O planach zakupu nowoczesnego taboru dla MKS magistrat poinformował pod koniec listopada ubiegłego roku. - Przymierzamy się do realizacji projektu, w ramach którego chcemy zakupić 21 nowych autobusów, w tym 11 o napędzie hybrydowym elektryczno-spalinowym, a także 56 nowych wiat autobusowych, z czego 11 wyposażonych będzie w elektroniczne tablice, a 12 w kamery. Wniosek o dofinansowanie wartego prawie 38,5 mln zł projektu złożyliśmy już w Urzędzie Marszałkowskim – opowiadali na konferencji prasowej prezydent Krosna Piotr Przytocki oraz prezes MKS Kazimierz Szpak. Argumentowali przy tym, że realizacja projektu przyczyni się do poprawy komfortu podróżowania i dostępności komunikacji miejskiej, a jednocześnie, dzięki wymianie przestarzałych autobusów na ekologiczne pojazdy, wpłynie na poprawę jakości powietrza.
W czwartek rano (16.03) Urząd Marszałkowski w Rzeszowie opublikował listę projektów związanych z niskoemisyjnym transportem miejskim, wybranych do dofinansowania ze środków unijnych. Projekt zgłoszony przez krośnieński magistrat uzyskał bardzo wysoką ocenę i znalazł się na 2. miejscu na liście rankingowej. Oznacza to, że miasto otrzyma dofinansowanie na jego realizację. Wysokość dotacji wyniesie ponad 27,3 mln zł, co odpowiada 70 proc. całkowitych kosztów.
Oprócz wspomnianych zakupów – 21 autobusów, 56 wiat przystankowych, 11 tablic elektronicznych pokazujących czas do przyjazdu autobusów oraz monitoringu – magistrat zainwestuje także w 3 nowe biletomaty oraz nową stronę internetową i aplikację pozwalającą szybko wyszukać połączenia i sprawdzić rozkłady jazdy. Przebudowane zostaną również 3 zatoki autobusowe w okolicach ul. Żwirki i Wigury oraz Wojska Polskiego. Ostatnim elementem projektu będzie doposażenie starszych autobusów, które nadal używane będą w transporcie miejskim, w system informacji pasażerskiej, m.in. w sprzęt do zapowiadania przystanków, oraz w poprawiające bezpieczeństwo kamery.
Projekt realizowany będzie wspólnie z gminami partnerskimi Krosna – Korczyną, Krościenkiem Wyżnym, Wojaszówką, Miejscem Piastowym i Chorkówką – w ramach tzw. Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF), czyli strefy miejskiej powiązanej ze znajdującą się wokół niej podmiejską strefą zurbanizowaną. Nowe autobusy kursować będą do wspomnianych gmin, na terenie których przeprowadzone zostaną dodatkowe inwestycje w infrastrukturę przystankową.
Zanim nowy tabor i sprzęt pojawi się na ulicach, upłynie jednak przynajmniej kilkanaście miesięcy. Po podpisaniu umów z Urzędem Marszałkowskim i gminami partnerskim w ramach MOF, Miasto jeszcze w tym roku rozpisze przetargi. Czas realizacji dostaw to przynajmniej kilka miesięcy.
Wiceprezydent Krosna dr Tomasz Soliński zapewnia, że warto uzbroić się w odrobinę cierpliwości, aby potem korzystać z nowoczesnego sprzętu. - To będzie wielki przeskok technologiczny, nowa jakość w transporcie publicznym. Najważniejszym elementem projektu jest oczywiście zakup autobusów, który pozwoli MKS wymienić wysłużony sprzęt. Niskopodłogowe pojazdy będą wyposażone w system informacji pasażerskiej oraz lepiej przystosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Bez wątpienia przyczynią się także do poprawy jakości powietrza w Krośnie – zapewnia.