Końcem 2013 roku magistrat myślał już o kolejnym sezonie rowerowym. Prosił mieszkańców, aby wskazywali swoje trasy, z których najczęściej korzystają.
- Chcemy, aby Krosno stało się miastem przyjaznym dla rowerzystów - mówił wtedy Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna. - Chcemy rozwijać sieć tras rowerowych, propozycje mieszkańców ułatwią nam wyznaczenie i oznakowanie nowych szlaków rowerowych.
Odzew na apel magistratu był niewielki. - Jest zaledwie kilka konkretnych e-maili, z których moglibyśmy skorzystać - mówi Daniel Bieszczad z Urzędu Miasta.
Oto kilka pomysłów nadesłanych przez mieszkańców. - Ścieżka rowerowa wzdłuż torów kolejowych pod wiaduktem, w miejscu obecnej błotnistej ścieżki, aż do ul. Okulickiego. Wiele osób pracujących w FA Krosno, BWI Poland Technologies czy po prostu udających się w kierunku dworca i centrum miasta uczęszcza tą drogą - to jedna z propozycji pana Artura. Ma też inne:
- Brakuje ścieżki rowerowej, dzięki której można byłoby dostać się do Urzędu Miasta, najlepiej wzdłuż dawnej "obwodnicy" - tj. od al. Jana Pawła II, ul. Podkarpackiej, po ul. Bieszczadzką - ułatwiłoby to życie wielu mieszkańcom.
- Od skrzyżowania ul. Tysiąclecia z ul. Podkarpacką istnieje błotnista, a następnie betonowa ścieżka do ul. Popiełuszki, do Polanki. W tym miejscu idealnym rozwiązaniem jest chodnik i ścieżka rowerowa. Mieszkańcy Polanki mogliby dzięki temu bezpiecznie i szybko dostać się do centrum miasta.
Z kolei według pani Barbary kolejna ścieżka rowerowa mogłaby prowadzić od mostu przy ul. Asnyka, przez ścieżkę nad rzeką aż do ul. Żeromskiego: - Tym odcinkiem mieszkańcy skracają sobie drogę do instytucji przy ul. Bieszczadzkiej, uczniowie drogę do szkoły SP nr 4 i do Naftówki, chorzy do przychodni przy ul. Wojska Polskiego dlatego, że nie ma do tych instytucji połączeń komunikacją miejską. Chodzi tu o mieszkańców zarówno z ulic Żeromskiego i otaczających, ale także z tzw. Ślączki, czyli Wisze, Stapińskiego, Kopalnianej. Jest to teren gdzie nie ma ulic i dlatego stanowi jednocześnie miłą rekreację dla spacerowiczów i osób, które lubią przejażdżki rowerem dla wypoczynku. Wykonanie ścieżki rowerowej wraz z chodnikiem na tym odcinku jest wręcz konieczne.
Miasto liczy na kolejne propozycje. - Chcemy, by mieszkańcy pokazali nam jak najdogodniej poprowadzić ścieżki rowerowe, te rekreacyjne, ale też takie, które ułatwią dojazd np. do pracy. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszędzie będzie to możliwe chociażby z uwagi na to, że niektóre ścieżki biegłyby przez grunty prywatne. Szukamy jednak pomysłów rozwiązań, które w miarę możliwości finansowych będziemy mogli przekładać na realne działania - dodaje Daniel Bieszczad.
Urząd Miasta przygotował specjalną mapę, na którą mieszkańcy mogą nanosić swoje trasy. Można też skorzystać z internetowej aplikacji Google Maps i za jej pomocą nanieść na mapę swoje ścieżki.
Opisy tras czy mapki można przygotować w formie papierowej lub elektronicznej. Należy je dostarczyć do Biur Obsługi Urzędu Miasta lub wysłać na specjalnie utworzony adres e-mail: rowery@um.krosno.pl. Na ten sam adres można wysłać odnośnik do mapy Google. Dla autorów najciekawszych tras czekają specjalne nagrody.