Poradnik wyborcy krośnieńskiego

Dziś bardzo ważny dzień dla naszego miasta. Wybierzemy radnych i prezydenta Krosna - czyli osoby, które przez najbliższe 4 lata decydować będą, którą drogę wyremontować, jakie podjąć inwestycje czy też, które imprezy dofinansować.
Wybory 2002

To nieco inne, niż do tej pory, wybory samorządowe. Radnych wybieramy od 1990 roku, ale po raz pierwszy, prezydenta miasta wybierać będziemy w wyborach bezpośrednich (dotychczas prezydenta wybierała Rada Miasta). Od każdego mieszkańca Krosna zależy więc, kto będzie rządził miastem przez najbliższe 4 lata. Nie będzie już Zarządu Miasta, tylko prezydent jednoosobowo będzie podejmował wszystkie ważne decyzje. Zmniejszy się liczba radnych - z 32 do 21. Automatycznie zwiększy się więc nieco odpowiedzialność każdego radnego.

Dlaczego warto oddać dziś swój głos? By wybrać takich włodarzy miasta, którzy mają najlepsze kompetencje, by decydować m.in. o tym, które drogi wyremontować, które szkoły potrzebują inwestycji, które instytucje i imprezy kulturalne dofinansować i w jakim stopniu. Władze miasta odpowiedzialne są też za ogólną politykę rozwoju: promocja miasta, pozyskiwanie inwestorów, podział wydatków na poszczególne dziedziny, itp. Wszystko to przekłada się na życie "szarego Kowalskiego": czy będzie miał pracę, dobrą drogę, czy jego dzieci będą się uczyć w dobrze wyposażonej szkole, końcu - czy jego sprawa zostanie szybko, sprawnie i fachowo załatwiona przez pracownika Urzędu Miasta.

Warto też zainteresować się wyborami do Sejmiku Wojewódzkiego. To właśnie radni Sejmiku decydowali będą np. o sytuacji krośnieńskiego szpitala czy inwestycjach związanych z krośnieńskim lotniskiem. Warto, by Krosno miało odpowiednich reprezentantów we władzach samorządowych szczebla wojewódzkiego.

Gdzie i kiedy głosujemy

Każdy mieszkaniec Krosna głosuje w "swojej" komisji obwodowej. Zwykle są to szkoły lub inne budynki publiczne (np. PWSZ, KDK) niedaleko miejsca zamieszkania. Listę lokalizacji komisji znaleźć można w naszym dziale "Wybory samorządowe 2002". Swój głos oddać można w godz. 6.00-20.00.

Kto może głosować

Każdy polski obywatel, który skończył 18 lat i nie został ubezwłasnowolniony lub pozbawiony praw publicznych prawomocnym wyrokiem sądu bądź nie stracił praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu. By wziąć udział w wyborach samorządowych, trzeba mieć stałe zameldowanie na terenie danej gminy, powiatu i województwa.

Do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport). Gdyby się zdarzyło, że wyborca pomyłkowo nie figuruje w spisie wyborców, a zapisem w dowodzie osobistym udowodni, iż jest zameldowany na pobyt stały na terenie danego obwodu, komisja wyborcza może go dopisać do spisu, co umożliwi oddanie głosu. Dlatego warto mieć przy sobie dowód osobisty.

Jak głosujemy?

Karta biała

Wybory do Rady Miejskiej:
- do wyboru jest 252 kandydatów z 8 komitetów wyborczych,
- karta do głosowania jest koloru białego,
- wyborca głosuje stawiając znak "x" w kratce z lewej strony nazwiska jednego kandydata z jednej listy,
- oddanie głosu na kandydatów z różnych list powoduje, że głos nieważny,
- głos jest nieważny także wtedy, gdy wyborca nie postawi znaku "x" w żadnej kratce.

Karta różowa

Wybory prezydenta miasta:
- do wyboru jest 7 kandydatów,
- karta do głosowania jest koloru różowego,
- wyborca głosuje stawiając znak "x" w kratce z lewej strony nazwiska jednego kandydata,
- oddanie głosu na więcej niż jednego kandydata powoduje, że głos jest nieważny,
- głos jest nieważny także wtedy, gdy wyborca nie postawi znaku "x" w żadnej kratce.

Karta niebieska

Wybory do Sejmiku Wojewódzkiego:
- do wyboru jest 128 kandydatów z 13 komitetów wyborczych,
- karta do głosowania jest koloru niebieskiego,
- wyborca głosuje stawiając znak "x" w kratce z lewej strony nazwiska jednego kandydata z jednej listy,
- oddanie głosu na kandydatów z różnych list powoduje, że głos jest nieważny,
- głos jest nieważny także wtedy, gdy wyborca nie postawi znaku "x" w żadnej kratce.

Na kogo głosujemy?

Na tym właśnie polegają wybory, że każdy mieszkaniec miasta może podjąć swoją własną, suwerenną decyzję. Wybierzmy - choć to brzmi już jak wytarty frazes - najlepszych.

Więcej informacji kandydatach, komitetach, komisjach obwodowych czy okręgach znaleźć można w naszym dziale "Wybory samorządowe 2002" (link nieaktualny). O godz. 20.00 rozpocznie się w naszym portalu Wieczór Wyborczy. Podsumowanie kampanii, pierwsze wyniki, wykresy, komentarze i dużo emocji! Zapraszamy

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)