Od dawna sobotnie śluby w Urzędzie Stanu Cywilnego odbywały się tylko w jedną sobotę w miesiącu. Jednak nie wszystkie przyszłe pary młode o tym wiedzą, przez co zdarzało się, że dochodziło do zamieszania. Na przykład, w terminie rezerwacji sali i orkiestry nie było możliwe wzięcie ślubu.
Dlatego USC postanowił opublikować w Internecie terminy, w których można w przyszłym roku zorganizować ślub i zaplanować dobrze całe wydarzenie.
- Wiemy, jak ważna jest kwestia dobrania terminów np. z wolną salą lub restauracją, gdzie ma się odbywać przyjęcie. Dlatego informujemy, w jakie soboty można przyjść do Urzędu Stanu Cywilnego i zawrzeć ślub - mówi kierownik Ewa Rajs.
W ciągu jednego dnia w USC jest możliwe zorganizowanie kilku ślubów. W tym roku do tej pory zawarto 80 ślubów cywilnych, w tym 30 w soboty i 5 w plenerze. Dla porównania na 9 parafii w mieście odbyło się tylko 57 ślubów, czyli średnio 6 ślubów w danym kościele.
W USC sporządzenie aktu małżeńskiego kosztuje 84 zł. Natomiast ślub plenerowy to koszt 1000 zł i jest udzielany tylko na terenie miasta.
Mój znajomy pracuje w sądzie i twierdzi, że od pewnego czasu trwa szaleństwo rozwodowe. Starzy i młodzi nagminnie składają pozwy rozwodowe. Prawdą natomiast jest, że przyczyną rozwodu jest ślub!
Ciekawe.
Zdajsie, że w Krośnie uprawnienia do udzielania ślubów cywilnych mają tylko trzy osoby Prezydent, Kierownik USC i Z-ca Kierownika. Do udzielania ślubów wyznaniowych/religijnych jest uprawnionych jest pewnie osób kilkadziesiąt. Dane pokazują że warto by było ludziom pójść "na rękę" i zmienić przstarzałe prawo zamiast utrudniać ogranizację wesel/przyjęć.
Ja byłem "do rejestracji" (jak to mawiał Pawlak) we wtorek. Pamiętam oburzenie i zdziwienie wielu, jak to, to nie w sobotę. Ale jak to? :-)