Porównaliśmy ceny paliw. Zobacz, gdzie najtaniej

Sprawdziliśmy ceny paliw na 11 krośnieńskich stacjach benzynowych. Okazuje się, że różnice cen dochodzą do 31 gr na litrze. Sprawdź, gdzie zatankujesz najtaniej.
Różnice w cenie paliw są i to spore, nie tylko w samym Krośnie, ale także w porównaniu do stacji w okolicy

Ceny na stacjach benzynowych sprawdziliśmy w środę 25 stycznia. Odwiedziliśmy 11 stacji w Krośnie, a następnie, dla porównania, kilka stacji w okolicach miasta.

W porównaniu braliśmy pod uwagę wyłącznie cenę, nie jakość paliw. Do porównania wybraliśmy najpopularniejsze paliwa – olej napędowy, benzynę E95 oraz gaz LPG (wyłącznie na stacjach, nie uwzględniając punktów tankowania samego gazu).

Olej napędowy najtaniej zatankować można na stacji Kubuś (ul. Tysiąclecia), gdzie litr paliwa kosztował 4,54 zł.

Ceny na pozostałych stacjach kształtowały się następująco:

Różnica między najtańszą a najdroższą stacją wynosiła 31 gr. Przy zatankowaniu 100 litrów paliwa oznacza to oszczędność 31 zł.

Stacja Kubuś oferowała także najtańszą benzynę E95. Litr tego paliwa kosztował tam 4,62 zł.

Ceny na pozostałych stacjach wyglądały tak:

W tym przypadku różnica między najtańszym Kubusiem a najdroższymi stacjami (Lotos, Shell, Orlen, Statoil i BP) wynosiła 27 gr, czyli 27 zł przy 100 litrach.

Gaz LPG oferuje tylko sześć stacji. Jego ceny są najbardziej wyrównane. Najtaniej zatankować go można było na stacji Vikoil (ul. Pużaka), gdzie litr gazu kosztował 2,24 zł.

Ceny na innych stacjach wyglądały tak:

Zweryfikowaliśmy także, czy ceny paliw deklarowane na pylonach odpowiadają cenom na dystrybutorach. W przypadku wszystkich stacji były identyczne.

Średnia cena litra oleju napędowego dla Krosna wynosiła 4,72 zł, benzyny E95 – 4,79 zł, a gazu – 2,28 zł. W tym samym dniu średnie ceny paliw dla Rzeszowa wynosiły (dane w oparciu o portal e-petrol.pl): 4,62 zł (ON), 4,70 (E95) i 2,14 (LPG). Dla Krakowa: 4,55 zł (ON), 4,61 zł (E95) i 2,10 zł (LPG). A dla Warszawy: 4,64 zł (ON), 4,75 zł (E95) i 2,25 zł (LPG).

Okazuje się, że w Krośnie mamy dość drogie paliwo - taniej tankować można nie tylko w Jaśle i Rzeszowie, ale także w Krakowie czy Warszawie

Ceny paliw na stacjach tych samych sieci w Rymanowie, Iwoniczu, Korczynie i Targowiskach były zbliżone do cen w Krośnie. Różnice wynosiły do kilku groszy, czasami na korzyść a w innych przypadkach na niekorzyść Krosna. Sporo niższe ceny, do kilkunastu groszy na litrze, oferowały natomiast stacje w Jaśle. Dla przykładu: litr oleju napędowego na stacji BP kosztował tam o 16 gr, benzyny E95 – o 14 gr, a gazu – o 12 gr mniej.

Spore są także różnice cen na stacjach tej samej sieci położonych w różnych miejscowościach w regionie Krosna. Najwięcej stacji posiada Orlen, gdzie ceny za litr tego samego paliwa różnią się nawet o kilkanaście groszy:

Biuro prasowe PKN Orlen tłumaczy, że taka sytuacja to nic nadzwyczajnego, bowiem ceny paliw ustalane są indywidualnie dla każdej stacji, zaś w przypadku stacji franczyzowych decyduje o nich wyłącznie właściciel obiektu.

A co brane jest pod uwagę w czasie ustalania cen? - Poza niezależnymi, cenotwórczymi czynnikami makroekonomicznymi jak giełdowe notowania gotowych produktów paliwowych, ceny ropy oraz relacji kursów walut, finalnie detaliczne ceny paliw kształtują warunki lokalne, w których funkcjonuje dana stacja paliw – czyli jej lokalizacja, koszty utrzymania, potencjał sprzedażowy czy relacje rynkowe popytu i podaży oraz bezpośrednie otoczenie konkurencyjne. Ostatecznie cena paliwa na pylonie jest więc pochodną wielu czynników makroekonomicznych, które są trudne do przewidzenia w dłuższej perspektywie czasowej oraz warunków lokalnych specyficznych dla danego obiektu – tłumaczy Orlen.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward