzekanie w sprawach o przestępstwa określone w ust. 1 i 2 następuje na podstawie przepisów o postępowaniu karnym.

Alojzy Pasiowiec

- Często chęć zysku przesłania zakazy dotyczące sprzedaży i podawania alkoholu. Wówczas następuje świadome łamanie przepisów ustawy. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami, w tym również z możliwą utratą koncesji na sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych. Akcje będziemy powtarzać - mówi Alojzy Pasiowiec z KMP Krosno.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)