Panoramy sferyczne to nowoczesny rodzaj fotografii. Dzięki niemu możemy odnieść realistyczne wrażenie przebywania w danym miejscu z możliwością rozglądania się wokół. W Krośnie w ten sposób jest sfotografowanych wiele miejsc, które można zobaczyć na Mapach Google. Nie wszyscy jednak wiedzą, że dostępne są nie tylko zdjęcia ulic i placów, ale również wnętrz budynków.
Jedną z instytucji, którą można tak zwiedzać, jest Karpacka Państwowa Uczelnia. Do tej pory w jej budynkach wykonano ponad sto zdjęć panoramicznych. Zrobiono je przy użyciu obiektywu 180 stopni. Pozwoliło to na stworzenie wirtualnych modeli wnętrz, po których można się poruszać online.
Do zwiedzania są dostępne:
Inne budynki w Krośnie, których wnętrza możemy zobaczyć w Street View to m.in. Centrum Dziedzictwa Szkła na Rynku, kościół pw. Trójcy Przenajświętszej (Fara) na ulicy Piłsudskiego, kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski na ulicy ks. Decowskiego, sklep ogrodniczy Sopex na ulicy Składowej, restauracja Galeon na ulicy Lwowskiej, Leroy Merlin na ulicy Bieszczadzkiej, sklep narzędziowy Unimet na ulicy Podkarpackiej oraz sklep firmowy Krosno Glass na ulicy Tysiąclecia.
Jak zrobić zdjęcie sferyczne?
- uruchomić aplikację Street View i kliknąć ikonkę Utwórz,
- w prawym dolny rogu kliknąć Aparat,
- wykonać serię zdjęć i na dole kliknąć Gotowe,
- zdjęcie sferyczne zostanie scalone i zapisane na karcie „Prywatne” na telefonie.
Usługa Street View ułatwia orientację w przestrzeni i rozeznanie się w rozmieszczeniu poszczególnych obiektów czy traktów komunikacyjnych. Aby wirtualnie pospacerować po ulicach czy budynkach, wystarczy w Google Maps złapać pomarańczowego ludzika w prawym dolnym rogu mapy, a potem przesunąć go nad nią. Ulice, których zdjęcia Street View są dostępne, podświetlają się na niebiesko, natomiast na obiektach pojawiają się niebieskie kółka. Ludzika upuszczamy na wybrane przez nas miejsce i w ten sposób przenosimy się na środek ulicy lub do wnętrza budynku.
W przypadku KPU usługa Street View ma służyć przede wszystkim promocji uczelni. „Dla wielu potencjalnych studentów pierwszą czynnością, jaką wykonują w poszukiwaniu przyszłego miejsca studiów, jest przejrzenie informacji na jego temat w mapach Google” – czytamy na stronie rzeszowskiej firmy, która wykonała panoramy dla KPU.
Bo w Niemczech zaledwie 20 największych miast zgodziło się wpuścić samochód Google'a, ale i tak ze sporymi ograniczeniami. W Austrii ta usługa nie występuje.Takie braki w Street View w Niemczech spowodowane są brakiem zgody ze strony społeczeństwa. Kilka lat temu Niemcy przeprowadzili referendum, wedle którego wynikło, że ludzie nie chcą, aby ich domy, samochody i twarze były nagrywane przez auto Google Inc.
Super, brawo dla google. Był czas i sprzęt aby wszystko sfotografować i teraz mamy wirtualny spacer.
Widać przodujemy w Europie, bo google nie może jakoś zrobić takiego normalnego street view np. w niemieckim mieście Gotha.